Žurnalo MANO NAMAI metinė prenumerata su 53% NUOLAIDA!
Kodėl ledui tirpdinti geriau nenaudoti druskos

Kodėl ledui tirpdinti geriau nenaudoti druskos

Pagaliau atėjo šaltasis metų laikas – su sniegu, ledu, šalčiu. Tačiau slidžiu kiemu galite džiaugtis nebent tuo atveju, jei esate pingvinas ar baltoji meška. Paprastiems žmonėms tokie šalčiai kelia rūpesčių, ypač – dėl saugaus vaikščiojimo ar važiavimo. Naikinsite ledą, tačiau norite nepakenkti aplinkai?

Druska (natrio chloridas NaCl arba rečiau kalcio chloridas CaCl2), be abejo, puikiai ištirpdys sniegą ar ledą. Tai yra pigus ir tikrai efektyvus sprendimas ir vis dėlto, tai nėra pats draugiškiausias aplinkai pasirinkimas

Kodėl druska nėra geriausias pasirinkimas?

1. Druskos likutis kaupiasi dirvožemyje bei reaguoja su cheminėmis trąšomis bei kitais elementais.

2. Druska neleidžia augalams įsisavinti vandens bei maistingąsias medžiagas.

3. Druskos tirpsta vandenyje ir vėliau patenka į gruntinius vandenis.

4. Druska skatina dangos bei pastatų (mišinys gali nusėsti ant pastatų cokolių) irimą. Ypatingai jos poveikis sustiprėja temperatūrai esant apie 0 laipsnių.

5. Druska kenkia augintinių pėdutėms.

Taigi, druska ne tik padeda, bet ir kenkia. Kokios alternatyvos?

1. Pagerinkite sukibimą. Galima ir apskritai netirpdyti kieme esančių apledėjusių paviršių, jei pasirūpinsite, kad jie būtų kuo mažiau slidūs. Smėlis, žvyras, kitokios granulės sniego netirpdo, tačiau pagerina sukibimą, o pasirinkę batus su rimtu protektoriumi, praktiškai neslidinėsite. Tinka ir kiti variantai – galbūt turite nereikalingo medžio mulčo daržams, kraiko, pelenų ir panašiai. Tiesa, eksperimentus geriau pasilikti savo kiemui – tokios medžiagos kaip pelenai yra laikomos atliekomis, todėl barstant jais gatvėje ar ant šaligatvio galite sulaukti nepasitenkinimo. Žinoma, pavasarį teks rimčiau apsišluoti, bet tai darysite bet kokiu atveju.

2. Egzistuoja ir techninis apledėjusio kiemo, laiptų ar įvažiavimo atitirpdinimo sprendimas, tiesa, jį reikia įrengti iš anksto. Po kiemo ar laiptų danga išvedžiojami laidai, kurie šildo dangą virš jų. Sistemą galima reguliuoti, tad šildyti oro šiltesnėmis dienomis neteks. Žinoma, sistema naudos elektros energiją – tai kainuos, tačiau tai visgi geriau, negu cheminės medžiagos, kurios teršia vandenį ir kelia pavojų gamtai.

3. Druska, žinoma, nėra geras sprendimas, tačiau kaip daugelis spėjome įsitikinti, ji gerai tirpdo ledą, jos nerekomenduojama naudoti dėl jos poveikio aplinkai. Vis dėlto, jei nėra kitų variantų, reikėtų rinktis ne druską (NaCl), o bent jau druskos-smėlio mišinį. Gamintojų smėlio-druskos mišinio produkcijoje smėlio kiekis yra apie 70 %, tad jei mišinio nepirksite, galite orientuotis į šį santykį. Nedidelis kiekis druskos tirpdys ledą, o smėlis suteiks daugiau sukibimo.

Mano išsaugoti straipsniai