ŽURNALAS MANO NAMAI JAU 30 METŲ SU JUMIS
Dizaino klasika: nežinoma Alvaro Aalto vazos „Savoy“ istorija

Dizaino klasika: nežinoma Alvaro Aalto vazos „Savoy“ istorija

Alvaro Aalto (1898-1976 m.) vardas pasaulyje siejamas su dailiomis gėlių vazomis, tačiau jo veikla apėmė daug daugiau nei vazų kūrimą – jis yra laikomas vienu iš įtakingiausių dvidešimtojo amžiaus Suomijos architektų.

Nuo jaunų dienų A. Aalto jautė, kad jam lemta būti didžiu, ir savo biurą papuošė savo vardu, užrašytu daugiau nei pusės metro dydžio raidėmis. Ir jis neklydo. Suprojektavęs garsiausius savo pastatus, tokius kaip „Paimio Sanatorium“ (1928 m.) ir Viipuri biblioteka (1927 m.), jis buvo pripažintas svarbiu tarptautinio modernistinės architektūros judėjimo atstovu.

Šeštajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje jis jau buvo tapęs tokiu įtakingu, kad „Finnair“ oro linijų lėktuvai nepakildavo, jei jis vėluodavo į skrydį (neretai jis tyčia vėluodavo).

Tad kaip jūs jaustumėtės jo vietoje, jei būtumėte tiek pasiekę, o jus dažniausiai prisimintų dėl paprastos vazos, sukurtos 1937 m. papuošti stalus prašmatniame naujame Helsinkio restorane „The Savoy“?

Vida Press

Visgi ta vaza yra tikrai ypatinga. Originalius A. Aalto eskizus teko šiek tiek pakoreguoti, kadangi tais laikais turimomis liejimo formomis buvo neįmanoma išgauti jo pageidautų aštresnių linijų, vis dėlto „Savoy“ vaza, kuri dabar yra dažniau vadinama Aalto vaza, sukėlė tikrą revoliuciją stiklo dirbinių srityje: stiklo išlinkimai lemia, kad pamerktos gėlės vazoje nestovi tiesiai, bet išlinksta ir yra nukreiptos į kiekvieną prie stalo sėdintį svečią – tai buvo įžūlus protestas prieš anuomet galiojusias griežtas gėlių komponavimo taisykles.

Šiais laikais šias vazas gamina Suomijos „Iittala“ stiklo fabrikas. Pagaminti vienai unikaliai vazai reikia 7 patyrusių stiklo meistrų, 12 darbo etapų, 1100 °C ir tai užtrunka 30 valandų. Kiekviena vaza yra pučiama stiklo amatininkų komandos būtent Iittala fabrike, Suomijoje. Su tvirtu pasididžiavimu amatininkai yra įsipareigoję perkelti šią netradicinę formas į gyvenimą.

Vida Press

Tai klasika, išlaikiusi laiko išbandymą. Kalbant paprastai, į ją pamerktos gėlės atrodo nuostabiai, tačiau ir be gėlių vaza labai graži – tai vertingas objektas namuose. Šios vazos yra įvairiausių dydžių bei skaidraus arba balto stiklo, priklausomai nuo to svyruoja ir jų kainos.

A. Aalto turėtų džiuginti tokia jo sukurto daikto sėkmė. Tiesą sakant, iš šios vazos jis neuždirbo nė cento. Žinoma, jam buvo sumokėta už „Savoy“ restorano dekoravimą, bet originalus brėžinys (pieštuku nupiešti eskizai), šiuo metu saugomas Londono dizaino muziejuje, buvo pateiktas „Karhula Iittala“ stiklo dizaino konkursui.

Vida Press

Taip, jūs atspėjote, „Karhula Iittala“ konkursą organizavo tas pats „Iittala“ fabrikas, kuris šias vazas gamina iki šiol. Įdomumo dėlei reikia pasakyti, kad kitais metais po konkurso Niujorko Modernaus meno muziejuje buvo surengta A. Aalto darbų paroda.

Iki šiol niekas aiškiai nežino, kas konkrečiai įkvėpė Alvar Aalto sukurti būtent tokią vazos formą. Jis pats žaismingai įvardino savo pirmą eskizą kaip eskimų moters odines kelnes, bet turint omenyje, jog jo tėvas buvo kartografas, Alvar iš tiesų galėjo būti įkvėptas ežerų, pakrančių linijų, nuostabaus Suomijos kraštovaizdžio.

Nepaisant to, ką kiekvienas iš mūsų pamatome žvelgdami į šią gyvasties kupiną modelį ir besikeičiančias spalvas, forma ir dizaino idėja išlieka originali.

Įdomūs faktai apie Alvaro Aalto vazą „Savoy“:

* Niekas tiksliai nežino, kas konkrečiai įkvėpė Aalto sugalvoti „plaukiančią“ vazos formą, kuri greitai tapo ikona.

* Pirmąjį „Savoy“ vazos eskizą jis pavadino žaismingai –„Eskimoerindens skinnbuxa“ – eskimų moters odinės kelnės. Banguotos, asimetriškos ir laisvos formos. Tai išsiskyrė iš tradicinio simetriško stiklo gaminių dizaino.

* Pirmoji Alvaro Aalto paroda buvo eksponuojama Paryžiuje 1937 metais. Kolekciją sudarė maždaug 10 skirtingų rūšių kūrinių – nuo plokščių indų iki metro aukščio vazų.

* Prabangus Helsinkio restoranas „Savoy“ pasamdė Aalto, kad šis sukurtų interjero dizainą restoranui. Restoranas taip pat įsigijo kolekciją, kuri buvo eksponuota Paryžiuje. Vėliau populiariausias vazos modelis tapo žinomas pavadinimu „Savoy“.

* Šiandien tai vienas geriausiai žinomų ir Suomiją reprezentuojančių dizainų pasaulyje.

Mano išsaugoti straipsniai