Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
Naminių ledų receptas – paprasčiau nebūna!

Naminių ledų receptas – paprasčiau nebūna!

Ar verta pirkti ledus gražioje pakuotėje, mokant ne tik už pieną, bet ir už tirštiklius, kvapiklius bei neaiškios sudėties augalinių riebalų mišinį? Jei šiandieninio plombyro skonis nuvilia, o maisto priedų kiekis tą nepasitenkinimą dar sustiprina, galima pasimėgauti naminiais ledais.

Pasigaminti skanų desertą nėra sudėtinga: juk ledai yra užšalęs skystis, sudarytas iš riebalų, pieno baltymų, cukraus ir įvairiausių priedų. Vis dėlto paprasčiausiai sumaišius sudėtines dalis ir jas užšaldžius, iš šaldiklio ištrauksime neįkandamą ledo gabalą. Taigi keletą gudrybių žinoti pravartu…

X Ledų receptų yra įvairiausių, bet pagrindiniai jų gaminimo principai šie: cukrų ir pieną reikia užvirinti. Trynius išplakti iki baltumo ir intensyviai plakant labai atsargiai pieną supilti į trynius (o ne atvirkščiai!). Gautas mišinys kaitinamas neleidžiant užvirti ant lėtos ugnies, kol sutirštėja, tuomet į jį supilama grietinėlė ir vėl viskas labai gerai suplakama plaktuvu. Šią masę jau galima šaldyti. Panašiai gaminami ir vaisiniai ledai, tik tuomet sumaišomos sultys, vaisių ar uogų tyrė, sirupas.

X Pieno ir grietinėlės santykis leduose priklauso nuo to, riebesnius ar liesesnius mėgstate. Pradžiai pamėginkite sumaišyti lygias abiejų šių produktų dalis. Pieną ir grietinėlę galima keisti ir kitais produktais – pavyzdžiui, jogurtu ar net maskarponės sūriu. Beje, kuo ledai riebesni, tuo tolygesnė jų struktūra ir mažiau vandens kristalų. Tiesa, be tirštiklių ir stabilizatorių pasiekti tokią, kaip pirktinių ledų, konsistenciją sunku – naminiai ledai beveik visuomet minkštesni nei pagaminti pramoniniu būdu.

X Kad ledai būtų minkšti ir purūs, nesusidarytų ledo kristalų, stingstantį desertą reikia vis suplakti. Darbelis šis daug laiko neužima, bet turi būti atliekamas preciziškai: plakti reikėtų kas pusvalandį kokius aštuonis kartus.

X Priedai įmaišomi į ledus tuomet, kai šie jau pusiau apstingsta. O jų pasirinkimas kone begalinis: riešutai, karamelė, griliažas, likeris, rome mirkytos razinos, šokolado ar sausainių gabaliukai, citrinų sultys, vaisių ar uogų tyrė, cukatai, vanilė…

X Pabaigai ledus per naktį palikite šaldiklyje. Paskutinį kartą suplaktus juos jau galima supilti į dekoratyvius indelius. Arba sudėti į plokštesnį indą, kad greičiau sušaltų, išklojus jį maistine plėvele – bus lengviau išimti. Laikyti juos geriau uždengtus, kad neapdžiūtų ir neprisigertų kitų kvapų.

Įdomybė:
Iš Meksikos į mūsų kraštus atkeliavo toks neįprastas desertas, kaip karšti ledai. Pasigaminti jų galima ir namuose. Tereikia paimti geria atšaldytą ledų rutuliuką, dydžio sulyg obuoliu, apvolioti miltuose, kiaušinio plakinyje ir prieš patiekiant trumpam apskrudinti gruzdintuvėje.

Vargą palengvina technika

Kad kas pusvalandį perplaktume ledus – tenka būti „pririštam“ virtuvėje, bet to galima išvengti naudojant ledų gaminimo aparatą: jis pats po truputį maišo ir šaldo ledus, todėl nesusidaro vandens kristalų.

X Jei aparatas pusiau automatinis, prieš gaminant ledus jį reikia palaikyti šaldiklyje apie 12 val. Mat tarp dvigubų hermetiškų prietaiso sienelių yra druskos tirpalas, kuris sukaupia šaltį ir vėliau jį atiduoda ledams, kad šie greičiau sušaltų. Sudėtinga yra tai, kad indui gerai būtų skirti nuolatinę vietą šaldiklyje ir ten jį laikyti, tuomet bet kada ištraukus bus galima gaminti ledus. Nuo prietaiso modelio priklauso ledų porcijos dydis: indo talpa paprastai būna 1,1 – 1,5 l, taigi vienu kartu pagaminama 500 – 700 g ledų.

X Jei ledų gaminimo aparatas automatinis, pasigaminti ledų dar paprasčiau. Tiesiog reikia į jį supilti visas sudėtines dalis, paspausti mygtuką ir po pusvalandžio ar vos ilgiau skanauti desertą. Patiems nereikės plakti ar ieškoti laisvos vietos šaldiklyje – prietaise yra šaldymo sistema, kuris šaldo automatiškai.

Daug gardžių ir originalių naminių ledų receptų rasite žurnalo „Mano namai“ liepos mėnesio numeryje.

Mano išsaugoti straipsniai