Šviežia ir kvapni duona – būtina gardaus sumuštinio „sąlyga“. Visagrūdė ar plikyta, su raugu ar mielėmis, ruginė ar kvietinė – jos rūšių tiek daug. Duoną paprasta derinti su pačiais įvairiausiais produktais – šiuo požiūriu ji labai universali.
Kodėl skiriasi skonis
X Prancūziško batono (taip mes, lietuviai, pavadinome prancūzišką „baguette“) traški, stora plutelė neleis išsilieti net skystiems užtepams, tik pjauti jį reikia ne skersai, o išilgai. Minkštimas elastingas ir labai porėtas. Tiesa, jei manote, kad duonos bus per daug, minkštimą galima išskobti. Ši duona greitai sužiedėja. Beje, kai prancūzišką batoną naudojate ne sumuštiniams, tradiciškai jį reikėtų ne pjaustyti, o laužyti.
X Graikiška pita yra plokščia, o arabiškas jos variantas dar turi ir „kišenę“ – ją suformuoja kepant susikaupę garai. Kraštą galima nupjauti aštriu peiliu, atverti „kišenę“ ir į vidų sudėti įdarą. Patogu, gardu ir net įdomu. Sviestu ištepti pitos vidų nelabai patogu, o štai sultingų daržovių neverta atsisakyti, nes ši duona gan sausa ir prėsko skonio.
X Itališka čiabata išsiskiria traškia plutele ir porėtu, elastingu minkštimu. Čiabata gali būti įvairiausių rūšių: iš visagrūdžių miltų, su alyvuogių aliejumi, prieskoninėmis žolelėmis. Prieš gaminant sumuštinius ją reikėtų perpjauti ir pakaitinti ant sausos keptuvės.
X Sumuštinių duona – savotiškas pusgaminis, mat prieš tepant sumuštinį ją būtina paskrudinti. Ši duona – tarsi baltas popieriaus lapas: neutralaus skonio ir lengvos struktūros. Taigi kulinarinėms improvizacijoms – visiška laisvė, nes prie jos skonio nieko nereikia derinti.
X Mėsainių ir dešrainių bandelės kepamos trumpai aukštoje temperatūroje, todėl jų minkštimas švelnaus skonio, o plutelė plonytė.
Traškus derinukas
Kad sumuštinis būtų gardus, reikia negailėti aptepo. Kita vertus, jo padauginus duona gali sudrėkti ir ištižti, tad skanumo liks mažai…
X Tvirtesnės tekstūros „sunkesnė“ duona nepermirksta nuo užtepo, sugėrusi jį tampa tik gardesnė. Taigi geriau rinktis visagrūdžius duonos gaminius. Kuo sultingesni sumuštiniui skirti produktai, tuo duona turėtų būti tvirtesnė. Geriau, jei ji bus šiek tiek storiau supjaustyta.
X Riekes iš pradžių galima sutepti plonu sviesto sluoksniu – šis apsaugos duoną, kad neįsigertų skystis, ir ji nesuminkštėtų.
X Abi suvožtinio riekes reikėtų aptepti iš vidinės pusės. Beje, aptepas gali būti dviejų rūšių.
X Sūrį dėkite ant duonos (jei sumuštinio nekepsite) ir tik tada dėliokite pomidorų, agurkų griežinėlius. Sumuštinis bus gardesnis, jei sūrį ir mėsą atskirsite daržovėmis.
X Duoną paskrudinus ar pakepinus sausoje keptuvėje, padžiovinus orkaitėje plutelė bus tvirtesnė – padažas ir kiti skysčiai jos nesuminkštins. Paskrudusi plutelė tokia skani, nes kaitinant cukrus ir krakmolas, kurių yra miltuose, virsta auksinio atspalvio karamele.
X Ruginė duona labiau dera su sodraus skonio produktais, pavyzdžiui, šprotais, kiaulienos šonine, arba su neutralaus skonio maistu (kiaušiniais).
Du draugai – duona ir sūris
Duonos ir sūrio derinys – savotiškas gastronominis eksperimentas, nes vieno produkto skonis turėtų neužgožti kito.
X Su minkšta rugine duona dera rokforas, gauda, čederis ir kiti brandinti sodraus skonio sūriai.
X Tamsi, vos salstelėjusio skonio duona, kepta su raugu, geriausiai atskleidžia mėlynųjų pelėsių sūrio aštrumą.
X Prancūziško batono ar čiabatos skrebučiai tinka su baltųjų pelėsių sūriu.
X Plikyta duona drėgnu minkštimu ir stora pluta tinka su stipraus aromato ožkų ar avių pieno sūriu.
X Skrudinti skirta ruginė ar kvietinė duona dera su varškės sūriais.
Etiketo taisyklės galioja ir sumuštiniams
Jei klasikinį sumuštinį patiekia kavinėje, jis valgomas peiliu ir šakute, pjaustant riekę nedideliais gabalėliais. Jei sudedamosios dalys padėtos atskirai, pasidėkite duonos riekę ant lėkštutės, iš dešinės pusės – kitus produktus, peiliu užtepkite sviestą ar kitokią užtepėlę, šakute sudėliokite visa kita ir valgykite su įrankiais. Karšti sumuštiniai valgomi taip pat.
Suvožtiniai (mėsainiai, sūrainiai) sukurti tam, kad juos būtų galima valgyti laikant rankoje ir neišsiterlioti. Tiesa, kartais lengviau tai pasakyti, nei padaryti… Keliaaukštis mėsainis gal ir įspūdingai atrodo, bet kaip jį sudoroti neišdrabstant pusės turinio? Pasak etiketo specialistų, mėsainį reikėtų šiek tiek suspausti, perpjauti per pusę – taip valgyti bus patogiau.
Dar išradingiau pataria japonų mokslininkai – jie ilgai eksperimentavo ir nustatė, kad mėsainį reikėtų laikyti abiejų rankų nykščiais ir mažyliais spausti iš apačios, kitais pirštais – iš viršaus. Tada produktai neišbyrės. Gal ir tiesa, tačiau pasitreniruoti, matyt, reikėtų…