Lauko židinys paprastai asocijuojasi su šiluma, skaniu keptu maistu ir jaukiais vasaros arba ankstyvo rudens vakarais praleistas gryname ore su šeima bei draugais. Norintiems įsirengti šį maloniai nuteikiantį statinį savo individualaus namo ar sodybos rekreacinėje zonoje, pateikiame kelis praktiškus patarimus, kaip tai padaryti tinkamai.
Kokios yra lauko židinių rūšys?
Lauko židinius galima rūšiuoti pagal kuro tipą: medžio anglimis, malkomis kūrenami židiniai arba dujomis kūrenami židiniai.Itin populiarūs yra malkomis kūrenami lauko židiniai, nes degdamos malkos skleidžia malonų, natūralų kvapą (kvapas itin geras jei yra deginama vaismedžių mediena). Taip pat jų populiarumą lemia tai, kad tokie židiniai gerai įšyla. Įrenginėjant malkomis kūrenamą židinį, galima eksperimentuoti su jo apdaila, įmanoma sukurti itin originaliai, autentiškai atrodančius lauko židinius. Malkomis, medžio anglimis kūrenamus židinius lyginant su dujiniais lauko židiniais, galima išskirti tokius niuansus: malkomis kūrenami židiniai yra lengviau įrengiami už dujinius, tačiau jie skleidžia dūmus ir įsirengus šį židinį yra didesnė gaisro rizika.
Dujiniai lauko židiniai yra paprasti bei funkcionalūs, tad jie yra mėgstami praktiškų vartotojų. Nors jų išvaizda jaukumu ir subtilumu neprilygsta malkomis kūrenamiems židiniams, tačiau jie yra saugesni bei švaresni. Ne taip kaip malkomis kūrenami lauko židiniai, jie neskleidžia dūmų. Taip pat tokį židinį lengviau uždegti. Dujinių židinių įrengimą lyginant su malkomis kūrenamų židinių įrengimu,reikia paminėti, kad jų įrengimas yra sudėtingesnis, nes reikia atvesti dujas, o tam bus reikalinga specialisto pagalba.
Kurioje vietoje statyti židinį?
Statant lauko židinį, svarbu jam išrinkti tinkamą ir patogią vietą individualaus namo ar sodybos kieme. Židinys nėra toks mažas lauko statinys,kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio, tad reikia atkreipti dėmesį į bendrą erdvės planą, įvertinti ar židinys netrukdys patogiam judėjimui po kiemą. Taip pat turėkite galvoje, kad ir koks židinys tai butų (didelis ar mažas), ir kurioje vietoje jis butų įrengtas(pavėsinėje ar po atviru dangumi), vis vien yra patariama įrengti stogelį, saugantį nuo vėjo gūsių ir lietaus, o tai reiškia, kad reikia įvertinti, kaip tokio tipo konstrukcija atrodys bendrame kiemo vaizde.
Kitas svarbus patarimas renkantis židinio vietą – pasirinktoje lauko židinio vietoje, neturėtų būti jokių tinklų (vamzdynų ar kitokių komunikacijų), nors pati židinio konstrukcija jiems neturėtų pakenkti, bet ateityje prireikus remonto darbų, gali kilti nepatogumų. Tai pat svarbu paminėti, kad židiniui skirta vieta turėtų būti sausa, apsaugota nuo vėjo, o aplink ją esantys objektai turėtų būti nutolę saugiu atstumu.
Keli praktiški lauko židinio įrengimo patarimai
Židinio dydis ir jo apdailos medžiagos turėtų būti derinamos prie bendro kiemo dizaino, namo architektūros ir kitų jį supančių statinių bei konstrukcijų.Specialistai sako, kad jo dydis turėtų atrodyti proporcingai kiemo bei individualaus namo masteliui, o apdailai turėtų būti naudojamos tos pačias arba panašios medžiagos, kurios buvo panaudotos statant namą, tvorą ar pavėsinę.
Nors kiekvieno židinio dydis yra nulemtas jį supančios aplinkos (todėl yra labai individualus), tačiau dėl patogumo yra rekomenduojama jį įrengti taip,kad nuo pagrindo iki pakuros vidurio būtų 85-90 cm, taip kepant maistą nereikės lenktis.
Tinkamiausias metas mūryti židinį yra šiltasis metų laikas, nes šiluma lemia greitesnį skiedinio džiuvimą, tad ir pačiu židiniu galima bus džiaugtis greičiau.