Kad namuose atsirado graužikų, galime pastebėti iš kelių požymių, tačiau dažniausiai tai yra erzinantis krebždesys – pelė ar žiurkė bando gyventi savo gyvenimą, tačiau jis kertasi su jūsų įpročiais. Be to, namo šeimininkas esate tik jūs pats, jūs ir nuspręsite kiek „gyventojų“ gali gyventi jūsų name. Būtų tikrai gerai, kad graužikai į tai atsižvelgtų, tačiau jie visada tampa nekviestais ir nelaukiamais svečiais. Kaip juos išprašyti?
Triukšmas, sugadinti daiktai ar objektai (yra žinoma, kad graužikai gali įsikurti tokiose neįprastose vietose kaip pianinas ar automobilis), suardyta jūsų namo šilumos izoliacija ir dėl to atsiradę šalčio tiltai yra matoma graužikų žalos dalis. Tačiau priversti susirūpinti turėtų jų gebėjimai pernešti įvairias ligas – leptospirozę, jersiniozę, tuliaremiją, listeriozę, pseudotuberkuliozę, trichineliozę, salmoneliozę. Graužiko kailis dažnai būna puiki terpė gyventi erkėms, o jos gali platinti encefalitą ar Laimo ligą. Žiurkės ir pačios yra pavojingos, nes užkluptos yra linkusios gintis ir gali įkasti. Tad daiktus galite pakeisti, prieš triukšmo priprasti ar jį ignoruoti, o štai sveikata rizikuoti jokiu būdu nereikėtų.
Ko griebtis? Pirmiausia, geriausia graužiko apskritai neįleisti į namus. Jie landūs, tačiau keli paprasti principai sumažina šio įnamio atsiradimo riziką. Viskas prasideda nuo kiemo – elementari tvarka aplink jūsų būstą padės išvengti šių ne tik graužikų, tačiau ir įvairių sodo kenkėjų. Kuo mažiau įvairių „slėptuvių“ jūsų kieme yra sukurta, tuo geriau.
Bet kuris kenkėjas namuose ar kiemuose užsilieka, jei sąlygos jam veistis yra palankios – yra pakankamai vandens ir maisto. Šių gėrybių tikrai turite namuose. Tad pirmiausia reikėtų apsaugoti įvairius namo plyšius – ventiliaciją, tarpus, kitas angas. Būtina prisiminti, kad montažinės putos, nors vizualiai ir fiziškai angą užkemša, graužikams yra lengvas grobis, tad geriau užsandarinti angas tinko mišiniu, ar, jeigu angos negalite sandarinti (pvz, ventiliacija), galima uždėti metalinį tinklelį. Užtaisyti reikėtų ir labai mažas angas, kadangi tiek žiurkės, tiek pelės yra landūs padarai. Teigiama, kad jau pro 7 mm ertmę gali prasisprausti nedidelė pelė. Prižiūrėti reikėtų ir vidaus patalpas, ypač rūsį, nes jis dažnai būna viena drėgnesnių namo patalpų, taip pat ten esame linkę sandėliuoti įvairius maisto produktus, pavyzdžiui, daržoves.
Tačiau tokie patarimai yra pavėluoti, jei jūsų namų valdoje graužikų atsirado. Tiesa, net ir tokiu atveju patariama apsaugoti ir užsandarinti ertmes – taip bent jau žinosite, kad prie graužikų neprisijungs naujas „desantas“.
Graužikas namuose.
Priemonių jų naikinimui yra keletas:
Tradiciniai mechaniniai spąstai yra pakankamai veiksmingi – įtaisomas jaukas, spąstai užtaisomi, smalsus graužikas bando jo paragauti, tačiau vos tik prisilietus, spąstai suveikia ir su didele jėga mirtinai jį prispaudžia . Jų privalumai – jie pigūs ir yra pakankamai aišku, kaip juos naudoti. Tačiau naudojant šią priemonę namuose reikia būti atsargesniems ir patiems – jie skirti užmušti pelę, tad suveikia su didele jėga. Svarbu prisiminti ir informuoti šeimos narius, kur juos išdėliojote, kad kojų pirštams netektų patiems pajusti pelėms pragaištingos jėgos. Taip pat tokius spąstus reikėtų dažnai tikrinti, kadangi pagautas graužikas netrukus ima dvokti. Nepamirškite, kad kur nors išvažiuojat, spąstus reikia surinkti – jei išvažiuojate savaitgaliui ir graužikas į spąstus paklius penktadienį, grįžus jo kvapas tikrai nenudžiugins.
Sąlyginai panašus būdas yra lipnūs spąstai graužikams – tai klijais išteptos lentelės. Kenkėjas prilimpa prie paviršiaus ir, negaudamas išgyvenimui reikalingų medžiagų, nudvesia. Toks būdas saugesnis nei pelėkautai, tačiau tokius spąstus taip pat reikia tikrinti panašiu dažnumu.
Bet kuriuo atveju, pagautą graužiką reikėtų įdėti į plastikinį maišelį ir išmesti į atliekų konteinerį.
Kitas variantas graužikų naikinimui būtų cheminės priemonės (nuodai), tiesa, šis metodas turi tam tikrų išlygų. Jei nesate profesionalas, geriausia šį metodą naudoti lauke. Tam naudojami specialūs nameliai su masalu. Pastebėjus graužikų ir baiminantis, kad jie persikels į namus, tokie nameliai išdėliojami aplink namo perimetrą. Juose paslepiamas užnuodytas jaukas, kuris traukia pelę ar žiurkę. Rinkoje parduodami nameliai turi tam tikrų konstrukcinių ypatybių, užtikrinančių, kad jauko negalėtų pasiekti kiti gyvūnai ar kad masalas nesušlaptų.
Graužikas paėda jauko ir nustimpa. Tiesa, priklausomai nuo jauko tipo ir nuo graužiko, procesas gali užtrukti iki savaitės, todėl labai svarbu nuolat patikrinti, kiek maisto suėdama. Jei jo mažėja – kovą greitu laiku laimėsite, o kol kas paslaugiai pildykite masalo namelį – graužikas šią vietą greičiausiai jau įsiminė bei ras ir kitą kartą.
Namuose neprofesionalus cheminių produktų naudojimas nerekomenduojamas. Pirmiausia, nuo to sunkoka apsaugoti smalsius naminius gyvūnus, apnuodytas graužikas gali tapti aktyvesnis ir nesislėpdamas šmaižioti po namus (nuodai sukelia vidinį kraujavimą ir deguonies trūkumą, todėl graužikas lenda iš landų ieškoti, kas padėtų). Taip pat skirtingai nei gaudant spąstais, graužiko mirties vieta nėra konkreti – jis gali nugaišti tiek viduryje patalpos, tiek sunkiai pasiekiamoje vietoje. Tikimybė, kad mėgins išeiti laukan yra, tačiau ji ne tokia ir didelė
Katė? Tai pakankamai tradicinis “būdas”, tačiau ne visos šiuolaikinės katės tradicijų nori laikytis. Daugelis žmonių netgi nėra įsitikinę, ar jų katė ar šuo gaudo graužikus. Šiais laikais katės dažnai maitiname specialiu maistu, todėl ne visos jos linkusios vargintis ir gaudyti peles. Tiesa, teigiama, kad gyvūnas namuose yra vienas veiksnių, mažinantis pelių atsiradimo riziką.