Grindų dangų pasirinkimas šiais laikais yra platus ir įvairiapusis, todėl klasikinis būdas perbrauksiu šluoste ir bus gerai tinka ne visur ir ne visada. Kad grindų danga tarnautų kuo ilgiau, svarbiausia žinoti kaip ja rūpintis – daugiausia žalos jos ilgaamžiškumui gali atnešti netinkamas jos valymas.
Keramikinės, akmeninės, glazūruotos plytelės
Akmenines ar akmens masės plytelėmis klotas grindis reikėtų valyti vos drėgna grindų šluoste arba dulkių siurbliu su specialiais minkštais šereliais, kurie nesubraižytų dangos paviršiaus. Dėmės veikiausiai atsiranda dėl to, kad grindis plaunate pernelyg drėgna šluoste. Akmenyje yra druskų, jos džiūdamos palieka žymių, tad išplovus grindis ar išsiliejus vandeniui reikia nedelsiant nusausinti medvilnine šluoste.
Akmenines ir keramines plyteles valykite tik specialiai skirtomis priemonėmis, nenaudokite stiprių valiklių su rūgštimis ar granulėmis. Tokie valikliai gali ne tik pažeisti paviršių (dėl to plytelės pajuoduos), bet ir išėsdins cemento masę tarp plytelių. O ten puiki vieta kauptis nešvarumams ir veistis pelėsiui, todėl atsiradus įtrūkimams tarpeliuose, juos reikia nedelsiant užglaistyti.
Glazūruotas plyteles geriausia valyti pasta, o ne šveičiamaisiais milteliais: jie gali subraižyti paviršių. Itin purvinas grindis nušveisite stipriais šarminiais valikliais. Tiesa, iš pradžių atidžiai perskaitykite instrukciją ir priemonę išbandykite nedideliame plote mažiausiai matomoje vietoje.
Svarbu pasirinkti ne tik specialius valiklius, bet ir tinkamas šluotas, kempines ir šluostes.
Plytelių mozaiką valykite šiltame vandenyje sudrėkinta šluoste, kartą per mėnesį ištrinkite bespalviu impregnantu. Jį galima pasidaryti patiems. Reikės 2 dalių stearino (pusiau skaidrios baltos ar gelsvos riebios medžiagos žvakėms, muilui daryti), 1 dalies parafino, 1 dalies vaško ir 0,25 dalies kanifolijos. Visas sudėtines dalis įkaitinkite metaliniame inde ir išmaišykite. Tada atvėsinkite iki 35 ºC temperatūros ir įpilkite 10 dalių terpentino. Kruopščiai išmaišykite – masė turi būti vienalytė. Gautą pastą plonu sluoksniu užtepkite ant grindų ir šepečiu ar šluoste ištrinkite iki blizgesio. Grindys ne tik puikiai atrodys, bet ir nebijos vandens.
Polivinilchloridinės dangos jokiu būdu nešveiskite sodos tirpalu, nes ji praras blizgesį ir spalvą.
Natūralaus medžio grindys
Medines grindis prižiūrėti šiek tiek kruopščiau, nes svarbu ne tik kokiomis priemonėmis ir kiek dažnai jas valote, bet ir koks namų mikroklimatas. Jei namuose paklotas parketas ir medinės grindys, reikia, kad santykinė patalpos drėgmė siektų 50–65 proc., o temperatūra – 20 ºC. Esant per mažam ar per dideliam drėgnumui grindys išsikraipo, atsiranda plyšių, jos ima girgždėti. Be to, visų baldų apačią teks apsiūti veltiniu, kad stumdant grindys nebūtų braižomos. Nulakavus medines grindis 8–14 dienų nerekomenduojama ant jų tiesti kilimų ar valyti drėgna šluoste. Specialistai pataria lakuotas grindis nušveisti ir atnaujinti kartą per metus. Taip pašalinamos dulkės ir smėlio dalelės, be to, iš tarpelių išvalomos bakterijos. Jei ant paviršiaus yra smėlio ar kitokių abrazyvinių medžiagų, nevalykite šluoste, o susiurbkite. Taip nesubraižysite grindų
paviršiaus.
Lakuotomis ar alyvuotomis medinėmis grindimis nevaikščiokite aukštakulniais batais.
Nedelsdami išvalykite išsipylusius skysčius. Išplovę grindis jas nusausinkite, nes dėl vandens pertekliaus gali pajuoduoti sujungimo siūlės. Naudokite specialias priemones, apsaugančias lako sluoksnį nuo trinties, neleidžiančias prilipti purvui, saugančias nuo įbrėžimų. Prie lauko durų patieskite kilimėlius kojoms nusivalyti – į namus pateks mažiau purvo.
Laminato grindų priežiūra
Tikriausiai ne viena šeimininkė turėjo progos įsitikinti, kad pardavėjų pažadai apie lengvą priežiūrą ne visuomet yra tiesa. Plėvelė ir dėmės ant laminuotų grindų paviršiaus galėjo atsirasti dėl keleto priežasčių. Pirmiausia gal jūs naudojate netinkamą valiklį. Specialistai primygtinai rekomenduoja naudoti būtent laminuotoms grindims skirtas priemones ir nebandyti šveisti medinių grindų valikliais. Pasak jų, puikiai tinka valikliai su sėmenų aliejumi. Be to, reikia tinkamai pasirinkti šluotą ir šluostę. Senoje šluostėje yra daug nešvarumų, ir net jei mums atrodo, kad gerai ją išplovėme, likusios nešvarumų dalelės kiekvieną kartą nusėda ant grindų, todėl jas reikia nuolat valyti. Baltų dėmių gali atsirasti ir dėl kieto, kalkių prisodrinto vandens, tad retkarčiais pabandykite grindis išplauti vandeniu su valgomuoju actu (5 l šilto vandens ir 5 valgomieji šaukštai acto).
Ar jau turite ManoNamai.lt programėlę savo išmaniajame telefone? Parsisiųskite ją ir pirmieji skaitykite portalo naujienas: „iOS“ versija; „Android“ versija Be to, galite sekti visas mūsų naujienas socialiniame tinkle Facebook!