Ar įsivaizduojate meno kūrinį kaip kasdien naudojamą daiktą namuose? IKEA pristato riboto leidimo kolekciją „IKEA Art Event 2021“, kurios dėmesio centre – plona linija tarp meno ir funkcionalumo. Šiai dešimties kūrinių kolekcijai sukurti IKEA pasikvietė žinomų šiuolaikinių menininkų iš įvairių pasaulio šalių.
Serijos „Art Event“ kolekcijas, bendradarbiaudama su menininkais iš viso pasaulio, IKEA rengia nuo 2015 m. Šių kolekcijų gaminiuose meninės idėjos atskleidžiamos skirtingomis priemonėmis per įvairius žanrus. Jų tikslas jau daugelį metų išlieka tas pats: meną padaryti labiau demokratišką ir prieinamą daugeliui.
Šeštąja kolekcija „IKEA Art Event“ siekiama meną atnešti į daugelio namus, šįkart – ištrinant ribą tarp meno ir funkcinio dizaino. Šiam siekiui įgyvendinti IKEA pasikvietė įvairioms kryptims atstovaujančių menininkų iš viso pasaulio: Danielį Arshamą (Niujorkas), Sabine‘ą Marcelis (Roterdamas), Stefaną Marxą (Berlynas), kolektyvą „Gelchop“ (Tokijas) ir duetą „Humans since 1982“ (Stokholmas).
„Bendradarbiaujame su menininkais iš įvairių pasaulio šalių norėdami atskleisti būdus, kuriais menas gali sąveikauti su funkciniu dizainu“, sako „IKEA Art Event“ kūrybos vadovas Henrikas Mostas. „Norime parodyti, kad menininkams ar dizaineriams nebūtina nusibrėžti ribų – galima kurti įvairiose srityse. Taip pat norime atkreipti dėmesį į tai, kiek daug naujų perspektyvų šis naujas judėjimas atveria tiek šiuolaikinio dizaino, tiek meno kūrėjams”.
Naująją kolekciją sudaro dešimt namų interjero objektų, kviečiančių nekasdieniškai pažvelgti į kasdien naudojamus daiktus kartu pagerbiant kūrybiškumą kasdienybėje. Tai Sabine‘os Marcelis sukurti sieniniai šviestuvai, Danielio Arshamo – sieninis laikrodis, kūrėjų kolektyvo „Gelchop“ sukurti stalinė lempa ir žibintuvėlis, Stefano Marxo darbai – užtiesalas ir vaza, taip pat sienų dekoracijos, kurias sukūrė duetas „Humans since 1982“.
„Kiekvienas šios kolekcijos gaminys, būdamas meno objektu, atlieka ir praktinę funkciją. Įsitikinimas, esą menas yra prabanga, o funkcinis dizainas – popkultūros dalis, paprasčiausiai nebeatitinka tikrovės. Ir viena, ir kita puikiai dera tarpusavyje – būtent taip ir gimsta magija“, sako H. Mostas.
Dėl pandemijos daugelio galimybės gėrėtis menu gerokai apribotos, tačiau norintiems praktiškai pasinerti į meno demokratėjimo procesą ir atverti namų duris kūrybiniams netikėtumams IKEA siūlo išeitį: 2021 m. kolekciją „IKEA Art Event“ galima „patirti“ ir „išbandyti“ neišeinant iš namų – tereikia užeiti į IKEA Instagram ir pasirinkti norimus papildytosios realybės efektus. IKEA kviečia visus jungtis prie #IKEAARTEVENT2021 judėjimo ir susikurti savo namų galeriją.
Lietuvoje kolekcijos „IKEA Art Event 2021“ gaminių bus galima įsigyti nuo balandžio 1 d.
Kolekciją kūrę menininkai
Sabine‘a Marcelis
Iš Naujosios Zelandijos kilusi, šiuo metu Nyderlanduose gyvenanti dizainerė Sabine‘a Marcelis įkvėpimo semiasi iš unikalių medžiagų savybių ir efektų, kuriuos galima išgauti naudojant konkrečias medžiagas, pavyzdžiui, epoksidinę dervą ar stiklą, jas paveikus šviesa. Savo kūrybą ji realizuoja per praktiką: kurdama objektų dizainą menininkė daug eksperimentuoja su mintimis ir medžiagomis. Dirbdama prie gaminio, instaliacijos ir erdvinio dizaino kūrėja siekia, kad jos darbai įtrauktų, sukurdami magišką potyrį.
Danielis Arshamas
Danielis Arshamas – tarpdisciplininio meno kūrėjas, kurio darbuose susilieja dailė, architektūra ir judesys. Jau ilgą laiką menininkas bendradarbiauja su kitais kūrėjais, gerai žinomais scenos menų, mados, interjero dizaino ir architektūros srityse. Naujausiuose jo kūriniuose atsiskleidžia idėjos, susijusios su ateities civilizacijomis ir archeologijos išsikvėpimu. D. Arshamas yra vienas iš Niujorke veikiančios dizaino studijos „Snarkitecture“ įkūrėjų.
„Humans since 1982“
Duetą „Humans since 1982“ 2009 m. įkūrė Bastianas Bischoffas ir Peras Emanuelssonas, tuomet dar studentai Geteborgo universiteto Meno ir dizaino mokykloje. „Humans since 1982“ meną supina su dizainu taip, kad jų kuriami objektai būtų pritaikomi praktiškai, bet kartu keltų abejonių dėl sparčiai besivystančių technologijų ir dvilypės jų prigimties, vedančios ir į pažangą, ir į pražūtį.
Stefanas Marxas
Stefanas Marxas – vokiečių menininkas ir iliustratorius, savitu stiliumi fiksuojantis ir atvaizduojantis žemišką kasdienybę. Įkvėpimo kūrėjas semiasi iš įvairių subkultūrų, kaip antai techno ar grafitininkų, ir kuria įvairiarūšį meną: riedlenčių dizainą, didelių matmenų aliejinius paveikslus, porcelianines vazas.
„Gelchop“
Kolektyvas „Gelchop“ iš Japonijos dekonstruoja kasdien naudojamus objektus, kad pritaikydami jiems naujų elementų pakeistų jų paskirtį ir funkciją – šmaikščiai ir netikėtai. „Gelchop“ kūriniai ir gaminiai skatina pažvelgti į dalykus kitaip, kviesdami susimąstyti – kokia gi tikroji daiktų ir objektų paskirtis?