Nedidelis butas įrengtas naujos statybos daugiabutyje, pastatytame atgimstančiame Vilniaus rajone. Projekto autorei Monikai Noreikienei kilo mintis kokiu nors būdu perteikti tą atgimimo dvasią interjere, tad butui tarsi prilipo Renesanso pavadinimas. „Dekorai, sodrios spalvos, klasikiniai sienų ir lubų puošybos būdai – visa tai suteikė erdvei klasikinio interjero įspūdį, tačiau butas išliko moderniai eklektiškas, nepasiduodantis jokiam konkrečiam stiliui“, – pasakoja projekto autorė.
„Konkretaus šeimininko nebuvo – butas buvo įrenginėjamas pardavimui, tačiau aš turėjau viziją sukurti interjerą jaunam miesto žmogui, ko gero – moteriai, tikrai miesto gyventojai, besidominčiai menu, muzika ir tiesiog mylinčiai gyvenimą“, – interjero idėją atskleidė dizainerė.
Objekto dosjė:
Tipas – naujos statybos dviejų kambarių butas.
Plotas – 45 m².
Gyvenamoji erdvė – bendrasis kambarys su svetaine, virtuve ir valgomojo zona, miegamasis, vonios kambarys.
Projekto autorė – interjero dizainerė Monika Noreikienė.
Nedidelis dviejų kambarių butas išsiskyrė nestandartine trapecijos forma – visam bendrajam kambariui teko tik vienas siauras langas galinėje sienoje, tad erdvė buvo tamsi ir reikėjo sugalvoti, kaip ją vizualiai pašviesinti. Todėl baltos spalvos pasirinkimas buvo logiškas. „Baltas koloritas atspindi ir pačią interjero, tiksliau – Renesanso epochos idėją, kai baltoje klasikinėje bazėje atsiranda ryškūs idėjiniai sprendimai.
Terakotos rusva ir dangaus mėlyna – dažnas spalvų derinys Renesanso meistrų tapybos darbuose, tai ir įkvėpė įtraukti šias dvi spalvas į interjerą“, – sako projekto autorė. Kitas laukęs iššūkis – funkcinių zonų planavimas. „Trapecijos formos svetainėje buvo tik viena tiesi siena – ji, žinoma, buvo tinkamiausia virtuvei projektuoti, – pasakoja Monika. – Tad liko klausimas, kaip į kampą lango link siaurėjančias dvi sienas išnaudoti patogiai svetainei su sofa ir TV zona. Tam buvo pasirinkta nestandartinių lengvų formų smulki sofutė ir grafiškas, kone nematomas akmens imitacijos konsolės tipo baldas. Tai leido sukurti neperkrautos erdvės pojūtį ir suformuoti vizualiai patrauklią poilsio zoną tokioje „nedėkingoje“ erdvėje.“ Virš konsolės pritaisytas baltoje sienoje per daug nekrentantis į akis baltos spalvos televizorius.
Svetainei parinkta lenktos aptakios formos sofa, nes bet koks taisyklingos formos baldas būtų užgožęs siaurėjančią erdvę, padalinęs ją, būtų likę mažiau erdviškumo ir taip nedideliame plote. Šios zonos akcentu tapo virš sofos įkomponuotas mėgstamas dizainerės paveikslas: „Butas butikinis, moteriškas, tad ir paveikslas turėjo dvelkti moteriškumu bei šiokia tokia paslaptimi.“ Nedidelio prieškambario grindys išklotos plytelėmis, kurių raštas primena senovinės freskos piešinį, – tai taip pat savotiška užuomina į Renesanso epochą. III atv. Kadangi bute suprojektuota atvira, bendroje erdvėje su svetaine įrengta virtuvė, projekto autorė jos estetiniam įvaizdžiui skyrė didelį dėmesį. „Virtuvė tapo pagrindiniu šio buto akcentu. Norėjosi ją sukurti išskirtinę, dar niekur nematytą, bet kartu praktišką ir funkcionalią“, – sako dizainerė. Visas virtuvės baldo korpusas buvo gaminamas iš kokybiškos baltos baldinės plokštės, prie jos buvo pritaikytas aukštos kokybės HPL juodas stalviršis, o visos virtuvės kompozicijos esminiu akcentu tapo sendinto stiklo plokštė ant tapetuotos zonos virš darbastalio bei sendinti veidrodžiai ant spintelių fasadų bei viršutinės sienos.
„Virtuvę kurti man buvo įdomiausia, – prisipažįsta dizainerė. – Ji buvo gaminama keliais etapais: pradžioje karkasas, o tada visos sendinto stiklo ir veidrodžio dekoracijos. Nebuvo aišku, koks bus galutinis rezultatas. Sendinimas – toks procesas, kurio galutinio efekto negali nuspėti. Buvo ir truputį baugu, nežinojau, ar nebus to sendinimo efekto per daug. Bet, manau, viskas pavyko puikiai.“
Dekoro idėja
Ant virtuvės fasadų pritvirtinti apskriti sendinti veidrodžiai bei sienelė, taip pat sendinto stiklo plokštė paįvairina erdvės linijas, savo žvilgesiu suteikia tamsokai erdvei skaidrumo ir pabrėžia kuriamos stilistinės krypties išskirtinumą. Juodame stalviršyje sumontuota žibanti žalvario spalvos plautuvė dera prie sendintų virtuvės elementų. Virš darbastalio siena dekoruota palmių rašto tapetais, dėl praktiškumo uždengtais sendinto stiklo plokšte. Virš jos sumontuota atvira lentynėlė, padedanti išvengti perkrautos virtuvės zonos pojūčio.
Siekiant ištaisyti vieną pagrindinių buto trūkumų – natūralios šviesos stokos problemą, dizainerei teko gerai apgalvoti apšvietimo scenarijų. „Butas labai tamsus, nes du jo langai orientuoti į kito pastato fasado sieną, tad tiesioginės saulės čia beveik niekada nebūna. Apšvietimą reikėjo suplanuoti taip, kad skirtingų formų ir funkcijų šviestuvai neužgožtų vienas kito tiek stiliaus, tiek šviesos stiprumo prasme, atrodytų dekoratyviai ir tinkamai atliktų savo pagrindinę funkciją“, – paaiškina projekto autorė. Bendrajam apšvietimui labiausiai tiko neutralūs taškiniai virštinkiniai šviestuvėliai – neįjungti jie lieka beveik nepastebimi, tarsi pradingta lubose. O rinkdama dekoratyvius šviestuvus dizainerė stengėsi rasti tokius, kurie turėtų šį tą vienijančio – būtų juodų baltų ir žalvario atspalvių, tokiu būdu jie gražiai įsilieja į stilistinę interjero visumą, papildo vienas kitą ir dera prie visų buto detalių, furnitūros, rankenų, rėmų.
Miegamajame atkartojamas tas pats spalvų derinys kaip ir svetainėje – akcentuojama lova su aukštu minkštu aksomo galvūgaliu, jai pritaikytas ryškus terakotos atspalvis, o spalvinę pusiausvyrą padeda išlaikyti prigesintos mėlynos spalvos elementai – spintų fasadai, namų tekstilės gaminiai.
Dekoro sprendimas
Dizainerė džiaugiasi pavykusiu sprendimu prie miegamojo lovos įkomponuoti išskirtinio dizaino šmaikštų ir sąmojingą sieninį šviestuvą – gipsinę buldogo galvos skulptūrą. Ji įrėminta dekoratyvinėmis klasikinėmis juostomis, todėl primena klasikinį sienų bareljefą. „Mintis buvo tokia, kad dama su pieštuku paveiksle „globoja“ svetainę, o šuo saugo miegamąjį“, – pasakoja Monika. Svetainės ir miegamojo sienos klasikiniu principu papuoštos dekoratyvinėmis juostomis ir lipdiniais. „Buvo svarbu subtiliai išlaikyti proporcijas tarp estetinio įspūdžio bei erdvės lengvumo, todėl dekoruotos ne visos sienos, o tik akcentinės“, – pabrėžia dizainerė.
Originalus sprendimas
Siekiant sukurti erdvės vientisumo įspūdį, virtuvės palmių motyvas perkeltas ir į vonios kambarį – tokiais pačiais tapetais išklijuota juosta palubėje virš ryškių mėlynų spintelių. Nedideliame vonios kambaryje dizainerė taip pat ne tik sutelkė dėmesį į praktiškumą bei tinkamą erdvės planavimą, bet ir skyrė dėmesio dekoratyviems elementams. Vietoj vonios netaisyklingos formos patalpoje rastas racionalesnis sprendimas – kampe su smailu kampu sumontuota didelė dušo kabina – tokiam kampui vonią būtų buvę sudėtinga pritaikyti. Sienoms dekoruoti buvo pasirinktos ryškios mėlyno atspalvio blizgios horizontalaus rašto keraminės plytelės – jų atspalvis subtiliai atkartojo visame bute iš vienos erdvės į kitą pereinantį mėlyną koloritą.
Grindys išklotos praktiška ir neutralia pilkų akmens masės plytelių danga, ji padėjo išryškinti išskirtinę santechnikos įrangą: nenorėdama atitolti nuo pasirinktos stilistinės krypties, dizainerė pasiūlė klasikinio stiliaus unitazą su senovinio tipo aukštai iškeltu bakeliu. O štai „moderniajai daliai“ atstovauja lengvo dizaino metalinio rėmo praustuvo spintelė su akmens imitacijos stalviršiu.
Pasižvalgykite po šiuos namus: