53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Ką reikia žinoti

Ką reikia žinoti, norint įsirengti biobaseiną?

Jei norima, kad baseinas būtų kuo panašesnis į natūralų tvenkinį su skaidriu vandeniu ir akmenėliais nuklotu krantu, tačiau kartu išliktų ir visos baseinų savybės – vienas iš tinkamiausių pasirinkimų yra biobaseino įsirengimas.

Šie baseinai vadinami bio, nes nėra žalingi aplinkai. Naudojama EPDM danga gali būti laikoma alternatyva įprastam plastikui baseinuose. Šie baseinai nėra priskiriami prie invazinių, tad juos lengva įkomponuoti į sklypo aplinką. Nėra naudojamas betonas.

UAB „NVGroup“ direktorius Vytauto Natys teigia, kad dar vienas iš biobaseinų privalumų, lyginant su tradiciniais baseinais, – galimybė sukurti paplūdimio zoną, degintis, ilsėtis prie vandens, kaip tikrame paplūdimyje.

Forma gali būti, kokios tik norima. Įprasti baseinai turi keletą formų iš kurių galima rinktis: apvalus, stačiakampis ir dar kelių kitų tradicinių formų. Biobaseine galia suformuoti sėdimas, gulimas vietas. Taip pat įrengti ir kranto zoną su akmenimis ar smėliu. Jie atrodys taip pat kaip ir natūraliai gamtoje esantis krantas ar dugnas. O vėliau formą ar baseino gylį galima pakeisti ir pritaikyti prie naujų poreikių. 

Įprastai įrenginėjamas dugnas, kuris palaipsniui gilėja ir tik pačiam krašte būna pati giliausia vieta.
Visgi negalima pasirinkti norimos spalvos dugne, tik akmenų struktūrą: rūpesnius arba ne, kaip jūros kranto, ežero ar upės kranto akmenis.

Baseino dydis ir kaina

Baseinas yra skirtas tik maudymuisi. O dydis priklauso nuo užsakovo galimybių ir poreikių. Mažiausias baseinas yra 12 kvadratų dydžio. Tai pats mažiausias dydis, nes toks yra mažiausias gamintojų gaminamas paketas. V. Natys mano, kad pats optimaliausias variantas yra 20-30 kvadratinių metrų pločio baseinas. Jei su paplūdimiu – ir 40 kv. m dydžio.

Tokio paprasčiausio 12 kvadratų paviršiaus ploto baseino kaina prasideda nuo 40 tūkst. Lt. Didesni baseinai gali kainuoti ir daugiau nei 100 tūkstančių. Kaina šiuo metu yra per didelė daliai vartotojų individualiam naudojimui, tad toks baseinas dažnai yra pasirenkamas komerciniams statiniams, kaip viešbučiai ar poilsio kurortai. Kadangi technologijai tik 4 metai – su laiku kaina turėtų mažėti ir baseinai tapti prieinami didesniam ratui žmonių.

Taip pat tokių baseinų įrengimą būtina patikėti baseinų specialistams, nes paprastas vartotojas neturės visų reikiamų žinių tokio baseino įrengimui, paruošimui tinkamam eksploatavimui. Paprastam vartotojui sudėtinga įsigyti ir visas reikiamas medžiagas, baseino įrengimui. Nors nerekomenduojama įsirenginėti Bio baseinų vieniems, kai kuriuos pradinius darbus galima atlikti ir patiems, pasikonsultavus su specialistais.

Shutterstock nuotr.

Biobaseinų formavimo ir įrengimo etapai:

Pirmiausia yra iškasama norimo dydžio duobė, Joje galima suformuoti skirtingus gylius (maksimalus – 2 metrai) ir krantų nuolydžius (nuo 10 laipsnių iki 60 laipsnių). Duobės gylį ir formą reikia pasirinkti pagal baseino funkciją: 

– jei baseinas bus skirtas plaukiojimui – reiktų kasti didesnę ar ilgesnę, bei gilesnę duobę;
– jei tai bus baseinas, kuriame nebus intensyviai plaukiojama – galima pasirinkti neįprastas formas, didesnį paplūdimį. 

Taip pat būtina atsižvelgti ar jame lankysis vaikai. Jei taip, tuomet patartina daryti ne tokį gilų, be stačių krantų.

Po kasimo darbų yra montuojama vandens cirkuliavimo sistema, kiti būtini hidrauliniai komponentai dėl vandens filtravimo sistemos. Atlikus šiuos darbus yra tiesiamas apsauginis geo tekstilės audinys, kuris apsaugos kitus sluoksnius nuo galimos žalos dėl akmenų ar šaknų.

Ant geo tekstilės yra tiesiama speciali vandeniui atspari (EPDM) danga. Ji yra lanksti, tad esant žemės judėjimui baseinas nesuskilinės. Visos įrengtos vandens cirkuliavimo sistemos įrangos yra atlenkiamos, kad nepasiliktų po dangomis. Kad būtų tvirtesnės baseino nelygios vietos yra patiesiamas pirmasis struktūrinis tinklas.

Vėliau, sumaišius susmulkintą kvarcą su netoksiška derva, mišinys yra paskleidžiamas per visą baseino paviršių. Išdžiūvus šiam sluoksniui reikia imtis kitų sluoksnių: yra klojamas antras struktūrinis tinklas, kad sutvirtintų paskutinį sluoksnį. Ant jo yra padengiamas susmulkintas akmuo su pasirinkta apdaila ir specialia derva. Šį sluoksnį irgi reikia paskleisti per visą plotą. Tuomet ant paviršiaus pabarstoma smėliu ir paskleidžiamas paskutinis dervos sluoksnis.

Baseino priežiūra

Priemonės priežiūrai priklauso nuo pasirinktos komplektacijos. Jei bus pilna komplektacija – papildomai nieko nereikia. Tokiu atveju būna pavyzdžiui, robotas dugno valymui, kuris pats atlieka reikalingus valymo darbus. Geriausia, kai naudojama minimaliai chemijos, kuri atlieka dezinfekciją. Reikia ir kelių įrankių, kuriais atliekami valymas: šepečiu valomas dugnas. Jei būna įsigyjama paprastesnė komplektacija – tada tenka naudoti šiek tiek daugiau chemijos, reikia dažniau valyti filtrus ir dugną. Specialistas teigia, kad iš tiesų priežiūra tokia pat paprasta kaip ir įprastinių didelių baseinų.

Kokybiškos filtravimo įrangos kaina prasideda nuo maždaug 2000 litų. Priklausomai nuo baseino dydžio reikalinga filtravimo sistemos įrangos kaina didės. Pavyzdžiui 40 kubinių metrų dydžio baseinui filtravimo sistema kainuos nuo 3000-4000 litų. O baseinų robotas, kuris valo baseino sienas, dugną surinkdamas smėlį, lapus, nešvarumus – gali kainuoti nuo maždaug 5000 litų. Papildomai galima įsigyti, pavyzdžiui, ir baseinų UV stabilizorių, kuris naikina dumblius, įvairias bakterijas ar parazitus. Toks prietaisas kainuoja apie 4000 tūkst. Kitos priežiūros medžiagos yra pigesnės ir galima rinktis iš daugybės variantų.

Shutterstock nuotr.

Galimos problemos

Tokiam baseinui retai kas nors atsitinka. Tinkamai įrengus baseiną – jis nepraleidžia vandens, neįtrūkinėja. Specialistas V. Natys neatsimena labai daug įvykių ar gedimų su šiais baseinais. Viena iš tų priežasčių – technologija yra pakankamai nauja, tad kai kurias išvadas bus galima padaryti po 10 ar daugiau metų. Vieninteliai pažeidimai, kurie galėtų įvykti – mechaniniai pažeidimai su daug sveriančiais daiktais. Paviršiui yra naudojamos natūralios medžiagos kaip akmuo, tad jos yra ilgaamžės, nors tam tikras nusidėvėjimas irgi vyksta.

Mano išsaugoti straipsniai