Savo žiniomis apie tai, ką turime išmanyti apie patalynės audinius, jų sudėtį bei savybes, dalijasi Vilniaus kolegijos Dizaino ir technologijų fakulteto dekanė Zita Skutulaitė bei „1000 ir 1 nakties“ patalynės salonų tinklo direktorė Eglė Šlapkauskienė.
– Iš kokių audinių gali būti siuvama patalynė?
Eglė Šlapkauskienė: Patalynė siuvama iš satino, damasto, batisto, flanelės, kitų medvilninių audinių bei trikotažo. Tačiau norint paaiškinti, kuo jie skiriasi, reikėtų bent užsiminti, kas yra audimas. Tai – audinio gaminimas iš siūlų, kai audimo staklėmis tam tikra tvarka supinamos dvi statmenos siūlų sistemos – išilginė (metmenys) ir skersinė (ataudai). Audinio savybes, išvaizdą ir raštą lemia siūlų persipynimo tvarka.
– Kaip paprastai ir greitai atskirti gerai išaustus patalynės, rankšluosčių ir kitų gaminių audinius?
Zita Skutulaitė: Vertinant bet kokių audinių kokybę, žiūrima, ar nėra mechaninių pažeidimų, sutepimų, audinio struktūros klaidų, ar audiniai nudažyti lygiai, be dėmių, ar marginimo piešiniuose spalvos nedengia viena kitos.
E.Š.: Audinio kokybė labai priklauso nuo jo sudėties ir siūlų kokybės. Apie patalynę galima spręsti įsižiūrėjus į audinį: nesunku pastebėti, ar audinys gerai išaustas, ar primena marlę. Medvilnė kaip žaliava auginama tam tikrose pasaulio vietose. Kai kurie patalynės gamintojai perka švarią, kokybišką medvilnę, kai kurie – tai, kas lieka nuo kokybiškos medvilnės. Abiem atvejais gaminio sudėtis bus medvilnė, bet ar tikrai kokybiška?
Jeigu patalynės audinio gamyboje buvo naudoti iš kokybiškos švarios medvilnės, o ne jos likučių, pagaminti verpalai – audinys bus tankus, gražiai suaustas, piešinys neišsiliejęs. Na, o kalbant apie vonios tekstilės audinius, reikėtų pažymėti, jog geras rankšluostis turi būti pakankamai tankus, nes pagrindinis reikalavimas, keliamas šiems gaminiams, – kad jie gerai sugertų vandenį. Kuo audinys tankesnis, tuo aukštesnė kokybė, tuo tekstilės audinio sudėtyje turi būti suausta daugiau medvilnės.
Rankšluosčio kokybiškumą lemia audinio 1kv/m svoris, kuo svoris didesnis, tuo rankšluostis sugeria daugiau vandens. Prasti rankšluosčiai pasidaro šlapi, vos pradėjus jais šluostytis.
– Audinio blizgumas – viena pagrindinių satino savybių, iš kurios turbūt daugelis jį ir atpažįstame. Satino patalynė vertinama dėl lygaus, malonaus paviršiaus bei patvarumo. Ką dar, be šių dalykų, turime žinoti apie satiną?
Z.S.: Satinas – satininio pynimo, labai lygaus, kartais blizgančio paviršiaus, atsparus dėvėjimui audinys. Merserizuotas medvilninis satino audinys primena šilko blizgesį, yra stipresnis, geriau dažosi, geriau sugeria drėgmę. Tradicinis satinas yra medvilninis, bet gali būti ir su poliesterinio pluošto priedu. Toks audinys yra stipresnis, bet blogiau sugeria drėgmę. Satinai su poliesterinio pluošto priedu yra pigesni, stipresni, tačiau skalbiant ant medžiagos paviršiaus gali susidaryti kamuoliukai.
– Kuo ypatingas šveicariškas satinas?
Z.S.: Šveicariškas satinas nuo kitų satinų skiriasi tuo, jog yra gaminamas iš ekologiškos medvilnės. Tai yra medvilnė, kurios sėklos nėra genetiškai modifikuotos, auginama netrešiant sintetinėmis trąšomis, nenaudojant pesticidų ir kitų sintetinių augalų priežiūros priemonių.
Tokie audiniai gali būti pagaminti iš natūralių spalvų (įvairaus intensyvumo gelsvos, rusvos, molio spalvos, dar vadinamos Žemės spalvos) medvilnės pluošto arba nudažyti naudojant ekologiškas technologijas. Ekologiškos medvilnės auginama apie 1 proc. nuo viso medvilnės kiekio, ji yra brangi. Ekologiškos technologijos ypač svarbios alergiškiems žmonėms.
– Kas yra damastas, kokiomis savybėmis jis pasižymi?
Z.S.: Damastas – raštuotas, tankus, stiprus audinys. Damastai būna lygiaspalviai, su žakardiniais, dažniausiai augalinių motyvų piešiniais arba languoti, juostuoti, margaraščiai (iš spalvotų siūlų).
– Visai kitoks audinys yra batistas. Kokiai patalynei jis tinkamiausias?
Z.S.: Batistas – nestoras drobinio pynimo medvilninis audinys, šiek tiek permatomas. Labiau naudotinas vaikų, kūdikių patalynei. Labai laidus orui, nešiltas. Gali būti lygiaspalvis arba margintas (dažytas pagal piešinį – trafaretą).
– Flanelė taip pat labai tinkama vaikų patalynei. Tačiau kelis kartus išskalbus tokią patalynę, nusiskalbia jos švelnus pūkas. Kaip derėtų prižiūrėti flanelę, kad ji nenusiskalbtų?
Z.S.: Flanelė – pašiauštas, medvilninis, vidutinio storumo audinys. Šiaušiama iš abiejų pusių, audinio paviršiuje susidaro minkštas pūkas, bet skalbiant, jis palengva nusiplauna. Atsparesnė dėvėjimui yra tankesnė flanelė. Flanelė ilgiau išlaikys pūką skalbiama švelniu režimu, ilgiau nesipumpuruos, jei skalbiant bus įdedama į maišelį ir patirs mažesnę trintį su kitais skalbiniais. Esama ir iš vienos pusės šiauštų audinių, kurie vadinami multinais.
– Gaminių etiketėse dažnai matome užrašą „Egyptian cotton“. Taigi kuo ypatinga Egipto medvilnė?
Z.S.: Egipte labai palankus klimatas šiam augalui auginti, celiuliozei susidaryti. Egipto medvilnėje yra didesnis celiuliozės kiekis. Medvilnėje celiuliozės būna 94-96 procentai, likusi dalis yra riebalinės medžiagos, pigmentai ir kt. Tačiau medvilnės pluoštui svarbūs du rodikliai, – plaukelių ilgis ir storis, – tai nulemia augalo veislė. Geriausia yra plonapluoštė medvilnė, kurios daugiausiai ir auginama Egipte. Iš tokios medvilnės galima suverpti labai plonus ir lygius verpalus, o iš jų gaminti plonus, gražius audinius ar megzti trikotažą.
– Esama nuomonių, jog šiais laikais sintetiniai audiniai savo kokybe nenusileidžia natūraliems, taigi nėra taip svarbu rinktis natūralaus pluošto patalynę. Ar tai tiesa?
Z.S.: Tinkamiausi audiniai patalynei kol kas yra medvilniniai, lininiai ir šilkiniai. Tačiau nedidelio kiekio cheminių pluoštų priedų nereikia bijoti. Jie gali būti panaudoti estetiniais sumetimais arba padidinti stiprumui. Jautrią oda turintiems, gausiai prakaituojantiems, taip pat kūdikiams ir vaikams nereikėtų rinktis sintetinių audinių, nes jie blogai sugeria drėgmę. Sintetinio pluošto audiniai patalynei nerekomenduotini. Iš sintetinio satino pluošto ar mikropluošto išausti užvalkalai blogiau sugeria drėgmę, dažnai elektrinasi, o cheminiai pluoštų priedai gali dirginti jautrią odą.
E.Š.: Kalbant apie pluoštų priedus, norėčiau ypatingą atkreipti dėmesį į patalynės užvalkalus – jie turėtų būti medvilniniai. Tačiau kalbant apie patalus, aukštos kokybės sintetiniai užpildai yra praktiškesni stipriau prakaituojantiems žmonėms, vaikams, ligoniams ir mėgstantiems lengvesnius, šiltus patalus. Aš kalbu apie aukštos kokybės sintetinius užpildus. Iš silikonizuoto pluošto pagamintos erdvinės užpildų medžiagos yra labai minkštos ir laidžios orui: halofilas – 4 kiaurymių pluoštas, kvalofilas – 7 kiaurymių pluoštas, komforelis – kamuolėliai iš silikonizuoto pluošto. Prastos kokybės sintetiniai užpildai, skalbiant sukietėję, susitraukę ir nesugeria bei neišgarina prakaito.
– Iš kokių audinių pasiūtą patalynę patartumėte rinktis gausiau prakaituojantiems žmonėms? Kuris iš mūsų minėtų audinių geriausiai sugeria drėgmę, praleidžia orą?
Z.S.: Iš patalynei naudojamų audinių drėgmę geriausiai sugeria lininiai ir šilkiniai audiniai (apie 11proc.), šiek tiek mažiau – medvilniniai (apie 8-7proc.). Orą geriau praleidžia retesnės medžiagos. Didesnio oro laidumo reikia šiltuoju metų laiku. Gausiau prakaituojantiems žmonėms reikėtų rinktis laidesnes orui medžiagas.
Higieniška yra lininė patalynė. Linų pluoštas pasižymi blogomis šiluminėmis savybėmis, todėl tokia patalynė ypač tinka vasarai, kai karšta, rekomenduotina ilgai gulintiems ligoniams, nes ji aušina odą, gerai sugeria drėgmę, saugo nuo pragulų. Ploni lininiai audiniai dažniausiai šiek tiek blizga. Alergiškiems žmonėms labai tinka dilgėlių pluošto audiniai. Jie labai panašūs į lininius. Tačiau tokie audiniai reti mūsų rinkoje.
– Kaip paprastam vartotojui neapsigauti, nenusipirkti patalynės iš sintetinio audinio arba medvilnės su sintetikos priemaišom?
Z.S.: Parduotuvėse parduodamiems siuviniams privalomas audinių pluošto sudėties ir priežiūros simbolių (skalbimo, balinimo, lyginimo, cheminio valymo, mechaninio džiovinimo) ženklinimas. Jis būna ant juostelės įsiūtos siūlėje arba prisegtoje etiketėje. Turguje labai dažnai pardavinėjami neženklinti siuviniai, o pardavėjai dažnai informuoja klaidingai.
E.Š.: Niekada neapsigausite, jeigu patalynės įsigyti atvyksite jau žinodami kokybiškų gamintojų firminius ženklus. Tai padeda išvengti nesusipratimų, pinigų išmetimo be reikalo. Be to, reikėtų žinoti, jog šimtaprocentinės medvilnės patalynės komplektas negali kainuoti vos kelias dešimtis litų. Įsigijus medvilniniu vadinamą gaminį už tokią kainą, nereikėtų stebėtis, kad miegant išpila prakaitas, iš tiesų tokio komplekto antklodės užvalkalas nėra iš grynos medvilnės. Lygiai taip pat ir natūralaus šilko patalynės komplektas negali kainuoti tik 100 litų.
– Kaip prižiūrėti patalynę, kad kuo ilgiau išliktų it nauja?
E.Š.: Kaip skalbti patalynę, turi būti nurodyta etiketėje, tačiau reikėtų įsimintini šiuos dalykus: nereikėtų skalbti skirtingų rūšių skalbinių vienu metu, skalbiniai turi būti rūšiuojami (rankšluosčiai skalbiami su rankšluosčiais, patalynė su patalyne, pledai su pledais). „Jautrius“ gaminius reiktų skalbti švelniu režimu, jei skalbiant bus įdedama į maišelį, jie patirs mažesnę trintį su kitais skalbiniais. Skalbiant naudokite skystas skalbimo priemones be optinių baliklių.
– Kas kiek laiko reikėtų keisti patalynę?
E.Š.: Paplitusi nuomonė, jog patalus reikia keisti kas tris metus. Dažniausiai kokybiški patalai ir patalynė tarnauja kur kas ilgiau, todėl norą juos keisti gali lemti pasikeitę vartotojo poreikiai, miegojimo įpročiai, naujų gaminių pristatymas. Tarkim, norisi didelę pagalvę pakeisti mažesne, ar ortopedine, tuomet tenka pagalvoti ir apie pagalvės užvalkalą. Tam tikrais atvejais pravartu turėti dvi pagalves, kad prireikus galėtumėt jas keisti. Keisti patalus ir patalynę prireikia atsižvelgiant į norus ir būtinybę.
Poreikis įsigyti naują patalynę dažnai atsiranda ir keičiantis sezonams. Pavyzdžiui, artėjant šaltajam metų laikui, gali prireikti įsigyti šiltesnius patalus ir jaukesnę, flanelinę patalynę. Praktiška paieškoti ir kitų alternatyvų, padėsiančių sutaupyti, pavyzdžiui, galima įsigyti keturių metų laikų antklodes, t.y. drauge susegtas dvi skirtingo storio antklodės.