53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Išbandyti patarimai

Išbandyti patarimai, kaip kovoti su piktžolėmis

Keli patyrusių daržininkų patarimai, kaip naikinti piktžoles darže, iš kurių galėsite pasirinkti patraukliausius arba išbandyti visus.

1. Tradicinis būdas

Šiuo metu nesutariama, ar reikia purenti žemę. Šiaip ar taip, kovojant su šakniastiebinėmis piktžolėmis varpymas ir purenimas – vieni iš veiksmingiausių būdų.

Galimi keli variantai. Pavyzdžiui, varpykite ne kastuvu, o šakėmis – taip kur kas mažiau pavojaus perkirsti šaknis į gabalėlius, iš kurių vėliau išaugs naujos piktžolės.

Galima suvarpyti sklypą traktoriniu kultivatoriumi – tada bus sunkiau išrinkti šaknis, bet per vienerius–dvejus metus išnaikinsite kiečius, varnalėšas ir pan. augalus su labai stipria ir gilia šaknų sistema.

2. Cheminiai preparatai

Šis būdas nerekomenduotinas darže, nes herbicidai yra nuodai. Herbicidus geriau pasitelkti, norint išnaikinti piktžoles vejoje.

3. Biologinis būdas

Augalams reikia šviesos. Tamsoje augimas sulėtėja ar apskritai sustoja. Laikui bėgant dėl tamsos žūsta ne tik ūgliai, bet ir maistinių medžiagų negaunanti šaknų sistema.

Uždenkite lysves neperregima medžiaga (juoda plėvele arba agroplėvele, kartonu, lentomis ir pan.) – tada piktžolės negaus maistingų medžiagų ir žus. Tiesa, per vieną sezoną nepavyks jų išnaikinti, bet to, ant dangalo pribyra žemių, ant jų patenka sėklų – ir viskas prasideda iš naujo.

Kitas minusas – po juoda plėvele žemė gali perkaisti.

Sintetinio dangalo alternatyva – organinis mulčas. Jį berkite storu sluoksniu (mažiausiai 5–10 cm). Tiks pjuvenos, nupjauta žolė, medžių žievė ir kt.

4. Keitimo metodas

Piktžolės ima želti ten, kur yra tuščias žemės plotas. Ten, kur augalai, piktžolių mažiau, dažniausiai jos – vienmetės, kur kas lengviau išnaikinamos. Tad peršasi išvada – nelaikyti tuščio žemės ploto. Problemą iš dalies išsprendžia mulčiavimas. Kitas variantas – po ankstyvųjų žalumynų arba svogūnų likusioje tuščioje lysvėje pasėkite sideratų arba antrą kartą pasėkite vasarinių, greitai augančių augalų.

Veiksmingas būdas – tankiau susodinti augalus, tiesa, nepersistengiant, kad nenukentėtų derlius.

5. Dalinis piktžolių naikinimas

Kaip žinome, augalų viršutinė dalis ir šaknų sistema susijusios – pažeidus vieną, gali nukentėti kita. Jei nupjausite piktžolių lapus ir stiebus prie pat žemės, augalams reikės eikvoti gyvybines jėgas ir maistingas medžiagas iš šaknų, kad juos ataugintų. Reguliariai kartojant šią procedūrą, tikėtina sėkmė – piktžolės žus.

6. Profilaktika

Kartais patys pasėjate piktžolių darže. Taip nutinka, jei tręšiate šviežiu mėšlu (jame yra daug piktžolių sėklų). Taip nutinka, jei į kompostą dedate subrendusių žolių su sėklomis, o paskui tręšiate ne iki galo paruošta trąša. Komposto krūvoje temperatūra būna didelė, joje sėklos sudega, praranda gebėjimą sudygti. Tiesa, paviršiuje ir šonuose temperatūra gali būti vėsesnė.

Išeitis – tręšti tik perpuvusiu mėšlu, teisingai formuoti kompostą ir laiku pjauti žolę, kad neišbyrėtų sėklos.

Mano išsaugoti straipsniai