Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
Orchidėjų priežiūra rudenį ir žiemą: ar tikrai jos lepios?

Orchidėjų priežiūra rudenį ir žiemą: ar tikrai jos lepios?

Vargu ar orchidėjos tokios lepios, kaip kartais įsivaizduojama. Kad ši gėlė sunyktų, reikia labai pasistengti: ji prisitaikiusi išlikti, nes auga kabėdama aukštai medyje ant šakos ar prisiglaudusi prie akmens, nesuleidusi šaknų į žemę maitintoją. Tad pasistenkime orchidėjai nepakenkti, ir ji atsilygins žiedais.

Žiemos saulė

Žinoma, tarp daugybės gegužraibinių šeimai priklausančių gražuolių orchidėjų yra ir labai įnoringų gėlių, kurios, pavyzdžiui, žūsta oro drėgnumui pasikeitus 3 procentais ar saulės spinduliams krintant ne iš tos pusės… Greičiausiai tokiais augalais grožėtis lemta tik profesionalams, bet populiarieji neišrankūs falenopsiai gali pradžiuginti kiekvieną, nes žydi kelis kartus per metus ir labai ilgai. Ypač smagu, kad dabar prasideda jų žydėjimo metas. Gal jos tyčia pasirinko patį tamsiausią laiką, kad niekieno netrukdomos prikaustytų visus žvilgsnius ir mėgautųsi dėmesiu?

Gėlė, mėgstanti švarą

Šiltuose kambariuose gerai žydi atogrąžų orchidėjos: falenopsiai, kambrijos, dendrobiai. Tačiau jei įsigijote cimbidį, jam ieškokite vėsios vietos: šiltai peržiemojęs kitais metais žiedais nepasipuoš. Daugumai orchidėjų patinka, jei naktį temperatūra keliais laipsniais žemesnė nei dieną – kaip gamtoje.

Šioms gėlėms svarbu, kad oro drėgnumas būtų ne mažesnis nei 45 proc. Orchidėjų šaknims reikia daug oro, todėl substratas turi būti labai purus, sudarytas iš žievės gabaliukų, džiovintų lapų, akmenukų ar net stikliukų. Svarbiausia – su dideliais oro tarpais. Paprasčiausia, žinoma, naudoti pirktinį substratą. Niekada nepersodinkite orchidėjų į kitiems augalams skirtą žemę. Orinių augalo šaknų nesistenkite sukišti į vazoną.

Gražuolės orchidėjos – švarą mėgstantys augalai. Lapus reikia dažnai nuvalyti, kad neužsikimštų lapų žiotelės, dulkėtas ar užterštas oras nepatinka ir šaknims. Augalas nepakenčia druskų – nuo jų ant lapų gali atsirasti žaizdelių, ir gėlė žus. Todėl orchidėjas būtina laistyti nusistovėjusiu vandeniu, o trąšų verčiau pilti per mažai nei per daug.

Kai vandens per daug

Dažniausia klaida, kuri daroma auginant orchidėjas, – jos supūdomos. Nors atrodo storos, iš tiesų augalo šaknys tarsi apvyniotos negyvų ląstelių sluoksniu. Laistant jos prisigeria drėgmės, ji maitina augalą. Jei tas sluoksnis nuolat bus šlapias, šaknys negaus oro ir supus.

Patikimiausias ir išbandytas orchidėjų laistymo būdas – gėlę panardinti iki lapų į indą su vandeniu, po keliolikos minučių ištraukti, nuvarvinti ir įstatyti į vazoną. Paprastai užtenka taip pagirdyti kartą per savaitę. Iki kito laistymo orchidėjų substratas turi išdžiūti. Padėkliuke niekuomet nepalikite vandens. Beje, reikėtų atminti ir tai, kad plastikiniuose vazonuose (kuriuose dažniausiai auginame orchidėjas) augalai išdžiūsta lėčiau nei moliniuose.
Orchidėjos labai mėgsta šiltą lietų, bet purkšti jas reikia ryte – atsargiai, tik labai smulkiais lašeliais ir minkštu vandeniu, kad ant lapų neliktų balkšvų kalkių dėmių. Lapų pažastyse ilgam užsilikusi drėgmė gali paskatinti atsirasti puvinius.

Ar tręšti?

Rudenį ir žiemą orchidėjos tręšiamos tuomet, kai nenustoja augti ar žydi. Tiesa, kai kurie specialistai tvirtina, kad orchidėjoms trąšos apskritai nereikalingos – juk gamtoje jos tokios prabangos tikrai negauna… Bet jei norime, kad gėlė žydėtų, turime ja pasirūpinti.

Paprasčiausia orchidėjas tręšti joms skirtomis trąšomis. Jei naudojamos universalios, jų koncentracija turėtų būti keturis kartus mažesnė nei nurodyta instrukcijoje – juk orchidėjos įpratusios pasitenkinti labai mažu maistinių medžiagų kiekiu.

Orchidėjas galima tręšti laistant arba tirpalu apipurškiant lapus. Jei gėlių lapai šviesėja ir joms trūksta azoto, tręšti reikėtų kas dvi savaites, kitu atveju užteks vieno karto per mėnesį.

Kai neužtenka šviesos

Šviesą mėgsta katlėjos, vandos, epidendrai, oncidijos, mažiau jos reikia cimbidžiams, kambrijoms, liežuvėms, o falenopsiai, raibuolės, liudizijos gali augti dar prasčiau apšviestose vietose. Nors iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti, kad orchidėjos neskursta, tačiau, jei negaus pakankamai šviesos, jos nežydės. Taigi šviesiamėges gėles reikia apšviesti papildomai: pavyzdžiui, kad tamsiuoju metų laiku pražystų katlėja, jai šviesos reikia gauti 12 valandų per parą.

Ar jau turite ManoNamai.lt programėlę savo išmaniajame telefone? Parsisiųskite ją ir pirmieji skaitykite portalo naujienas: „iOS“ versija; „Android“ versija

Mano išsaugoti straipsniai