Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
250 kv.m. modernūs šeimos namai Vilniaus priemiestyje

250 kv.m. modernūs šeimos namai Vilniaus priemiestyje

Naujai suprojektuotame ir įrengtame moderniame šeimos name, prieš keletą metų pastatytame Vilniaus priemiesčio gyvenamųjų namų rajone, architektų komanda „Devyni architektai“ stengėsi išsaugoti erdvės, šviesos ir tvarkos pojūtį, sukurti funkcionalią ir patogią aplinką, atitinkančią šeimos gyvenimo būdą, o pagrindinius stilistinius akcentus sudėliojo netikėtais spalviniais elementais.

Erdvus, beveik 250 m², namas projektuotas jaunai, šiuolaikiškai ir kūrybingai šeimai, auginančiai du mažus vaikus. Projekto autoriams – studijos „Devyni architektai“ komandai – buvo suformuluota užduotis didelį pastato plotą padalyti į mažesnes funkcines patalpas, kad gyvenamoji erdvė būtų patogi, atitiktų šeimininkų poreikius ir sukurtų tam tikrą savitumą. Tai padiktavo ir išorines pastato formas bei eksterjero apdailos ypatybes. Viename Vilniaus priemiesčio gyvenamųjų namų kvartale įrengtame sklype pastatytas modernus namas atrodo tarsi sudarytas iš dviejų kubų. Didesniajame įrengta dviaukštė gyvenamoji erdvė su pagalbinėmis patalpomis ir privačiaisiais šeimininkų kambariais, o mažesniame, prisišliejusiame prie didžiojo iš vidinio kiemo pusės, – atskira svetainės patalpa. Dėl šios priežasties kone visos mažojo kubo sienos – iš stiklo: taip į namų poilsio zoną patenka daugiau šviesos, be to, jaukus kieme šeimininkų užveistas pušynėlis tampa šiuolaikiško svetainės interjero dalimi.

A. Narmonto nuotr.
A. Narmonto nuotr.

Namo architektūra buvo sumaniai derinama prie funkcinės vidinių patalpų paskirties: greta valgomojo suprojektuotas atskiras įėjimas, o prie jo iš lauko pusės numatyta vieta malkoms susidėti.

A. Narmonto nuotr.

Aplink visą svetainę iš lauko pusės nusitęsia didelė medinė terasa – joje suformuota jauki vasaros poilsio zona.

Namo vidinės erdvės buvo projektuojamos taip, kad visos zonos įgautų savitą charakterį ir įprasmintų savo funkciją. Dėl šios priežasties suformuotas atskiras svetainės tūris su aukštomis lubomis, pažemintomis grindimis ir dideliais, į terasą ir vidinį kiemą nukreiptais langais. Taip architektams pavyko ne tik išsaugoti atviros erdvės principą, bet ir vizualiai atskirti poilsio erdvę nuo likusių funkcinių pirmojo aukšto zonų – virtuvės ir valgomojo: į jas iš svetainės veda keletas laiptukų, tačiau tai nesukuria vizualinio erdvės barjero. Siekdami erdvės ir šviesos įspūdžio, projekto autoriai nepamiršo ir jaukumo principo. Tokią atmosferą sukurti padėjo medžio faktūros apdaila – šia medžiaga padengtos ne tik grindys, kaip įprasta, bet ir siena bei lubos, taip pat šilto blizgaus atspalvio šviestuvų gaubtų vidinės dalys, židinys su malkomis bei pinta kilimukų faktūra.

A. Narmonto nuotr.

Svetainės centre puikuojasi ryškus spalvinis akcentas – patogi kelių melsvai žalių atspalvių sofa, o kiti baldai nepastebimai įkomponuoti į medinę sieną, todėl neužgožia poilsio zonos erdvės.

A. Narmonto nuotr.

Auštą svetainės tūrį vizualiai pripildo, tačiau neužgožia stilingų, skirtingų formų metalinių šviestuvų kompozicija, sukurianti savotišką priešpriešą medinei grindų faktūrai.

A. Narmonto nuotr.

Reljefiškas medinės sienos dekoras – dinamiškas, tarsi sujudinantis monumentalų medienos bloką.

A. Narmonto nuotr.

Pora laiptelių iš svetainės veda į atvirą bendrą prieškambario, valgomojo ir virtuvės erdvę. Čia karaliauja balta spalva ir lygūs, vienspalviai paviršiai. Dėl praktiškumo modernaus šeimos namo grindys, išskyrus svetainės zoną ir miegamuosius, buvo padengtos itin atsparia, lengvai prižiūrima balto atspalvio epoksidinės dervos danga. Lygus ir šiek tiek blizgus jos paviršius padeda išsaugoti šviesos ir erdvės principą, sukurti vizualinės ir funkcinės švaros įspūdį bei išvengti niūrumo pojūčio. Kad erdvė neatrodytų per daug sterili, šalta ir negyvenama, čia pritaikyta keletas šiltų, faktūriškų, natūralių akcentų: minkštas valgomojo kilimas, medinės faktūros stalo paviršius, balintos medienos virtuvės spintų fasadai, subtilūs ryškiaspalviai elementai prieškambario ir virtuvės zonoje, net juodais mokyklinių lentų dažais padengta viena siena suteikia didelei moderniai erdvei jaukumo.

Asmeninio albumo nuotr.
A. Narmonto nuotr.

Bendroje pirmojo aukšto erdvėje suformuotoje virtuvės ir valgomojo zonoje architektai stengėsi išsaugoti švarią, lengvą, neperkrautą papildomomis detalėmis erdvę, nes kasdien čia laiką leidžianti gausi šeima ir taip „apgyvendina“ ją įvairiausiais kasdieniais daiktais.

A. Narmonto nuotr.

Architektų komandai buvo svarbu suvaldyti didelę erdvę ir išgryninti kiekvienos zonos funkcinę paskirtį, tačiau siekiant išsaugoti erdvės pojūtį bendrajame kambaryje vengta pertvarų ir sienų, kuriamos tik menamos, neryškios ribos. Štai palei langą suformuota valgomojo zona nuo virtuvės ir prieškambario atskirta minkšta kilimo faktūra, išryškėjančia ant lygių, blizgių grindų paviršiaus, o nuo poilsio zonos jį skiria pertvara su permatoma dvipusio židinio anga – kapsulėje spragsinti ugnis kartu ir atskiria, ir sujungia šias dvi zonas.

A. Narmonto nuotr.

Nusižiūrėk idėją
Puikus malkinės sprendimas – niša sienoje, greta židinio. Čia sudėtas malkas nesunku pasiekti kuriant ugnį, be to, išraiškinga jų faktūra paįvairina lygią, baltą sienos plokštumą, suteikia jaukumo ir šilumos.

A. Narmonto nuotr.

Likusioje bendrojo kambario dalyje virtuvę ir prieškambarį funkciškai atskiria architektų suformuotas blokas, dalijantis erdvę į skirtingas zonas. Nuo laukujų durų pusės šiame bloke įrengta drabužinė su skirtingų spalvų durimis. Toks sprendimas tarsi „pralinksmino“ ilgą ir siaurą, todėl nuobodoką prieškambario erdvę, tačiau netapo per daug vyraujantis. Iš kitos funkcinio bloko pusės, priešais didelį langą, suformuota lakoniška ir kompaktiška virtuvės zona su patogiu pusiasaliu, atstojančiu baro tipo stalą. Projektų autorių komandos sumanymu, svarbiausias estetinis jos akcentas – šviesa, t. y. virš pusiasalyje įrengtos maisto gaminimo zonos sumontuota šviečianti dėžė, dekoruota ryškių raštų tapetais. Taip buvo siekiama interjere išvengti monotonijos ir niūrumo pojūčio. Beje, spalvos naudotos saikingai, kad neimtų vyrauti modernioje išgrynintoje erdvėje, o tik subtiliai ją papildytų.

A. Narmonto nuotr.

Praktiškas sprendimas
Prie baldų pritvirtinti vazonėliai su prieskoninėmis žolelėmis – ne tik praktiška, bet ir gražu: žalumynai vizualiai sušvelnina griežtų, lakoniškų formų baldų linijas, suteikia erdvei gyvybingumo.

A. Narmonto nuotr.
A. Narmonto nuotr.

Virtuvėje, palei galinę sieną, suprojektuota uždarų spintų konstrukcija, padedanti palaikyti tvarką. Siekiant, kad žvilgsnis kryptų į šviesą ir spalvotą virtuvės elemento apdailą, jos fasadams parinkti ramaus kolorito, jaukios faktūros paviršiai.

Antrajame aukšte suformuota šeimininkų privačioji zona visiškai atskirta nuo bendrosios erdvės: čia už atskirų durų įrengtas ne tik miegamasis, bet ir drabužinė bei vonios kambarys. Kuriant šios namų zonos interjerą buvo svarbu išsaugoti privatumo, jaukumo ir ramybės pojūtį, todėl parinktas vyraujantis žemės spalvų koloritas, minkštos medžiagos ir jaukios faktūros. Sienai, prie kurios pastatyta lova, dekoruoti projekto autoriai pritaikė originalų sprendimą – paminkštintu, languotu „močiutės skaros“ rašto gobelenu aptrauktų plokščių dangą. Ši languota siena atlieka net keletą funkcijų: kuria jaukumo ir privatumo įspūdį, slopina pašalinius garsus ir tarnauja kaip patogus, minkštas galvūgalis, į kurį galima atsiremti jei vakarais norisi paskaityti knygą ar panaršyti internete.

A. Narmonto nuotr.

Paminkštinta tekstilinė languoto rašto miegamojo siena atlieka net kelias funkcijas ir padeda kurti jaukią kambario nuotaiką.

A. Narmonto nuotr.

Šeimininkų privačiojoje zonoje įrengtas atskiras vonios kambarys – modernus ir stilingas, labiau primenantis jaukią gyvenamąją erdvę nei higienos patalpą.

A. Narmonto nuotr.

Pirmajame aukšte įrengto nedidelio tualeto patalpą paįvairina sumaniai parinktos nuotaikingos plytelės su dinamišku skrendančių paukščių motyvu.

A. Narmonto nuotr.
A. Narmonto nuotr.

Abiem šeimininkų vaikams – sūnui ir dukrai – erdviame name buvo paskirti atskiri kambariai. Juose architektai stengėsi sukurti linksmą ir nuotaikingą vaikystės pasaulį. Šiam tikslui įgyvendinti projekto autoriai pasirinko neįprastas priemones – tapybą ant sienų. Tiek berniuko, tiek mergaitės kambariuose ant sienų atsirado po linksmą ir nuotaikingą istoriją, o jų fragmentai subtiliai kartojami interjere suteikiant jiems konkrečią funkciją. Štai, viena mašinėlė nuo piešinio ant sienos „nuvažiavo“ prie dviaukštės berniuko lovos, o romantiškame princesės kambaryje drabužių spintos durelės tapo pilies fasadais. Toks žaismingas architektų sprendimas tarsi susiejo vaikų žaidimų pasaulį su realiu gyvenimu ir atvėrė plačias galimybes lavinti kūrybiškumą.

A. Narmonto nuotr.

Įdomus sumanymas
Berniuko kambarį paįvairina žaismingas lego kaladėlių motyvas – pagal projekto autorių brėžinius pagaminta spinta su spalvingais, kaladėles primenančiais fasadais.

A. Narmonto nuotr.

Interjerą projektavę architektai vaikų vonios kambaryje neapsiribojo vien dekoracijomis: nemažas dėmesys buvo skiriamas ir funkcionalumui bei patogumui. Šios zonos grindims panaudota epoksidinės dervos danga, itin tinkama drėgnoms patalpoms. Tik vietoj baltos parinktas ryškus mėlynas atspalvis, subtiliai pratęsiantis jūros motyvą. Vonia įrengta šviesiausioje vietoje – palei langą, greta, prie vienos sienos, suformuota vaikiška prausimosi zona, o prie kitos įrengtas patogus baldas vonios reikmenims susidėti.

A. Narmonto nuotr.

Smagus ir nuotaikingas vaikystės siužetas perkeltas į atskirą vaikų vonios kambarį, įrengtą antrajame aukšte, greta jų miegamųjų, – čia ant sienų banguoja jūra, plaukioja laiveliai ir didžiulis mėlynas banginis.

A. Narmonto nuotr.

Kad vaikystė būtų smagi ir linksma, mergaitės kambaryje sukurtas romantiškas mažosios princesės miestas.

Projekto autoriai – architektūros studija „Devyni architektai“, www.devyniarchitektai.lt.

Ar jau turite ManoNamai.lt programėlę savo išmaniajame telefone? Parsisiųskite ją ir pirmieji skaitykite portalo naujienas: „iOS“ versija; „Android“ versija

Mano išsaugoti straipsniai