Ar Jūsų sklype auga sėkmę ir pinigus priviliojančių augalų? Visais laikais sodyboje augalai atliko ne tik dekoratyvinę funkciją, ar buvo maisto šaltinis – jie taip pat turėjo simbolinę prasmę. Modernių želdinimo kursų „Geltonas karutis“ lektorės Vaida Vaitkutė Eidimtienė ir Jūratė Žarnauskienė pasakoja, kokius sėkmę nešančius augalus galime pasisodinti savo sklype.
Šermukšnis – magiškas medis
J. Žarnauskienė visų pirma kalba apie šermukšnį. Ji pamini, kad žymioji žolininkė Eugenija Šimkūnaitė kaip tik apie jį pasakojo kaip apie sėkmę nešantį augalą ir vadino šermukšnį gerųjų laumių medžiu.
V. Vaitkutė Eidimtienė sako, kad šermukšnis nuo senų senovės laikomas magišku medžiu, todėl buvo sodinamas beveik kiekvienoje sodyboje. Saugant turtą, šakomis buvo apkaišomi vartai ir durys, ligoniui linkint pasveikti po lova dedama šakelė arba metama į šulinį, norint, kad ten visada būtų šviežias vanduo. Šermukšnis šeimos narius saugodavo ir nuo nelaimių, ligų bei raganų. Gresiant pavojui pakakdavo šakele aplink save ratą apsibrėžti.
Šermukšnis augdavo ilgai ir saugodavo ne vieną kartą, todėl jo nebuvo galima nupjauti. „Mano močiutė, gyvenusi Plungės rajone, šermukšnį naudojo ir burtams, pavyzdžiui, ateičiai nuspėti. Pamenu, per Jonines su pusseserėmis nupintus vainikus užmetusios ant giminės medžio, sužinojome kokia eile ištekėsime, o kuri taip ir liks senmerge. Prabėgo daugiau nei 20 metų nuo būrimo, o vis dar stebiuosi, kaip tiksliai viskas išsipildė“, – pasakoja želdinimo specialistė.
Įprastų augalų – gražiausios formos
J. Žarnauskienė teigia, kad įprastus sodybos augalus galime pasirinkti įvairiausių gražių formų. Pavyzdžiui, jei norime pasodinti šermukšnį, pasirinkime tokią formą, kuri tiktų jūsų sklypui ir pasirinktam stiliui. Pavyzdžiui, jei sodinsime moderniame mažame miesto sklype, gali tikti svyruoklinė šermukšnio forma, jei sodyboje – šermukšnis kaip vešlus krūmas ar medelis.
Želdinimo specialistė nurodo dar vieną „stebuklingą“ augalą – juoduogį šeivamedį. Įspūdingais karpytais lapais, galima pasirinkti spalvotų lapų formą, lengvai perneša genėjimą, atsparus. Šeivamedis nuo seno laikomas šventu medžiu. Augalas nuodingas – ir tuo pačiu turi vaistinių savybių. Taigi ir naudingas, ir gražus. Juoduogis šeivamedis nubaido muses ir kitus vabzdžius, todėl būdavo sodinamas sodybos ūkiniame kiemelyje.
Kad atbaidytų muses, prie durų sodindavo ir diemedį. V. Vaitkutė Eidimtienė pasakoja, kad senovėje ir diemedžiui buvo priskiriamos stebuklingos savybės. Buvo tikima, kad diemedis saugo namus nuo gaisro, nelaimių ir piktų dvasių. Diemedžio vainikas buvo taip pat kabinamas virš durų, kaip apsauga nuo galimų ligų.
Saugo namus ir neša pinigus
J. Žarnauskienė pasakoja, kad laimę neša ir paprastasis kadagys, augantis visuose Dzūkijos miškuose ir ten vadinamas tiesiog verba. Sakoma, kad jis remia visus sodybos kampus ir neša laimę namams. Šiandien galime pasirinkti įvairiausių gražių kadagio formų: skirtingo aukščio, įvairių formų ir skirtingų spalvų. Nors augalo kita forma nei to, augančio miškuose, tikime, kad stebuklingos savybės išlieka.
Dar vienas visiems gerai žinomas augalas, kuris saugo namus – lazdynas. V. Vaitkutė Eidimtienė teigia, kad anksčiau duris ir langus lazdynais apkamšydavo, kad į namus nelįstų velnias ir perkūnas netrenktų. Taip pat saugodavo nuo raganų. Lazdynas gali būti auginamas ne tik dėl raganų baimės ar skanių riešutų, bet ir dėl spalvotų lapų arba dėl susisukusių šakelių, kurios nuostabiai puošia ištuštėjusį sklypą žiemą.
Specialistė pasakoja, kad paparčiai, pasodinti prie namų, juos saugojo nuo žaibo. Tikrai verta jų pasisodinti, jei turite pavėsingą vietą.
O ką daryti tiems, kurie nori augalais prikviesti pinigų? Pasirodo, reikia ne tik išauginti – pinigus nešė aguona tiems, kas sudžiūvusią galvutę, pilną sėklų, visada su savim nešiojo.
Šaltinis: www.geltonaskarutis.lt