Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
Šuliniai ir gręžiniai jūsų sklype – ką vertėtų žinoti

Šuliniai ir gręžiniai jūsų sklype – ką vertėtų žinoti

Ne visada nusišypso laimė ir geriamojo vandentiekio linija driekiasi šalia jūsų namų. Ne bėda, mąstote, statant namą, vieną kitą mėnesį galima pagyventi ir su atvežtiniu vandeniu. Tačiau jeigu vandentiekio atšaka yra tolimuose planuose, neišvengiamai teks pagalvoti apie autonominį vandens šaltinį. Ar viską apie juos žinote?

Šachtinių šulinių savybės. Paprastas šulinys nereikalauja didelės išmonės – pagrindinė metodika ištobulinta per dešimtmečius, o geriausia naujiena, kad tokį šulinį galite pasidaryti patys. Kasimo būdas priklauso nuo grunto – šulinį kasant netvirtame grunte, ant žemės pastatomas betoninis šulinio žiedas ir iš jo vidurio kasama žemė. Bekasant žiedas leidžiasi žemyn, nes jį veikia jo paties svoris. Vėliau ant viršaus užritinamas antras, trečias žiedas ir t.t., kol kasdami pasiekiate vandeningąjį horizontą. Molingoje dirvoje procesas vyksta atvirkščiai – iškasama šachta, o po to įleidžiami betoniniai žiedai.

Tuomet išpumpuojamas ar išsemiamas pirminis šulinio vanduo (vanduo vėl greitai užsipildo), šulinio konstrukcija izoliuojama nuo nepageidaujamo išorės poveikio, įrengiama apdaila ir patogus vandens sėmimo mechanizmas.

Toks būdas taip pat yra pigus. Iškasto šulinio metras gali kainuoti nuo 70 iki 85 eurų. Kaina priklauso nuo to, kiek šulniakasys – taip vadinami šulinius kasantys žmonės – vertina savo darbą. Jei darbą ryšitės atlikti pats, kainuos tik žiedai (priklausomai nuo skersmens apie 35 eurai) ir sandarinimo medžiagos. Taip pat šis kriterijus privalumu virsta ir žiūrint iš kitos pusės – jei vietoje, kurioje kasate niekaip nerasite vandens, prarasite mažiau pinigų nei kitais atvejais.

Esminis tokių šulinių trūkumas yra vandens kokybė. Deja, bet kone trečdalio šalies šulinių vanduo neatitinka reikalavimų – juose randamas per didelis nitritų ir nitratų kiekis, kadangi gruntinis vanduo yra pasiekiamas aplink esantiems taršos šaltiniams. Tokio vandenio maisto gamybai naudoti nerekomenduojama, geriausiu atveju jį galėsite panaudoti laistymui. Kitas dalykas, kadangi įrengimo darbas rankinis, jei prisireiks iškasti gilesnį šulinį, tai užtruks ilgiau, be to, ne kiekvienas drįstų lįsti į keliolikos metrų gylio šulinio ertmę. Be to, kuo gilesnis šulinys, tuo daugiau pastangų reikia norint pataisyti broką. Jei ieškosite tam darbui šulniakasių, tikimybė rasti patikimą profesionalą labai priklauso nuo regiono, kuriame gyvenate ir elementarios sėkmės. Kadangi šis amatas nebe toks populiarus, šulniakasiai jo atsisako ir tuo nebeužsiima.

Smėlinių gręžinių savybės. Smėliniai gręžiniai yra laikomi alternatyviu (ir geresniu) variantu šachtiniams šuliniams, nes naudoja vandenį iš to paties sluoksnio. Kitos priežastys, kodėl tokie gręžiniai pranašesni už šulinius yra mechanizuotas vandens tiekimas bei tai, kad gręžiniai, yra geriau izoliuoti nuo išorės poveikio.

Tokie šuliniai nėra gilūs, todėl kainuoja mažiau nei giluminiai, tačiau brangiau už paprastus šulinius. Vertinant eksploatacijos laikotarpio trukmę, smėlinių gręžinių tarnavimo laikas yra trumpesnis nei giluminių. Vienos nuomonės šiuo klausimu nėra, nes reikia įvertinti daug veiksnių (vandeningo horizonto našumas, eksploatacijos intensyvumas ir kita), tačiau pastebėta, kad jie optimaliai vandenį teikia 5-8 metus, proceso metu pamažu uždumblėdami. Kita vertus, tokiame gylyje nėra sunku atlikti išvalymo ir atnaujinimo darbus, skirtingai nei giluminiame gręžinyje.

Giluminių (arteziniai) gręžinių savybės

Konstrukcija ir įrengimas iš esmės nelabai skiriasi nuo smėlinio gręžinio, tačiau giluminis gręžinys turi vieną privalumą – vandenį jis ima iš žemesnių, po molingomis uolienomis esančių sluoksnių, todėl toks vanduo yra švarus bei mažiau jautrus aplinkos įtakai. Gręžinio našumas yra labai aukštas – net iki 100 m3/val. Toks gręžinys yra beveik užtikrintas būdas rasti vandens, kadangi kartais gręžiama net kelis šimtus metrų, kol randamas vanduo. Gerai įrengtas artezinis gręžinys gali tarnauti net iki 50 metų.

Tačiau visos šios savybės susiveda į neigiamą pusę – kainą. Savaime suprantama, kaina priklauso nuo gręžinio gylio, ji gali siekti nuo 30 eurų ir daugiau už metrą, tačiau visa sąmata priklauso ir nuo vamzdžių, filtro, siurblio ir kitų aspektų. Vandeningas sluoksnis gali glūdėti ir labai giliai, tad neretai bandymas jį pasiekti gali smarkiai kirsti per kišenę. Dėl gręžinio gylio ir vamzdynų ilgio, sunkiau jį pataisyti ištikus kokiam nors gedimui.

Taip pat šių gręžinių, kaip ir smėlinių patys neįsirengsite patys – kokybiškam įrengimui reikalingos specifinės žinios ir speciali technika.

Mano išsaugoti straipsniai