53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Jautrusis musėkautas: geriausia gėlės priežiūra ir patarimai

Jautrusis musėkautas: geriausia gėlės priežiūra ir patarimai

Jautrusis musėkautas yra vabzdžiaėdis-mėsėdis augalas, kuris turi unikalų gebėjimą gaudyti bei virškinti įvairius vabzdžius, ne tik muses

Gėlė jautrusis musėkautas (Dionea muscipula L., angl. – Venus Flytrap) – Saulašarinių (Droseraceae) šeimos Dionea genties augalas. Pagal savo kilmę jautrusis musėkautas artimas Lietuvoje augančių saulašarių (Drosera) giminaitis.

Kodėl gėlė vadinasi Jautrusis musėkautas? Ar ji gaudo muses?

Jautrusis musėkautas yra vabzdžiaėdis-mėsėdis augalas, kuris turį unikalų gebėjimą gaudyti bei virškinti įvairius vabzdžius, ne tik muses. Augalas išsiskiria įspūdingais lapais – „nasrais“ arba „gaudykle“, kurios pagalba sugeba pagauti savo grobį ar maistą. Gaudydami muses ir kitokio tipo vabzdžius šie augalai gauna jiems augti reikalingų maistinių medžiagų. Kaip veikia spąstai? Musėkautas turi lapus, kurie panašūs į gaudykles. Ant lapų esantys šereliai išskiria nektarą, kuris vilioja vabzdžius. Vabzdžiui nutūpus smaguriauti nektaro ir sujudinus šerelius, lapai staiga užsidaro ir vabzdys nebegali ištrukti. Užsidarius lapams, augalas išskiria virškinimo fermentus, kurie suskaido musę ir pasisavina maistingąsias medžiagas, pirmiausia azotą, fosforą ir kalį. Vabzdžio virškinimo procesas trunka apie 5-12 dienų.

Musėkautas: jo istorija

Jautriosiojo musėkauto arealas labai ribotas, jis auga tik JAV Šiaurės ir Pietų Karolinos pakrančių pelkėse. Nestandartinė augalo išvaizda, neišrankumas augimo sąlygoms lėmė, kad labai greitai jie išplito visame pasaulyje. Daugelis žmonių juos augina ar bando auginti namuose, šis augalas tapo ypač mėgiamas vaikų.

Jautriojo musėkauto auginimo sąlygos

Šioms gėlėms reikia tiesioginių saulės spindulių, kad augtų sveikos. Jei augalą auginate patalpoje, pasirinkite šviesią saulėtą palangę – geriausia į pietus. Dėl nepakankamo saulės šviesos kiekio musėkauto lapai gali tapti silpni. Dauguma šių gėlių-gaudyklių apie tai, kad joms pakanka saulės šviesos, praneša raudonai nusidažydamos gaudyklių lapų vidų.

Musėkauto laistymas

Musėkautas gerai auga rūgščiame, maistingųjų medžiagų neturtingame dirvožemyje, kuriame yra daug drėgmės. Labai atidžiai stebėkite substrato, kuriame auga musėkautas drėgmę: niekada neleiskite jam perdžiūti. Per pavasarį, vasarą ir rudenį visą laiką, norint išlaikyti drėgmę vazone, musėkautą reikia laikyti lėkštutėje su vandeniu. Laistymui geriau imti lietaus, distiliuotą ar išgrynintą naudojant filtrus vandenį. Jeigu oras patalpoje sausas, tuomet rekomenduojama augalus apipurkšti.

Žiema – ramybės periodas musėkautui

Jautriajam musėkautui reikia žiemos ramybės nuo lapkričio iki vasario mėn. Panašiai kaip mums reikia miegoti kiekvieną naktį, taip ir musėkautas žiemą turi miegoti! Rudenį šios gėlės užmiega iki pat pavasario. Žiemos periodu jie laikomi vėsiai, +5/+12 laipsnių temperatūroje. Žiemos miego metu laistyti reikia retai, pati gėlė praktiškai neauga. Ramybės periodas šiai gėlei yra būtinas tam, kad pavasarį turėtų daug jėgų naujų spąstų auginimui, žydėjimui ir seklų brandinimui.

Problematika

Dažniausiai pasitaikanti bėda – geltonuojantys musėkauto lapai. Tai gali būti tiek nuo per mažos oro drėgmės, tiek dėl maistingų medžiagų trūkumo, tiek dėl „senatvės“.

Mano išsaugoti straipsniai