ŽURNALAS MANO NAMAI JAU 30 METŲ SU JUMIS
Sezono derlius: 3 paprastos idėjos

Sezono derlius: 3 paprastos idėjos, kaip įdomiai pateikti šviežias lietuviškas bulves

Tikra vasara prasideda tada, kai pasirodo pirmosios šviežio derliaus lietuviškos bulvės. Tikriausiai kiekvienas jas pirmiausiai patieks prie pagrindinės šio metų laiko sriubos – šaltibarščių. O tuomet verta pasinaudoti naujomis idėjomis nebrangiems, greitiems ir labai skaniems receptams. Štai, keletas idėjų.

„Bulvės jau daug metų yra pati populiariausia daržovė, pagal pardavimus lenkianti kitas šviežias gėrybes – pomidorus, agurkus, kopūstus. Nors jau kurį laiką prekiaujame šiltesniuose kraštuose užaugintomis šviežiomis naujo derliaus bulvėmis, lietuviškosios yra ypač pirkėjų mėgstamos, mat į parduotuves iš Lietuvos ūkių pristatomos vos per vieną dieną. Matome, kad pirkėjams šviežumas labai svarbu – ne mažiau nei gera jų kaina“, – sako G. Kitovė.

Triukas, kaip net ir kelis kilogramus šviežių bulvių nuvalyti visai greitai

Bulvės yra tiesiog įsišaknijusios į lietuvių racioną, dažnuose namuose jos verdamos bent kelis kartus per savaitę. Tai toks kasdienis veiksmas, kad padaryti klaidų labai sunku. Tačiau „Iki“ daržovių ir vaisių skyriaus darbuotoja Jolanta Sabaitienė dalijasi keliais patarimais, kad procesas būtų dar paprastesnis.

„Renkantis bulves parduotuvėje, pirmiausia ieškokite jų panašaus dydžio. Tai palengvins gamybą – jos visos tuomet tolygiai išvirs ar iškeps. Taip pat nepamirškite apsipirkdami atkreipti dėmesį į bulvių kokybę. Rinkitės tas, kurios atrodo sveikiausios, venkite tokių, kurios yra minkštos arba turi žalius gumbus. Dėl to verčiau apsipirkinėti patikimose parduotuvėse, kur daržovių kokybę prižiūri ir darbuotojai“, – pataria J. Sabaitienė.

Naujo derliaus bulvių privalumas yra ne tik saldesnis skonis, malonesnė tekstūra, bet ir tai, kad jų skusti nebūtina. Pakaks tik gerai nušveisti – pavyzdžiui, švaria kempine ar šepetėliu. Tačiau yra ir paprastesnis metodas, kuris ypač pasitarnaus, kai reikia nuplauti didelį kiekį šių daržovių.

„Reikės tik stiklinės rupios druskos ir vandens. Sudėkite bulves į didelį dubenį ir gausiai pabarstykite druska. Kelias minutes jas sausas maišykite rankomis – stambi druska veiks kaip šveitiklis ir pašalins visus nešvarumus. Tada bulves tiesiog kruopščiai nuplaukite, ir jos bus paruoštos“, – rekomenduoja J. Sabaitienė.

Šviežutėlės lietuviškos bulvės tiks ir blynams, jei juos ruošite taip

„Receptai su šviežiomis lietuviškomis bulvėmis patrauklūs tuo, kad geriausiam jų skoniui atskleisti reikia visai nedaug. Net ir paprasčiausiai išvirtos ir apibarstytos šviežiais krapais jos jau bus puikus priedas prie grilio patiekalų ar kiaušinienės. Ne vienas patvirtins, kad bulvės, sviestas ir kefyras yra paprastas, bet toli gražu ne prastas derinys. Lygiai kaip ir jos, patiektos su silke, šaukštu grietinės ir žalumynais. Labai skanu šviežio derliaus bulves ir apkepti su šparaginėmis pupelėmis bei pagardinti šiek tiek šoninės“, – pasakoja kulinarijos technologė Gailė Urbonavičiūtė.

Ji taip pat atkreipia dėmesį – mitas, kad šviežio derliaus bulvės netinka blynams. Jie taip pat pavyks maloniai traškūs, tik juos mainant dėmesį sutelkti reikia į vieną svarbiausią darbą. Receptas niekuo nesiskiria nuo įprastų, tačiau svarbu atsiminti du dalykus.

„Visų pirma, šviežių bulvių lupti ar skusti netgi nebūtina, pakaks jas kruopščiai nušveisti. O pagrindinė taisyklė – sutarkuotas bulves reikia labai gerai nusausinti. Skysčio perteklių galima pašalinti spaudžiant masę medvilniniame skudurėlyje arba tą paprasčiausiai padaryti rankomis, imant bulves mažesnėmis porcijomis. Taip pat galite į tarkius įdėti daugiau miltų“, – pataria maisto gamybos žinovė.

Visgi, ji pataria šviežio derliaus bulves išnaudoti tiems receptams, kuriose bus galima pasimėgauti jų purumu, tarkuoti nereikės. Vos su keliais priedais jos gali tapti pačiu skaniausiu garnyru prie vasariškų patiekalų ant grilio ar tiesiog pagrindiniu patiekalu, patiektu su šviežiomis daržovių salotomis.

Grilyje keptos šviežios bulvės su smidrais ir varške

Porcijos: 4

Gaminimo laikas: 60 min.

Reikės: 800 g šviežių bulvių, ryšulėlio smidrų, 1/2 citrinos, 30 g lazdyno riešutų, 3 šaukštų alyvuogių aliejaus, druskos, pipirų, 300 g varškės, 2 šaukštų grietinės, šviežių krapų, svogūnų laiškų, 4 ridikėlių.

Gaminame:

  1. Varškę sumaišykite su grietine, smulkintais krapais, svogūnų laiškais ir smulkiai pjaustytais ridikėliais. Pagardinkite druska, išmaišykite ir atidėkite į šalį.
  2. Įkaitinkite orkaitę iki 190 °C temperatūros. Lazdyno riešutus pabarstykite ant kepimo popieriumi išklotos skardos ir kepkite apie 6 minutes, kol riešutų odelės sutrūkinės. Karštus riešutus atsargiai supilkite į medvilninį audinį ir trinkite tarp rankų, kol odelės atsilups. Susmulkinkite riešutus.
  3. Bulves išvirkite al dente pasūdytame verdančiame vandenyje, nusausinkite. Dėkite ant įkaitintos kepsninės grotelių ir kepkite, kol odelė šiek tiek paruduos ir taps traški (bulves taip pat galite prieš tai suvynioti į aliuminio foliją su trupučiu sviesto arba alyvuogių aliejaus).
  4. Kai bulvės kepa, smidrus nuplaukite, nusausinkite, nupjaukite sumedėjusius galus, apšlakstykite alyvuogių aliejumi, pagardinkite druska. Kepkite ant labai įkaitusio grilio po 2-3 minutes iš kiekvienos pusės. Iškepusius šparagus pabarstykite ½ citrinos žievele, apšlakstykite citrinos sultimis ir alyvuogių aliejumi.
  5. Karštas bulves perpjaukite per pusę, į vidų įdėkite varškės mišinio ir apibarstykite smulkintais riešutais. Ant viršaus arba šalia dėkite smidrus. Viską pagardinkite šviežiai maltais pipirais.

Bulvių salotos su ridikėliais, agurkais ir išraiškingu padažu

Porcijos: 6-8

Gaminimo laikas: 30 min.

Reikės: 800 g šviežių bulvių, ryšulėlio ridikėlių, 6 trumpavaisių agurkų, ryšulėlio šviežių krapų, 1 raudonojo svogūno, 4 šaukštų alyvuogių aliejaus, 1 šaukšto garstyčių, ½ šaukštelio medaus, 1 šaukštelio obuolių acto, 1-2 česnako skiltelių, druskos, pipirų.

Gaminame:

  1. Nušveiskite bulves, bet jų lupti ar skusti nebūtina. Supjaustykite gabalėliais ir išvirkite. Nusausinkite ir palikite atvėsti.
  2. Ridikėlius, agurkus, svogūną supjaustykite griežinėliais. Jeigu reikia, bulves taip pat pasmulkinkite, bet palikite stambesnes nei, pavyzdžiui, ruoštumėte baltajai mišrainei.
  3. Visas daržoves dėkite į dubenį, gausiai paskaninkite smulkintais krapais ir išmaišykite.
  4. Paruoškite padažą: dubenėlyje gerai sumaišykite alyvuogių aliejų, actą, medų, garstyčias ir išspaustą česnaką. Supilkite į daržoves, pagardinkite druska, pipirais ir išmaišykite.

Keptuvėje keptos bulvytės su špinatais

Porcijos: 4

Gaminimo laikas: 40 min.

Reikės: 500 g šviežių bulvių, 100 g špinatų, 30 g kaparėlių, 3 šaukštų sviesto, 1 šaukšto aliejaus, ½ citrinos, druskos, pipirų.

Gaminame:

  1. Bulves nušveiskite, supjaustykite ketvirčiais ir išvirkite. Jos turi būti minkštos, bet vis dar išlaikyti formą, nebyrėti.
  2. Didelėje keptuvėje ant vidutinės ugnies įkaitinkite aliejų su 1 šaukštu sviesto. Kai sviestas pradės tirpti, sudėkite bulves ir kepkite 5 minutes, kol taps auksinės spalvos.
  3. Iš citrinos išspauskite sultis ir nutarkuokite žievelę. Į keptuvę sudėkite likusį sviestą, špinatus, kaparėlius, citrinos žievelę ir sultis. Kelias minutes viską pamaišykite, kad špinatų lapai sumažintų savo tūrį, tada viską pagardinkite druska bei pipirais. Valgykite vienas arba patiekite kaip garnyrą.

Mano išsaugoti straipsniai