Artėjant šildymo sezonui svarbu apsvarstyti visus variantus, kas galėtų padidinti šilumos kiekį namuose. Grindų šildymo sistema palyginti su radiatoriniu šildymu turi nemažai privalumų. Tokiu būdu šildant patalpą galima sutaupyti, gyventi sveikiau ir patogiau.
Pasidalyti informacija apie šildomų grindų pliusus sutiko „Uponor“ techninių sprendimų vadovas Artūras Laukys. Jis pateikė ir konkrečius patarimus, kurie padės pasiruošti šildomų grindų įrengimui.
Apsauga nuo alergijos
Anot specialisto, grindų šildymą visų pirma turėtų rinktis tie, kurie serga alerginėmis ligomis ir nori išvengti dulkių. Apie pusė visos grindimis perduodamos šilumos sklinda spinduliavimo būdu iš šilto didelio ploto paviršiaus. Tad temperatūrų skirtumas tarp žemos temperatūros grindų ir patalpos yra tik keli laipsniai, todėl patalpose ženkliai mažesne oro konvekcija. Tai lemia ir mažesnį dulkių kaupimąsi. Kai yra didesnis oro judėjimas, tai sukelia daugiau problemų, jos kyla, juda. Grindinio šildymo atveju oro judėjimas mažesnis, dulkės mažiau matosi, mažiau kvėpuojame jomis.
Dėl tos pačios priežasties patalpoje, kurioje yra grindinis šildymas, šilumos vertikalus pasiskirstymas yra artimas idealiam.
Be to, grindys greitai džiūna, niekada nebūna drėgnos. Tai puikiai užkerta kelią erkučių ir pelėsių plitimui.
Lengviau kurti interjerą
Įrengus grindų šildymą, nebekyla jokių apribojimų interjero dizainui. Kadangi nėra jokių matomų vamzdžių ar radiatorių, sutaupoma naudingos vietos prie langų, galima patogiau išdėstyti baldus.
Be to, galimos praktiškai visos standartinės grindų konstrukcijos ir dangos. Ne tik keramika, kaip dauguma įsivaizduoja, bet įmanomos ir įvairios plastikinės, medinės ar kiliminės dangos grindų šildymo atveju.
Vandeniu šildomų grindų sistemoje lyginant su kitomis grindų sistemomis (elektriniu šildymu) galima naudoti bet kokį kurą. Atsiranda galimybė labai efektyviai panaudoti šiuolaikinių šilumos šaltinių energiją – kondensaciniai dujiniai katilai, geoterminiai siurbliai, saulės ar kitų šaltinių akumuliuota energija puikiausiai tinka šiam šildymo būdui.
Pigiau – net iki 40 proc.
„Tą pačią juntamą temperatūrą patalpose jaučiame esant 2°C mažesnei vidaus temperatūrai, todėl pasiekiamos mažesnės eksploatacinės išlaidos šildymui apie 12%. Mažesni šilumos nuostoliai yra ir per išorines atitvaras, magistraliniuose vamzdynuose bei per ištraukiamą ventiliaciją, nėra peršildomos zonos virš žmonių buvimo vietos. Įrodyta, kad patalpų kontrolės sistema su dinaminiu energijos valdymu (DEM) šildymo kaštus sumažina dar iki 10%. Įvertinus šiuos faktorius energijos skirtumas šildymui tarp įprasto konvekcinio šildymo ir grindų šildymo su efektyviais šilumos šaltiniais gali pasiekti net iki 40%“, – pasakojo specialistas.
Tiesa, vis dėlto dauguma specialistų įspėja, kad jeigu bus norima apšildyti nedidelį plotą, vis dėlto geriau rinktis radiatorinį šildymą. Brangiausiais yra grindų šildymo įrengimas, tad jeigu namai ar kambarys – nedideli, šis mokestis atrodys nepatraukliai didelis.
Šildomų grindų minusai
Kaip kitus didžiuosius šildomų grindų minusus specialistai įvardija ir tai, kad taip nerekomenduojama šildyti patalpas, kurios yra retai naudojamos. Pavyzdžiui, sodo nameliai. Praeina nemažai laiko, kol grindys įšyla ir apšildo patalpą.
Jeigu šildomas grindis nori įsirengti daugiabučio gyventojas, jis visų pirma turėtų atsisakyti centralizuoto šildymo ir įsirengti savo katilinę. Tai daugumai žmonių yra pernelyg brangu.
Tačiau bene daugiausiai sunkumų kyla tiems, kurie šildomas grindis bandė įsirengti patys. Tai sudėtinga procedūra. Prieš įrengiant grindinį šildymą, reikėtų gerai apskaičiuoti dangas, šilumos nuostolius, kuriuos norima padengti. Sistema turi būti suplanuota ir sumontuota pagal pagrindinius reikalavimus.
Sutaupyti gali pavykti ir jei sistema bus suplanuota taip, kad kiekvieną patalpą būtų galima valdyti atskirai. Tuomet bus galima parinkti atitinkamą temperatūrą, ją sumažinti ar išjungti, kai namuose nieko nėra.
Rekomendacijos, planuojant ir montuojant grindų šildymo sistemas
– Pagal elektrosaugos reikalavimus rekomenduojama 24V patalpų reguliavimo sistema, radijo bangomis valdoma sistema supaprastina montavimą bei suteikia daugiau reguliavimo galimybių ir komforto;
– Montuojant šildomas grindis būtina laikytis EN 1264 standarto reikalavimų grindų šildymo vandeniu „šlapiose konstrukcijose“ (betonas ar anhidridinės dangos) skaičiavimų, montavimo, dangų klojimo bei eksploatavimo metodikos;
– Norint turėti be priekaištų veikiančią grindų šildymo sistemą būtinas projektas ir kvalifikuotas išpildymas. Reikia suskaičiuoti realius patalpų šilumos nuostoliai ir grindų šildymo sistemos hidrauliką, įvertinti grindų dangos, parinkti tinkamus magistralių diametrai, atlikti sistemos hidraulinį išbandymą ir balansavimą. Sistemos komponentai – vamzdžiai, jungtys, kolektoriai, patalpų valdymo automatika, tvirtinimo elementai, vandens temperatūros ir cirkuliacijos mazgas turi būti sistemiškai suderinti.
„Dėl vamzdžių diametro optimalumo vyksta diskusijos, bet praktika rodo, kad esant didesniems plotams sistemos kaina su d20 vamzdžiu gaunasi žymiai mažesnė, nei darant su vamzdžiais d16,18 – geresnė kontūrų hidraulika leidžia planuoti didesnius kontūrus, atstumus tarp vamzdžių, mažiau vamzdžių (vidutiniškai 4 m/m2), – gaunama mažesnė darbų ir bendra sistemos kaina. Mažus plotus galima daryti ir mažesnių diametrų vamzdžiais, tik tada turėsime daugiau vamzdžių (5-6m/m2) ir kontūrų, kiek aukštenę paduodamo vandens temperatūrą. Geriau yra žemesnių vandens temperatūrų projektuojamos grindų šildymo sistemos, nes būtina neviršyti gyvenamose patalpose grindų temperatūros 29°C (medinėms dangoms 27°C), san. mazguose 33°C“, – pasakojo A. Laukys.
Jis taip pat pateikė pagrininius reikalavimus, kurie turi būti įvykdyti, kad būtų galima namuose įrengti grindų šildymą:
1. Patalpos turi būti atlaisvintos ir apsaugotos nuo lauko oro sąlygų. Grindų pagrindas turi būti pakankamai stiprus ir sausas, pagal situaciją turi būti atlikta pagrindo hidroizoliacija, esant bituminėms mastikoms, virš būtina PE plėvelė. Reikia, kad būtų instaliuotos visos inžinerinės sistemos planuojamos grindų konstrukcijoje – grindų šildymo magistralės, vandentiekio, šildymo, nuotekų, elektros (kontrolerių maitinimui 230 V ir laidiniams termostatams nuo jo į patalpas). Be to, skyles grindyse reikia gręžti prieš montuojant grindų šildymą, kad vėliau nebūtų problemų.
2. Svarbu tinkamai paruošti ir konstrukcijas. Būtina patikrinti grindų pagrindo lygumą – nelygumai turi būti atstumais 1 m < 4 mm; 4 m < 10 mm; 10 m < 12 mm; 15 m < 15 mm, esant didesniems būtina lyginti. Izoliacija dėl nuostolių į apačią reikia montuoti pagal projektą (priklausomai nuo zonų temperatūrų skirtumo). Kai naudojami keli izoliacijos sluoksniai, juos montuoti persidengiančiai, jei vienas – per siūles dėti PE plėvelę užleidžiant 80mm į abejas puses. Kraštinė juosta turi užtikrinti >5 mm kompensaciją palei visas vertikalias konstrukcijas, montuoti taip, kad būtų apsaugota nuo padėties pasikeitimo ir nebūtų jokio tarpo su izoliacijos sluoksniu (pastarasis turi prispausti juostą iš šono!). Kompensacines siūles būtina įrengti pagal projektą (< 40 m2, < 8 m, < 2:1) ir ties durų angomis bei kitose laužytose vietose. Kompensacinių juostų viršutines dalis galima nupjauti tik po grindų dangos įrengimo.
3. Rekomenduojama vieta kolektoriui yra ta, kurioje būtų kuo mažiau tranzitinių vamzdynų į patalpas. Būtina jo montavimo sąlyga yra kontūrų ir viso kolektoriaus uždarymo galimybė. Kolektorinėje spintelėje turi būti pakankamai vietos kolektoriaus aptarnavimui ir patalpų temperatūros valdymo kontroleriui sumontuoti.
4. Vamzdžiai ir jungtys grindų konstrukcijose transportuojant, sandėliuojant turi būti apsaugoti nuo bet kokių pažeidimų ir tiesioginių (UV) saulės spindulių. Eksploatacinės sąlygos – vamzdžiai turi atitikti EN ISO atitinkamus standartus, mažiausiai 4-tą panaudojimo klasę (ar 5-ta), slėgio klasė turi būti > 4 bar., eksploatacija > 50 metų. Norint apsaugoti sistemą nuo korozijos rekomenduojami šildymo vamzdžiai su deguonies difuzijos barjeru. Slepiamos jungtys grindų konstrukcijose turi būti neardomos, jas būtina „pririšti“ brėžinių planuose (specialiai vamzdį jungti nerekomenduojama, tik pažeidimo atveju).