Patalpų remontas namuose būna ne tik įsimintinas, tačiau ir piniginę patuštinantis įvykis. To neišvengsi, tačiau galima viską suplanuoti taip, kad už numatytą sumą galima būtų atlikti daugiau darbų arba tiesiog padaryti viską, kas planuota ir likti su šiokia tokia sutaupyta suma.
1. Teisingai pasirinktas laikas
Lietuvoje remonto darbų bei statybinių medžiagų pardavimo pikas būna nuo balandžio iki lapkričio. Vėliau sumažėja srautai ir šiek tiek nukrenta įkainiai. Tai siejama su šildymo sezono pradžia – manoma, kad gyventojai nenori prie šildymo išlaidų pridėti ir išlaidų remontui, nors skirtumas yra daugiau psichologiniame nusiteikime, kadangi vasarą už darbus ir medžiagas vargu ar sumokama mažiau. Tad ekonominio remonto atveju apsvarstykite šią galimybę.
2. Teisingi prioritetai – pažvelkite į virtuvę nauju žvilgsniu
Paklauskite savęs – kas senojoje virtuvėje buvo iš esmės negerai? Galbūt pakabinamos spintelės pernelyg sumažindavo vizualinę erdvę, nekalbant apie tai, kad jų tūrio taip ir neišnaudodavote? Ką pakeistumėte pirmiausia? Kurie darbai turi būti atlikti pirmiausia, o kuriuos galima atidėti ir pasilikti ateičiai, jeigu remonto metu atliktų lėšų? Susidarykite planą.
Galite susidaryti ir du planus – vieną ekonomišką, pagal galimybes, kitą optimistinį, kiek norėtumėte išleisti. Keista, bet paprastai tikroji remonto kaina yra kažkur per vidurį tarp šių dviejų požiūrių, kadangi nenumatytų išlaidų būtinai atsiranda. Įvertinkite tai.
3. Šaltiniai ir alternatyvios nuomonės
Peržvelkite interjero žurnalus, interneto svetaines. Prisiminkite, kad yra žmonių, kurių profesijos susijusios su tuo, kaip sukurti optimaliausią virtuvę – jos kitimas yra užprogramuotas, todėl virtuvė prieš 15 metų tikrai skirsis nuo tendencijų šiandien. Būkite atviri naujoms idėjoms. Galų gale, pasiklausinėkite draugų ir artimųjų – jie bus praktiškai, ne iš paveiksliukų yra išbandę kai kuriuos naujus sprendimus, todėl galės pasidalinti savo patirtimi vienu ar kitu klausimu. Toks bendravimas taip pat bus naudingas ieškant meistrų ar baldų savo virtuvei – artimųjų ratas gali pasidalinti savo rekomendacijomis.
4. Planas
Braižykite ir planuokite. Nebūtina būti architektu, kad išsimatuotumėte savo virtuvę ir ant popieriaus galėtumėte geometrinėmis figūromis išdėstyti savo viziją. Taip pat susirašykite visus reikalingus darbus, baigiant akivaizdžiais pagrindiniais, pradedant pačiais mažiausiais (tarkime, spintelių rankenėlių keitimas). Taip vienu šūviu nušaunami du zuikiai – nieko nepamiršite ir sumažinsite streso bei siurprizų tikimybę.
5. Atlikite darbus patys.
Galbūt kai kuriuos darbus virtuvėje galite atlikti ir patys? Galbūt esate įgudę medžio darbuose ir galite sukonstruoti modernią lentyną, kuri nenusileistų pavaizduotoms kataloguose, tačiau kainuotų kur kas mažiau? Galbūt esate nemažai dažę ir žinote kaip laikyti volelį, todėl virtuvės sienos nebus problema? Savikritiškai apgalvokite, ką galėtumėte padaryti – taip galima sutaupyti lėšų. Vis dėlto…
6. Netaupykite ten, kur neverta taupyti
Paradoksalu, tačiau yra sričių, kur netaupydami – sutaupysite. Kalbame apie kai kuriuos svarbius mazgus, kurių negalima palikti mėgėjiškai savo ar nepatyrusio meistro atsakomybei. Tai komunikacijos – elektros instaliacija, vandentiekio išvedžiojimas, dažniausiai ir sienų bei lubų lyginimas (kita vertus, galbūt tai neprastai mokate padaryti ir jūs). Paprasčiau tariant – “neloškite” ten, kur nežinote žaidimo taisyklių.
Idealus, tačiau utopiškas variantas – netaupyti, o įsigyti pačias geriausias medžiagas, baldus ir techniką bei samdyti pripažintus meistrus. Tačiau tai kertasi su Jūsų tikslu – remontuoti virtuvę ekonomiškai. Ieškokite kompromiso žvelgdami į ateitį – galbūt dabar galite paaukoti grindų plyteles ir užtiesti grindis linoleumu – jų yra labai neprastų. Jį nesunku pakeisti, todėl vėliau, jei galimybės leis, bus galima įsirengti norimas grindis. Trumpiau tariant, rinkitės nebrangius, kiek įmanoma labiau estetiškus ir lengvai pakeičiamus sprendimus.
7. Registruokite galimas išlaidas prieš remontą.
Apskaičiuokite galimas medžiagas ir jų kiekius. Tiesa, griežtai prie gautų rezultatų prisirišti neverta, nes jei nesate profesionalas, tiksliai to galite ir nenustatyti. Vis dėlto tai padės geriau įsivaizduoti kiek gali kainuoti apčiuopiama proceso dalis – medžiagos. Pasidomėkite kainomis ir ne tik internete – nebijokite užeiti į statybinių prekių parduotuves ir paklausinėti apie produktus konsultantų.
8. Registruokite išlaidas remonto metu.
Pasamdyti meistrai paskaičiuos jiems reikalingus medžiagų kiekius. Jei jie skiriasi nuo jūsiškių, galimi du variantai – suklydote jūs (taip tikrai gali būti), arba meistrai yra ne iki galo sąžiningi (taip irgi gali būti). Jei medžiagų kiekis ar rūšis jums kelia įtarimą, pamėginkite pasikonsultuoti su profesionalais. Geriausia, žinoma, turėti pažįstamų, profesionaliai užsiimančių šia sritimi, tačiau jei tokių neturite, galioja tas pats patarimas, kaip ir viršuje – mėginkite apsilankyti statybinių medžiagų parduotuvėse.
Viso to galėsite išvengti tiesiog pasirinkę patikimus meistrus. Žinoma, sakyti „tiesiog“ yra panašu į pašaipą – šioje rinkoje sukasi daug dalyvių, todėl rasti tinkamą gali būti sudėtinga. Klasikinė taisyklė – meistrą giria jo darbai. Arba žmonių, kuriais pasitikite rekomendacijos.
9. Nusistatykite laiko limitą
Jei žinosite, kiek laiko planuojate remontuoti virtuvę, tai taip pat padės sutaupyti. Bėgant laikui ir remonto procesams nesibaigiant, būna, kad kyla naujų idėjų, kurios kainuoja papildomai. Griežtai nusistatę laiką, per kurį remontas turi būti pabaigtas, ne tik atsispirsite šioms pagundoms, tačiau taip pat galėsite efektyviai planuoti darbą.