Visiems norisi, kad miegamajame viešpatautų jaukumas, komfortas – tai iš karto pataiso nuotaiką ryte. Sienų, baldų, aksesuarų spalva svarbi, juk nuo jos priklauso netgi kambaryje esančio žmogaus vidinė nuotaika.
Dar senovės gydytojai pastebėjo, kad spalvos daro teigiamą arba neigiamą poveikį žmogaus savijautai ir nuotaikai. Egzistuoja netgi mokslas – chromoterapija, pagal kurią žmonės gydomi spalvomis.
Chromoterapiją galima pasitelkti ir interjere, juk spalva – energija, kuri perduodama įvairių elektromagnetinių bangų pavidalu.
Miegamojo spalvų gama gali būti įvairi, nereikėtų kurti interjero dizainio, pasitelkus vieną spalvą. Geriau parinkti optimalius derinius, kuriuose vienos spalvos būtų pagrindinės, kitos akcentinės.
Ar jau turite ManoNamai.lt programėlę savo išmaniajame telefone? Parsisiųskite ją ir pirmieji skaitykite portalo naujienas: „iOS“ versija; „Android“ versija Be to, galite sekti visas mūsų naujienas socialiniame tinkle Facebook!
Miegamojo spalvų poveikis žmogui
Panagrinėkime, koks pagrindinių spalvų poveikis žmogui:
Raudona
Ši spalva gana agresyvi, ji jaudrina nervų sistemą, tad ją galima naudoti tik kaip papildančią spalvą. Miegamajame su raudonomis sienomis būtų sudėtinga atgauti jėgas.
Geltona
Tai kūrybinės energijos spalva, ji harmonizuoja nervų sistemos procesus. Gali būti pagrindinė poilsio kambario spalva.
Mėlyna
Ramina, atpalaiduoja, lėtina procesus organizme. Rekomenduojama kaip akcentinė spalva.
Oranžinė
Ji tarpinė tarp geltonos ir raudonos. Jos atspalviai – persikų, abrikosų gali būti pagrindinės spalvos.
Žalia
Laikoma viena iš harmoningiausių spalvų, kuri skatina organizmą atsipalaiduoti, harmonizuoja. Žalia gali būti tiek pagrindinė, tiek akcentinė spalva miegamajame.
Pasteliniai tonai
Rusvi, gelsvi, švelniai salotinis, kreminis atspalvis labiausiai tinka miegamajam. Pagyvinti kambarį galima ryškių spalvų akcentais.
Juoda
Didelis šios spalvos kiekis slopina organizmą, todėl miegamajame pakaks tik juodos spalvos akcentų.
Žydra, šviesiai žalia
Tai vadinamoji jūros spalvų gama, šios spalvos puikiai dera su daugeliu spalvų – ruda, oranžine, pilka.
Renkantis spalvą reikia atsižvelgti į daugelį veiksnių – miegamajam, kurio langai į šiaurę, tiks šiltų spalvų gama, jei miegamojo langai į pietus, tiks šaltos spalvos. Prie tamsių baldų geriau dera šviesūs tonai, ir atvirkščiai.
Įdomus variantas – vadinamoji akcentinė siena: ji dažoma tamsia ar ryškia spalva, o kitos sienos – pastelinėmis spalvomis. Jeigu pagrindine spalva pasirinkote šviesią, ryškus akcentas gali būti kilimas, užuolaidos, užtiesalas, pagalvėlės, aksesuarai.
Verta atsiminti, kad ir vaizdiniai veikia nuotaiką. Miegamasis, kuriame yra paveikslų su aštriomis formomis, bus nejaukus, o banguotos, minkštos linijos ramina. Stabilumo interjerui suteikia geometrinės figūros, medžiai, gėlės padeda atsipalaiduoti, o linksmi gyvūnai praskaidrina nuotaiką. Žanriniai piešiniai vargina, tad miegamajame jų nereikia.
Spalvos pasirinkimas pagal stilių
Priklausomai nuo to, kokio stiliaus bus miegamasis, reikia rinktis ir pagrindinę spalvą.
Klasika ir modernas
Šiems stiliams tiks kreminiai, rusvi, pieno, kavos su pienu atspalviai. Galima daryti kontrastinį interjerą – derinti pastelinius tonus su juoda, šokolado ar tamsiai violetine spalva.
Aukštųjų technologijų stilius
Šiam stiliui būdingi blizgantys paviršiai, stiklas, veidrodžiai. Sienas galima dažyti baltai, plieno pilkumo spalva su juodais ar raudonais akcentais.
Etninis stilius
Renkantis foną tokiam miegamajam neskubėkite pirkti tapetų su ryškiais ornamentais ar hieroglifais, sienos – fonas, tegu jis bus maksimaliai lygus. Rinkitės kuo natūralesnes spalvas – šviesiai rudą, žalsvą, rožinę, žydrą. Galima derinti šiuos atspalvius su roplių odos ar žvėrių kailio imitacija – bus labai stilinga.
Provanso ir kantri stilius
Šie stiliai giminingi. Tokių stilių miegamieji turi būti jaukūs, šilti, atspalviai natūralus – kreminis, pieno, levandų, švelniai salotinis ir kt. Medžiagos turi būti natūralios.
Rokoko stilius
Šiam stiliui būdinga gausa, puošnumas. Gražiai atrodys smėlio ir tamsiai rudos spalvų deriniai, violetinės ir sidabrinės, baltos su aukso, tamsiai raudonos ir rožinės deriniai.
Rytietiškas stilius
Vienas iš nedaugelio stilių, kuriame ryškūs atspalviai būtini. Aukso, bordo, geltona, mėlyna – visas šias spalvas galima pasitelkti interjere. Galima pasirinkti ryškius aksesuarus, o sienas dažyti viena spalva.
Renkant sienoms spalvą reikia turėti omenyje, kad kiekviena spalva ryte ir vakare atrodys kitaip. Taigi pirmiausia uždažykite nedidelį plotą ir pažiūrėkite, kaip spalva keisis per dieną.
Kaip derinti spalvas su miegamojo forma ir dydžiu
Nedidelei patalpai geriau tiks šviesūs, bet vėsūs tonai – žalsvas, žydras, levandų. Ryškios, šiltos spalvos suteikia jaukumo, bet vizualiai mažina miegamąjį.
Vizualiai erdvę praplės horizontalūs raštai, o įstrižainės užmaskuos nelygumus, paslėps nišas.
Miegamasis, kurio langai į pietus, bus vėsesnis, jeigu sienas išdažysite balta, akvamarino, žydra spalva ar perlamutriniais atspalviais su blizgiu paviršiumi.
Erdviam miegamajam galima rinktis spalvų kompozicijas – mėlyna ir šviesiai žalia, levandų ir slyvinė, bordo ir švelniai rožinė, raudona ir baklažano, žalia ir sidabrinė spalvos. Šie deriniai dinamiški ir originalūs.
Jei norite suskirstyti kambarį į zonas, pasitelkite skirtingas spalvas – pavyzdžiui, sienos dalį prie lovos galvūgalio galima nudažyti tamsiau, o prie spintos ar prie stalo – šviesesne spalva.
Aukštas lubas vizualiai sumažins tos pačios spalvos tapetai, kaip ir ant sienų, na o vertikalūs dryžiai aukština sienas.
Įrengdami miegamąjį įsiklausykite į intuiciją, kambaryje jums turi būti jauku ir gera. Jei širdis nelinksta prie modernumo, rinkitės tradicinius atspalvius.