Dailylentės galbūt ir nedominuoja tarp fasado apdailos medžiagų, tačiau Lietuvoje turi pakankamai didelį gerbėjų ir naudotojų. Be kitų privalumų, fasadas iš dailylenčių atrodo gražiai ir tvarkingai. Tačiau ko imtis, jei po žiemos ant jo pastebėjote nešvarumų, dulkių, dėmių? Ką daryti jei blunka jų spalva?
Plastikinės dailylentės
Šio tipo dailylentės yra patvarios, nepūva bei neskilinėja, atsparios pelėsiui ir grybeliams, taip pat drėgmei, todėl jų nereikia impregnuoti. Be to, tai bene pigiausia iš rinkoje siūlomų dailylenčių rūšių. Be visų šių privalumų dar reikėtų paminėti, kad jas lengva valyti – o tai daryti vis tiek teks, klausimas tik kaip dažnai. Tai priklauso nuo aplinkos, kurioje gyvenate.
Banaliausias iš patarimų valantiems plastikines dailylentes – naudokite tik tai, ką nurodo jų gamintojai. Kita vertus, drąsiai galite mėginti dailylentes valyti tiesiog vandeniu ar naudoti buitinius valiklius, jei nenurodyta kitaip. Geriausias ir saugiausias būdas yra naudoti šarminius ploviklius. Naudojamuose valikliuose neturėtų būti chloro, acetino ir ketono junginių. Tirpalo koncentracija ir neturėtų būti stipresni nei nurodoma ant produkto, o valymą pabaigus, paviršių dar reikėtų praplauti paprastu vandeniu.
Plastikinės dailylentės, kaip ir daugelis lauke esančių paviršių, veikiamos atmosferos reiškinių, pamažu dėvisi, ir priklausomai nuo gaminio kokybės gali kisti jų spalva. Taip pat ta pati spalva gali ir pabosti, tačiau ką daryti, jei matote, kad pačios dailylentės dar puikiai laikytų? Nors PVC nėra ta medžiaga, kurią buityje perdažome dažnai, šio tipo dailylentes taip pat galima perdažyti.
Sužinokite kaip:
Išorės apdaila: plastikinių dailylenčių dažymas
Medinės dailylentės
Tai bene komplikuočiausia dailylenčių rūšis, mat lauke naudojami medienos gaminiai paprastai yra neatspariausi. Medienai gali kenkti drėgmė, UV spinduliai, medieną mėgstantys vabzdžiai, ant jos gali augti pelėsiai (tiesa, pelėsis gali užaugti ir ant PVC dailylenčių) ir ji gali pradėti pūti. Savininkas turi būti pasiruošęs investuoti į kokybiškas apsaugos priemones ir per keletą metų skirti dieną kitą paviršiaus atnaujinimui, tačiau mainais už tai gauna išskirtinės išvaizdos fasadą.
Medines dailylentes galima plauti paprastu vandeniu. Jei naudojate valiklius, geriau vengti valymo priemonių turinčių chloro, nes jie gali išblukinti dailylenčių spalvą. Tiesa, tai gali pasirodyti komplikuota, jei fasadą dar reikia gelbėti nuo pelėsio (pelėsio valikliai dažnai gaminami chloro pagrindu), tačiau rinkoje egzistuoja ir saugių pasirinkimų šiai problemai spręsti.
Vienas iš būdų – aukšto slėgio plovimo įrenginys. Galvojate apie tokį? Skaitykite, į ką atkreipti dėmesį:
Patarimai, kaip išsirinkti aukšto slėgio plovimo įrenginį
Fasadai (tiek PVC, tiek medinių dailylenčių) dar gali būti valomi sausu ledu. Toks būdas efektyvus – kadangi ledas yra sausas, jis nepalieka drėgmės, tačiau gerai šalina įvairius prie paviršiaus prilipusius nešvarumus. Tiesa, jo trūkumas yra aukštesnė kaina, kas gali pasijausti valant didesnį paviršiaus plotą.
Medinės dailylentės irgi yra dažomos, dažai atlieka ne tik estetinę, tačiau ir apsauginę funkciją. Jei plastikinėms dailylentėms dažymas dažniausiai būna pasirinktinis variantas, medinės dailylentės turi būti padengiamos iš naujo dėl apsauginio sluoksnio nusidėvėjimo. Medieną svarbu ne tik nudažyti, tačiau ir impregnuoti bei apsaugoti nuo vabzdžių. Dažykite medienos rievių kryptimi ir laikykitės dažymo lauke taisyklių.
Dažome lauke: ką reikia žinoti apie aplinkos temperatūrą
Dažydami dailylentes greičiausiai norėsite palikti šiek tiek tekstūros – kadangi medienos imitacijos padengimą siūlo ir fibrocementinių, ir plastikinių dailylenčių gamintojai, aklinai uždažius medines dailylentes, bus prarastas vienas didžiausių jų privalumų.
Atnaujinimo dažnumas priklauso nuo naudojamų produktų kokybės, tačiau vidutiniškai siekia apie 4-5 metus. Taip pat egzistuoja ir įvairių kompleksinių pasirinkimų – dažai su impregnantu, apsaugantis gruntas ir panašiai. Jei renkatės du produktus, jei įmanoma geriau naudoti to paties gamintojo produkciją (pvz, gruntas + dažai), kad savo paviršių apsaugotumėte maksimaliai.