Paprastai rinkdamiesi tvorą žmonės ieško varianto, kuris vienu metu atliktų kelias funkcijas ir nereikalautų daug priežiūros. Optimaliausia tvora turėtų atlikti tiek praktinę – apsauginę funkciją, tiek estetinę – darniai derėti su aplinka bei architektūra. Šiandien populiariausiomis yra laikomos šios tvoros: medinės, segmentinės, metalinės ir tvoralenčių. Paklausėme specialistų, kokie yra didžiausi populiarių tvorų privalumai bei trūkumai.
UAB „Tvora“ atstovo Vladislavo Lovkio teigimu, metalinės tvoros savo ruožtu, atsižvelgiant į naudojamos medžiagos charakteristikas bei struktūrą, yra skirstomos į: 1. juodo metalo; 2. cinkuoto metalo; 3. specialaus lydinio su aliuminio priemaišomis padengto metalo; 4. Aliuminines. Specialistas sako, kad atsižvelgiant į mūsų klimato zoną, sklypo aptvėrimui labiausiai tinka tvoras pagamintos iš cinkuoto metalo arba metalo padengto specialiu lydiniu su aliuminio priemaišomis (kitaip dar vadinamo Aluzinc). Esant cinkuotam paviršiui, metalo irimo procesai vyksta gerokai lėčiau, dėl šios priežasties labai pailgėja gaminio eksploatacijos laikas. Atsižvelgiant į šiuos niuansus ekonominiu požiūriu tai optimaliausias ir racionalesnis pasirinkimas nei juodo metalo tvora, nes juodo (kitaip sakant, nepadengto jokia antikorozine danga) metalo tvora nepasižymi ilgaamžiškumu.
Gaminiai iš juodo metalo yra pigesni ir dėl to iš pirmo žvilgsnio atrodo patrauklūs, tačiau įvertinus ilgainiui atsirandančias išlaidas jų priežiūrai (dažymas, korozijos židinių naikinimas, paviršių atnaujinimas) toks pirkinys praranda dalį savo patrauklumo. Kadangi tvora statoma lauke, dėl nuolatinės temperatūrų bei oro drėgmės kaitos vidinėse ertmėse susidaro kondensatas, net padengus tvorą pačiais brangiausiais dažais ar atlikus paviršių miltelinį dažymą, vidinės gaminių ertmės lieka nepadengtos ir neatsparios oksidacijai, todėl bėgant laikui produkcija irsta iš vidaus.
Segmentinės tvoros
„Tvoros123.lt“ vadovas Mantas Jakovonis sako, kad ieškantiems ne itin brangaus varianto, tinkamo dideliam plotui aptverti, segmentinės tvoros yra tinkamas pasirinkimas. Pasak jo, šis pasirinkimas būtų ko gero pigiausias teritorijos aptvėrimo variantas. Dažniausiai toks variantas renkamasis aptveriant ypatingai dideles teritorijas. Jis pastebi, kad dažnai į Lietuvos rinką atvežamas žemos kokybės produktas su dažymo defektais, dėl to gali greičiau nei įprastai atsirasti korozija. Todėl renkantis tokio tipo tvorą, reikia atkreipti dėmesį į gamintoją ir išduotus sertifikatus, liudijančius gaminio kokybę. Reiktų atkreipti dėmesį, kad segmentinė tvora visiškai neriboja matomumo į gretimą sklypą ar teritoriją. Aptveriamai teritorijai besiribojančiai su mišku ar kitu patraukliu peizažu toks pasirinkimas būtų privalumas.
V. Lovkis, kalbėdamas apie medines tvoras, išskiria tvoras pagamintas iš paprastos medienos ir termiškai apdorotos medienos. Ekspertas teigia, kad pastaraisiais metais vis labiau pastebimas termiškai apdorotos medienos populiarumas. Apdorojant medieną termiškai, keičiasi jos struktūra (kaitinant keičiasi ne tik jos cheminės, bet ir fizinės savybės). Po tokio terminio apdirbimo gerokai sumažėja medienos susitraukimas bei plėtimasis dėl įsigėrusios drėgmės, padidėja ilgaamžiškumas, spalva įgyja tamsesnį atspalvį, išgaruoja medienoje esantys sakai ir drėgmė, sumažėja rūgštingumo lygis (pH), sumažėja bendras medienos svoris. Taip pat populiarumui turi įtakos ir tai, kad tai yra ekologiškai švarus produktas, nes terminio apdirbimo metu nenaudojami jokie cheminiai junginiai, antiseptikai, impregnantai. Todėl termiškai apdorota mediena neturi jokių toksinių savybių ir yra visiškai saugi aplinkai ir sveikatai. Beje, ji visiškai nereikalauja papildomos priežiūros, todėl investavimas į tokio tipo tvorą greitai atsiperka. Tvoros pagamintos iš paprastos medienos yra neatsparios aplinkos veiksniams, todėl jos reikalauja daug priežiūros.
Tvoralenčių tvoros
Pasak M. Jakovonio, pastaruoju metu Lietuvoje vis dažniau pasirenkamas variantas – tvoralentčių tvora. Pagrindinis argumentas – kainos ir kokybės santykis. Tokia tvora kainuoja žymiai mažiau nei metalinė tvora. Renkantis tokią tvorą, reikia atkreipti dėmesį į jos sudedamąsias dalis. Tvoralentės turi būti pagamintos iš aluzinc, profiliai prie kurių tvirtinamos tvoralentės turi būti cinkuoti, tvirtinimo elementai iš aliuminio. Visas tvoros segmentas turi būti surinktas ir tik tuomet nudažytas milteliniu būdu, taip bus išvengta korozijos. Pastaruoju metu rinkoje atsiranda ženkliai pigesnių tvoralenčių tvorų padengtų PVC danga, kuri yra pažeidžiama montuojant tvorą ir gaminys surūdija.
Tvoralenčių tvorų pasirinkimo variantai: horizontali arba vertikali tvora. Horizontali tvora paprastai pasirenkama kai šalia yra asfaltuoti arba grįsti trinkelėmis keliai, nes šis tvoros modelis kaupia dulkes. Vertikalios tvoros variantą lengviau nuplauna lietus, nes tai leidžia padaryti gaminio konstrukcija, todėl šis variantas yra universalesnis.