53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Naudingi patarimai

Naudingi patarimai, kaip išsirinkti gražius ir ilgaamžius lauko baldus

Renkantis sodo baldus patartina atsižvelgti į kelis veiksnius. Ar baldai bus patvarūs? Ar nenubluks saulėje? Kaip reaguos į oro temperatūrų svyravimus? Ar nesuskeldės nuo lietaus?

Lauko baldų dizainas

Lauko baldai visada matomi, jų dizainas turi derėti prie namo ar sodybos stiliaus. Prie medinio namo tiks mediniai baldai. Jei tenka taupyti, išeitis – plastikiniai baldai arba medinių baldų imitacija, pinti baldai.

Prie mūrinio namo tiks akmeniniai ar akmens imitacijos baldai. Beje, dirbtinio akmens baldai atrodo ne prasčiau už natūralius akmeninius baldus, tik trumpiau tarnauja.

Medžiagos, iš kurių gaminami sodo baldai

Kiekviena medžiaga turi ir privalumų, ir trūkumų, taigi kliaukitės fizikos dėsniais ir tiesiog sveiku protu.

Plastikas

Plastikiniai lauko baldai – ekonomiškiausias variantas, tokie baldai kompaktiški, lengvi ir dailūs. Juos patogu kilnoti, plauti su žarna. Būna įdomių plastikinių baldų, imituojančių medį, akmenį ir pan. Tik turėkite omenyje, kad plastikiniai baldai greitai išdega saulėje, naudojami susiraižo, o žiemą juos būtina uždengti arba įnešti į patalpą.

Medis

Mediniai lauko baldai – puikus sprendimas tiems, kas mėgsta natūralumą. Jie ilgalaikiai, ekologiški, gana atsparūs gamtos kaprizams. Tiesa, atkreipkite dėmesį į medienos kokybę, apsauginę dangą ir furnitūrą. Gamindami lauko baldus iš medienos, ją apdoroja specialiais antiseptikais, kurie saugo medį nuo puvimo, ir padengia laku, dažais. Ilgaamžiškiausi baldai iš tikmedžio ir spygliuočių medienos. Žinoma, ją irgi reikia reguliariai atnaujinti – padažyti ar padengti laku.

Mediniai lauko baldai būna stacionarūs ir mobilūs. Mobilusis variantas patogesnis, nes tokius baldus lengva pernešti po stogu ar į sandėlį žiemai. Medis dažnai derinamas su metalu, plastiku, laminuotu stiklu ir kitokiomis medžiagomis.

Mediniai lauko baldai – puikus sprendimas tiems, kas mėgsta natūralumą.
Mediniai lauko baldai – puikus sprendimas tiems, kas mėgsta natūralumą.
Shutterstock nuotr.

Metalas

Metaliniai (kaltiniai) lauko baldai universalūs, įsikomponuoja praktiškai į kiekvieną dizainą. Ji patvarūs, nesideformuoja, dėl specialaus antikorozinio sluoksnio ilgai nepraranda išvaizdumo.

Atsiminkite – sunkios metalinių stalų, kėdžių, suolų kojos įlenda giliai į žemę, todėl metalinius lauko baldus geriau statyti ant asfaltuoto ploto ar ant plokščių.

Kitas svarbus aspektas – karštu oru mediniai baldai stipriai įkaista, o šaltu sėdynės atšąla. Vertėtų įsigyti minkštus užtiesalus ant kėdžių, per lietų juos nuimkite.

Rotangas

Lauko baldai iš rotango gana kaprizingi, laikui bėgant nuo temperatūrų kaitos, saulės spindulių gali deformuotis. Yra baldų iš dirbtinio rotango su aliuminio karkasu – teigiama, kad jie ilgalaikiai, nebijo drėgmės ir orų kaitos. Iš tiesų dirbtinio rotango baldai praktiškesni už natūralaus rotango baldus, pigesni, bet eksploataciniu aspektu nusileidžia natūralaus rotango, medžio, metalo ir akmeniniams baldams.

Lauko baldai, tinkamai prižiūrimi, gali tarnauti gana ilgai.
Lauko baldai, tinkamai prižiūrimi, gali tarnauti gana ilgai.
Shutterstock nuotr.

Akmuo

Akmeniniai baldai gražūs, solidžiai atrodo, ypač su ornamentuotais raižiniais. Tokie lauko baldai nebijos orų ir sezonų kaitos, tarnaus amžius, tik, veikiausiai, gražiau atrodys prabangaus, didelio namo kieme. Atsiminkite, kad nuo karščio akmuo stipriai įkaista, o šaltu oru stipriai atvėsta, todėl reikės užtiesalų ant kėdžių ir suolų.

Sodo baldų būna ir iš kitokių medžiagų – iš granito plytelių, betono, polistirolo, iš nedūžtančio laminuoto stiklo ir kt.

Sodo baldų ypatumai

Bijo ar nebijo saulės

Plastikiniai baldai laikui bėgant išdega. Specialiu laku padengti mediniai baldai saulės spindulių beveik nebijo, juos reikia atnaujinti tik praėjus 3–4 metams po pirkimo (daug kas priklauso nuo medžio rūšies ir nuo baldų stovėjimo vietos). Metaliniai ir akmeniniai baldai saulės nebijo, o natūralaus rotango ir gluosnio baldai po 3–4 sezonų nuo saulės spindulių labai gražiai patamsėja.

Vienas iš kriterijų renkantis lauko baldus, bijo ar nebijo jie saulės.
Vienas iš kriterijų renkantis lauko baldus, bijo ar nebijo jie saulės.
Shutterstock nuotr.

Kokie lauko baldai nebijo lietaus

Praktiškai visi lauko baldai būna padengti specialiu laku ir dažais, kurie daugiau ar mažiau saugo nuo lietaus ir nuo drėgmės. Plastikiniams ir akmeniniams baldams lietus visai nebaisus. Medis nuo drėgmės išbrinksta, baldai tampa tvirtesni, bet laikui bėgant viršutinė dalis gali deformuotis nuo drėgmės, saulės, temperatūrų svyravimų, atsiras daug negilių įtrūkimų. Pastaruoju atveju padės glaistas ir lakas arba dažai.

Pintus baldus per lietų geriau įnešti po stogu. Metaliniai lauko baldai po kažkiek laiko nuo lietaus parūdija. Vos pastebėję pirmus rūdžių požymius, padenkite baldus specialiais metalinių baldų dažais.

Ar lengva pernešti?

Labai mobilūs plastikiniai baldai ir sulankstomi baldai iš medinių lentjuosčių. Sulankstomus baldus patogu vežtis į iškylas (nepainiokite su sulankstomais paplūdimio baldais).

Mano išsaugoti straipsniai