Obuolius žiemai jau ruošti pradeda dažnas sodo savininkas. Prasideda derliaus metas, kai raudoni, žali, geltoni, ir saulės nubučiuoti dryžuoti obuoliai renkami į krepšius, krepšelius ir dėžes, keliauja įvairiausiomis transporto rūšimis į namus ir butus. Reta šeimininkė tokiu metu nesigriebia už galvos, nežinodama, kur dėti visą šią gausybę rausvaskruosčių, šviežiomis sultimis besitaškančių vaisių. Ką su jais daryti?
Kokie obuoliai išsilaiko iki pavasario?
Žinoma, pusę jų galima saugoti žemėje, sandėliukuose ir rūsiuose. O iš likusių galima pagaminti dešimtis, arba net šimtus įvairių atsargų žiemai. Pasidalinsime keliomis idėjomis, kaip perdirbti obuolių derlių ir pasigaminti įvairiausio skonio ir tekstūros originalių atsargų žiemai.
Taigi, kokie obuoliai tikrai išsilaikys iki pavasario?
Džiovinti obuoliai
Ko gero, tai pats seniausias būdas, kaip paruošti obuolius žiemai. Džiovinti obuoliai yra nepaprastai skanūs, juos galima valgyti vienus, kaip užkandį – kas gali atsispirti maloniam kvapnaus viduriuko rūgštumui ir traškiam kraštų saldumui?
Be to, iš džiovintų obuolių galima virti kompotą, gaminti desertus ir įdarus pyragėliams.
Džiovinti galima visų rūšių obuolius, todėl šis ruošimo būdas labai patogus. Tinka visų formų ir spalvų vaisiai, netgi sukirmiję, apdaužyti ir kitaip pažeisti obuoliai – tereikia pašalinti visus jų defektus, supjaustyti ir išdžiovinti.
Džiovinti obuolius galima:
atvirame ore;
specialioje džiovyklėje;
elektrinėje orkaitėje;
dujinėje orkaitėje.
Jei norite, kad džiovinti obuoliai būtų gražios spalvos, supjaustytas obuolių skilteles 3-4 minutes palaikykite silpname druskos tirpale (1 nepilnas arbatinis šaukštelis druskos litrui vandens) – tada džiovinti obuoliai neparuduos, išliks šviesūs.
Džiovintus obuolius laikykite stiklainiuose arba sandariuose popieriniuose maišeliuose, taip jie išsilaiko praktiškai iki naujo derliaus.
Mirkyti obuoliai
Mirkyti galima visų rūšių obuolius, tačiau labiausiai tinka rudeniniai ir ankstyvi žieminiai obuoliai. Svarbiausia, kad obuoliai būtų nedažytų rūšių, prinokę, sveiki, be defektų. Mirkymo procesas paprastas, primena sūdymą ar rauginimą.
Pats paprasčiausias mirkytų obuolių receptas:
Į tris vieno litro stiklainius sudėkite juodųjų serbentų ir vyšnių lapus, tada – eilėmis obuolius su koteliais, kiekvieną eilę perdengdami lapais.
Užpilkite sūrymu, uždenkite audiniu (marle) ir kelioms dienoms palikite kambario temperatūroje fermentuotis.
Po to, kai atsiradusios putos nusėda, galima uždengti stiklainius kaproniniais dangteliais ir išnešti į šaltą vietą. Po 2 mėnesių obuoliai bus tinkami vartojimui.
Sūrymas:
5 l vandens;
200 g cukraus;
1 valg. šaukštas su kaupu druskos.
Yra daug receptų, kai obuolių skonis koreguojamas pridedant ruginių miltų, medaus, garstyčių miltelių, peletrūno. Kai kurios šeimininkės gamina mirkytus obuolius su kopūstais ar su spanguolėmis.
Obuolių tyrė
Obuolių tyrė – tai švelnus, purus produktas, ragaujamas kaip vienas pirmųjų kūdikystėje, duodant mažyliui kietą maistą, ir kurio iki pat senatvės būna praktiškai kiekvieno žmogaus racione. Tyrė gaminama paprastai ir labai greitai.
Obuolių tyrės receptas
2 kg obuolių;
150-200 g cukraus.
Nulupkite obuolius, išimkite sėklalizdžius, užpilkite vandeniu taip, kad vanduo nedengtų jų visų.
Užvirkite ir virkite 5-8 minutes priklausomai nuo obuolių rūšies (ankstyvųjų rūšių obuoliai suverda greičiau). Kai tik obuoliai suvirs, sudėkite juos į kiaurasamtį, kad nusivarvėtų.
Į likusį minkštimą suberkite cukrų ir maišydami virkite 5 minutes. Tyrės tirštumą galima reguliuoti įpilant obuolių nuoviro. Karštą tyrę išpilstykite į sterilizuotus stiklainius ir sandariai užsukite.
Apverskite, pastatykite ant dangtelių ir užklokite, palikite visiškai ataušti.
Iš dviejų kilogramų obuolių išeina beveik 0,5 litro tyrės. Į kūdikių maistui skirtą tyrę galima nedėti cukraus, tokiu atveju tyrę reikia pasterizuoti.
Tiršta obuolienė
Jei obuolių tyrę ir toliau kaitinsite, ji sutirštės ir taps kitu produktu – obuoliene. Paprastai iš obuolių tyrės telieka pusė kiekio tirštos obuolienės.
Teisingai išvirta tiršta obuolienė išsilaiko be jokios hermetizacijos, tik reikia, kad cukraus joje būtų ne mažiau nei 60–65 proc. Obuolienei obuolius galima ir išvirti (kaip tyrei), ir iškepti orkaitėje.
Obuolienės receptas
1 kg nuluptų obuolių;
500-700 g cukraus.
Į pertrintą per sietelį ar susmulkintą trintuvu masę suberkite cukrų ir virkite, maišydami, ant vidutinės ugnies nuo 15 min. iki valandos, priklausomai nuo to, kokio tirštumo obuolienės norite.
Karštą obuolienę sukrėskite į paruoštus, pašildytus stiklainius ir sandariai užsukite. Apverskite ant dangtelių, apklokite ir palikite aušti.
Obuolių marmeladas
Marmeladas gaminamas panašiai, kaip obuolienė. Tik verdant marmeladą rekomenduojama į vandenį, kuriame verdate obuolius, įdėti maišelį su obuolių žievelėmis ir sėklalizdžiais su sėklomis – būtent juose daugiausiai pektino, kuris sutirštins marmeladą.
Kai marmeladas išverda, maišelį išimkite, obuolius pertrinkite, suberkite cukrų ir virkite toliau, kol marmeladas taps norimo tirštumo.
Obuolių marmelado receptas
1 kg obuolių;
500-700 g cukraus.
Kuo daugiau cukraus – tuo tirštesnis marmeladas.
Marmeladas gali būti švelnus ir tirštas. Jei norite pasigaminti pjaustomą marmeladą, perdėkite jį į plokščias formas ir palikite džiūti atvirą arba 1-1,5 val. padžiovinkite orkaitėje 50 ºС temperatūroje.
Uogienė ir džemas
Obuolių uogienė – visų mėgstamas skanėstas! Kadangi egzistuoja tokia obuolių rūšių įvairovė, uogienė kaskart išeina vis kitokia, o jei šeimininkė dar pasitelkia fantaziją, žiemą neabejotinai bus kuo nustebinti namiškius ir svečius.
Siūlome originalių uogienių, verdamų obuolius derinant su gana nestandartiniais priedais, receptus.
Obuolių uogienė su graikiniais riešutais ir prieskoniais
1 kg obuolių;
150 g išlukštentų graikinių riešutų;
1 vidutinio dydžio citrina;
180 g cukraus;
2 lauro lapai;
3 juodųjų pipirų žirneliai.
Obuolius supjaustykite nedidelėmis skiltelėmis, užpilkite vandeniu, įpilkite šiek tiek citrinos sulčių ir įmeskite kelias citrinos skilteles, suberkite visą cukrų ir įmeskite lauro lapus.
Nemaišydami 10 minučių virkite ant mažos ugnies. Tada išimkite citriną ir lauro lapus, suberkite kapotus graikinius riešutus ir virkite dar 15 minučių.
Pabaigoje galima įmesti tris juodųjų pipirų žirnelius. Gausite kvapnią švelnaus skonio uogienę su prieskonių natomis.
Obuolių ir raudonųjų serbentų uogienė
1,5 kg raudonųjų serbentų;
1,1 kg cukraus;
3 kg obuolių.
Perrinkite serbentus, nuskabykite juos nuo šakelių, užpilkite cukrumi ir palikite, kad išsiskirtų sultys. Periodiškai sukratykite dubenį, kad cukrus pasiskirstytų tolygiai, susimaišytų su uogomis.
Tuo tarpu nulupkite obuolius, išimkite sėklalizdžius, supjaustykite. Puodą su serbentais uždėkite ant ugnies, kaitinkite maišydami, kad nepridegtų.
Kai sirupas su uogomis užvirs, suberkite obuolių skilteles. Dar kiek pavirkite, nuolat maišydami, kad obuoliai tolygiai pasiskirstytų sirupe.
Išjunkite, uždenkite prikaistuvį ir palikite. Toliau virkite kelis kartus, vis išjungdami ugnį, kad obuolių skiltelės nesuvirtų. Išpilstykite uogienę į stiklainius.
Džemas
Džemas verdamas taip pat, kaip uogienė. Tik reikia virti tol, kol sirupas taps želė konsistencijos. Džemas geriausiai išsilaiko, jei jame yra 65 proc. cukraus.
Obuolių kompotas
Kompotai neabejotinai yra patys populiariausi žiemai ruošiami gėrimai. Juos galima gaminti keliais būdais:
1 variantas. Verdančiame sirupe 2-3 minutes verdamos obuolių skiltelės, tada jos sudedamos į sterilizuotus stiklainius ir užpilamos verdančiu sirupu. Į 3 litrų stiklainį įberiama 1–1,5 stiklinės cukraus.
2 variantas. Į stiklainį suberkite paruošus obuolius (nepjaustytus, perpjautus per pusę arba supjaustytus skiltelėmis), obuoliai turėtų užimti trečdalį stiklainio. Tada užpilkite verdančiu vandeniu, palaikykite 5–8 minutes, kad sušiltų. Nupilkite vandenį į puodą, suberkite cukrų, užvirkite, supilstykitei į stiklainius ir sandariai užsukite. Kai kurios šeimininkės užpila obuolius verdančiu skysčiu ne du, bet tris kartus. 3 litrų stiklainiui reikia 200–300 g cukraus.
3 variantas. Sudėkite obuolius į stiklainius, užpilkite šiltu vandeniu ir pasterizuokite 85ºС temperatūroje. 1 l stiklainius pasterizuokite 15 min, 3 litrų – 30 min. Galima be cukraus.
Jei norite ryškesnio skonio, į obuolių kompotą galima dėti raudonųjų ar juodųjų serbentų, aronijų, vyšnių, citrinų, gvazdikėlių, cinamono, balto sauso vyno arba citrinos rūgšties ant peilio galiuko.
Obuolių sultys
Jei turite sulčiaspaudę, sultis pasigaminti nebus sunku. Sultys spaudžiamos iš nuluptų (arba net nenuluptų) obuolių, pridedant cukraus (1 litrui sulčių – 2 valg. šaukštai cukraus), sultys užverdamos ir iš karto išpilstomos į paruoštus indus.
Stiklainį arba butelį sandariai užsukite ir apklokite, kol atauš. Tokios sultys gali stovėti iki 2 metų.
Obuolių actas
Obuolių acte gausu tokių žmogui būtinų mikroelementų, kaip kalcis, natris, kalis, geležis, boras ir magnis.
Obuolių acte ypač gausu kalio – 200 gramų iš šviežių obuolių pagaminto acto yra 240 mg kalio.
Todėl jei norite sveikai, taisyklingai maitintis, tiesiog privalote apsirūpinti obuolių actu visiems metams.
Obuolių acto receptas
0,8 kg obuolių;
1 l vandens;
100 g cukraus (medaus);
10 g presuotų mielių (arba 20 g sausos ruginės duonos).
Obuolius sutarkuokite stambia tarka, supilkite vandenį, suberkite cukrų, sudėkite mieles ir palikite 10 dienų atvirame stiklainyje 20-30º С temperatūroje.
Periodiškai pamaišykite mediniu šaukštu. Po to perkoškite, galima įdėti dar medaus arba cukraus (50 g litrui sulčių) ir dar 40-60 dienų palikti fermentuotis šiltoje vietoje, uždengtą audiniu (marle). Gatavą actą perkoškite ir laikykite šaldytuve.
Kelios baigiamosios pastabos apie atsargas žiemai iš obuolių
*Obuolių uogienė paruošta, jei vaisiai tapo skaidrūs, o sirupas apsitraukė plėvele.
*Obuolių džemas gatavas, jei užlašinus ant šalto paviršiaus, iškart sutirštėja.
*Tiršta obuolienė gatava, jei perbraukus medine mentele indo dugnu, atsiranda takelis, kurį lėtai užpildo masė.
*Jei obuolių tyrė ar obuolienė gaminama be cukraus, jas reikia būtinai sterilizuoti.
*Skaniausias kompotas išeina iš saldžiarūgščių, alkoholinius gėrimus geriausia gaminti iš rūgščių, o obuolių actą – tik iš saldžių rūšių obuolių. Marinavimui taip pat labiausiai tinka saldūs obuoliai.
Tai toli gražu ne viskas, ką galima pagaminti žiemai iš šių nuostabių vaisių, nes obuolius dar galima marinuoti, pagaminti iš jų pagardus patiekalams, želė ir cukatus…
Pateikiame vieno originalaus pagardo receptą.
Aštrus obuolių ir krienų užkandis
Jei mėgstate aštrius padažus ir pagardus, jums tikrai patiks obuoliai su krienais – pagardas labai skanus, bet gaminti jį lengva, paprasta, tai neužima daug laiko.
2 kg rūgščių obuolių;
100 g česnako;
100 gramų krieno šaknies;
1 arb. šaukštelis acto esencijos;
cukraus, druskos pagal skonį.
Obuolius sutarkuokite, krienus ir česnaką sumalkite mėsmale (arba virtuviniu kombainu). Sumaišykite, suberkite druską, cukrų, supilkite actą, tada 5 minutes kaitinkite ant silpnos ugnies, nuolat maišydami, kad nepridegtų.
Keičiant krienų ir česnako proporcijas, galima gauti aštresnį ar švelnesnį pagardą. Priklausomai nuo obuolių skonio, jis bus rūgštesnis arba saldesnis. Jei obuolių odelė stora, ją geriau nulupti.
Toks pagardas puikiai dera prie mėsos patiekalų, o jei mėgstate aštresnį maistą, galite jį valgyti su kuo tik norite – pagal skonį ir nuotaiką.
Tikimės, kad mūsų pateikti receptai padės jums išsirinkti įdomiausius atsargų ruošimo žiemai būdus ir išsaugoti visą šių metų obuolių derlių.