Šiam receptui jums teprireiks 15 minučių, o rezultatu tikrai liksite patenkinti.
Marinatui reikės: 1 l vandens; 50 g druskos.
Jaunas cukinijas nuplaukite, nupjaukite galiukus ir sudėkite į trilitrinį stiklainį. Tarp cukinijų pridėkite salierų, česnakų, krapų stiebų su žiedynais ir pan.
Tuomet išvirkite marinatą: 1 litrui vandens prireiks 50 g druskos. Po to marinatą atvėsinkite ir užpilkite cukinijas, paskui uždenkite lėkštute ir prispauskite sunkiu daiktu.
Cukinijos išrūgs po 3-4 dienų, tada jas padėkite į šaldytuvą, kur jos gali stovėti 2 savaites. Jeigu norite raugintas cukinijas valgyti visą žiemą, sudėtas į stiklainius ir užpiltas marinatu pasterizuokite 15 min. 80 laipsnių temperatūroje, paskui sandariai uždarykite.
Apie cukinija
Cukinija (lot. *Cucurbita pepo*) yra populiari daržovė, priklausanti moliūginių (Cucurbitaceae) šeimai. Ji kilusi iš Centrinės Amerikos ir yra plačiai naudojama įvairiuose kulinarijos receptuose. Cukinija yra pailga, cilindro formos daržovė su tvirta, lygaus paviršiaus žalia odele, nors egzistuoja ir geltonos bei dryžuotos veislės. Viduje cukinija yra švelni, šviesiai žalia arba balta, su mažais, minkštais sėklų branduoliais.
Cukinijos skonis yra švelnus, su lengvu riešutiniu poskoniu, todėl ji tinka įvairiems patiekalams – nuo salotų ir sriubų iki keptų ar troškintų daržovių. Be to, cukinija dažnai naudojama ruošiant patiekalus iš keptuvės, ant grilio, ir net desertams, pavyzdžiui, kepiniams. Dėl savo lengvos struktūros ir neutralumo, ji puikiai įsisavina kitų ingredientų skonius.
Cukinija yra maistingas pasirinkimas – joje mažai kalorijų, bet gausu vitaminų, mineralų ir antioksidantų. Tai geras vitamino C, vitamino A ir kalio šaltinis. Be to, cukinijos sudėtyje yra daug vandens, todėl ji padeda palaikyti hidrataciją ir yra naudinga virškinimui.
Dėl savo universalumo ir naudingų savybių cukinija yra plačiai naudojama sveikatai palankioje mityboje ir yra mėgstama daržovė tiek kulinarijos profesionalų, tiek mėgėjų.
Skanaus!