Kai orchidėja falenopsis nužydi ir jam pasidaro mažai vietos vazonėlyje, augalui reikia naujo indo. Įsidėmėkite – indas turi būti perregimas, kad galėtumėte matyti gėlės šaknis. Tačiau svarbiausia – pats persodinimo procesas.
1-as žingsnis – atsargiai išimkite orchidėją iš vazonėlio
Stenkitės augalui nepakenkti. Paskui įdėkite orchidėją į plačią vonelę. Kad būtų lengviau ištraukti orchidėją, kiek paspauskite vazonėlio sieneles. Jei tai nepadeda, atsargiai, kad nepažeistumėte šaknų, perpjaukite arba sudaužykite seną vazoną. Įprastai kuo stipriau išvystyta šios rūšies orchidėjos šaknų sistema, tuo tvirčiau ji laikosi vazonėlyje ir tuo sunkiau ją išimti.
2-as žingsnis – nuvalykite ir apžiūrėkite šaknis
Šaknų sistemą reikia nuplauti ir nuvalyti nuo substrato likučių. Pasitaiko, kad šaknys tarpusavyje būna stipriai susipynusios, tad sunku nuo jų nuvalyti substratą.
Kad būtų lengviau nuvalyti šaknis, įpilkite į vonelę nemažai šilto vandens ir įstatykite orchidėją į vandenį 10–20 min. Į vandenį įstatykite tik šaknis. Kai šaknys kiek pamirks, pamėginkite pirštais išpainioti šaknų sistemą. Galite vandens čiurkšle paplauti šaknis.
Jei kai kurios šaknys įaugo į žievę, netraukite jų, kad netraumuotumėte. Įdėmiai apžiūrėkite, ar šaknys kur nepapuvo. Visas supuvusias, sausas šaknis reikia pašalinti. Jei pažeista tik šaknies dalis, ją ir nupjaukite – iki sveikos vietos (žalios ar baltos).
Prieš pjovimą aštrų peiliuką ar žirkles reikia dezinfekuoti spiritu arba pakaitinti virš ugnies, kad per atvirus pjūvius neįsimestų infekcija.
Po visų operacijų būtinai apibarstykite atvirus pjūvius grūsta aktyvuota anglimi arba cinamonu, patepkite česnako tirpalu arba patepkite antiseptiku, briliantine žaluma.
3-ias žingsnis – nupjaukite nuvytusius lapus
Jei yra senų pageltusių lapų, atsargiai juos nupjaukite. Tai daroma šitaip: perpjaukite lapą išilgai, nuimkite nuo stiebo, patempę už įpjautų galų į priešingas puses.
Neretai pasitaiko, kad naujos šaknys auga virš senų žemutinių lapų. Jei norite giliau įkišt šaknis į substratam žemutinius lapus galima pašalinti, net jei jie nepageltę, nes jie trukdys sodinti. Šalinti taip pat, kaip ir geltonus lapus.
Reikia pašalinti ir išdžiūvusius ar pageltusius žiedynkočius, palikus nedidelį stiebelį (0,7–1 cm). Visas pjovimo vietas reikia dezinfekuoti.
4 žingsnis – tegu augalas pradžiūna
Dezinfekavus visas žaizdas reikia leisti joms užsitraukti, apdžiūti. Galite palikti orchidėją maždaug 2 val., o paskui persodinti. Arba galima persodinti dviem etapais: pavyzdžiui, vakare atlikti pirmus tris žingsnius, palikti orchidėją nakčiai apdžiūti, o ryte užbaigti persodinimą.
Per naktį įpjovimai geriau apdžius. Tik jei norite palikti orchidėją nakčiai, pažiūrėkite, kad lapų pažastyse ir žiedynkočiuose nebūtų likę vandens, antraip gali prasidėti puvimas. Geriausia vandenį nugerti popieriniu rankšluosčiu.
5 žingsnis – pasodinkite orchidėją į naują vazoną
Idealus substratas orchidėjoms – stambi medžių žievė. Falenopsis įprastai sodiną į pušų žievę. kad būtų didesnė drėgmė, galima pridėti samanų (kiminų). Kartu su žieve galima dėti ir medžio anglies, susmulkintų vyno butelių kamščių ar putplasčio. Tokiame substrate su didelėmis dalelėmis susidarys ertmės orui cirkuliuoti ir šaknys kvėpuos (smulkesnio substrato nereikia).
Rinkdamiesi vazoną atsižvelkite į šaknų sistemos dydį. Vazonas turi būti tokio diametro, kad įdėjus į jį šaknis, dar liktų 1–2 cm laisvos erdvės.
Ant vazono dugno užberkite sluoksnį stambių dalių. Paskui berkite sluoksnį smulkesnių dalių ir įstatykite augalą. Prilaikydami orchidėją ranka nedidelėmis dalimis berkite žievę.
Substratu reikia užpildyti visą ertmę tarp šaknų. Atsargiai pastuksenkite ranka per vazoną, o atskirus žievės gabalėlius ranka prakiškite tarp šaknų.
Orchidėją reikia pasodinti į vazono centrą. Jei stiebas netiesus, o kiek linksta į šoną, nebūtina sodinti per patį vidurį. Ir nesistenkite stiebo tiesinti, ką nors užkabinę ar pan., nes laikui bėgant jis vis tiek nusvirs ant šono.
Sodinkite taip, kad viršutinės šaknys būtų šiek tiek padengtos substratu. Ore esančias šaknis, jei jos nedidelės, galima kiek panardinti į substratą. Bet jei jos ilgos ir kyla rizika jas nulaužti, geriausia palikti, kaip yra.
6-as žingsnis – tinkamai prižiūrėkite orchidėją
Persodintą orchidėją iš pradžių, kol sustiprės šaknys, pastatykite į vėsią, pavėsingą vietą. Maždaug savaitę nelaistykite. Per tą laiką galima apipurkšti lapus, bet tik esant giedram, šiltam orui.
Jei orchidėja pradėjo sparčiai augti, į purškiamą vandenį patartina įberti silpnai skiestų trąšų. Taip tręšiant augalas greičiau pražys.