Tikriausiai nė viena kultinė kėdė neturi tokios praeities kaip „1006 Navy“ – baldas, kurį galėtume vadinti industrinio dizaino etalonu.
Išbandyta mūšiuose
Žiūrėdami į kėdę „1006 Navy“ šiuolaikiškame interjere, kuriam ji, rodos, ir sukurta, net nepagalvotume, kad pirminė šio baldo paskirtis buvo visiškai kitokia. Kėdės istorija prasidėjo drauge su Antruoju pasauliniu karu ir yra glaudžiai su juo susijusi.
Pensilvanijoje Wiltonas Carlyle’as Dingesas įsteigė kompaniją „Emeco“, gaminančią baldus JAV vyriausybei. Daugybė atliktų eksperimentų ir mokslinių tyrimų padėjo jos darbuotojams 1944 metais sukurti ypatingą kėdę „1006 Navy“, skirtą JAV kariniam jūrų laivynui. Baldas turėjo būti lengvas, ypač patvarus ir nerūdijantis: juk laive mažai vietos, bet daug sūraus vandens, o aplinkui sproginėjo torpedos… Rezultatas pranoko lūkesčius. Pasakojama, kad atliekant testus „1006 Navy“ buvo išmesta iš šešto aukšto ir „atsipirko“ keliais įbrėžimais. Tai nebuvo laimingas atsitiktinumas: kėdė sukonstruota iš tris kartus už plieną tvirtesnio perdirbto aliuminio, kuriam išgauti prireikė 77 etapų. „1006 Navy“ suteikta neriboto ilgaamžiškumo garantija: kėdė gali tarnauti 150 metų (iki šiol nesusidėvėjo penktajame dešimtmetyje pagaminti pirmieji egzemplioriai). O kai proprovaikaičiams pavyks ją „įveikti“, aliuminį bus galima perdirbti ir dar kam nors panaudoti. Kėdė atlaiko apie 850 kg svorį, o pati sveria apie 3,5 kg. Tačiau svarbiausia, kad ji ne tik funkcionali, bet ir išsiskiria stilingu dizainu.
Pasibaigus karui vyriausybė ir toliau pirko „1006 Navy“ kėdes ir jomis aprūpino ligonines, kalėjimus, valstybines įstaigas. Tad nieko keista, kad šiandien „Emeco“ kūrinį dažnai galime išvysti „vaidinantį“ tokiuose serialuose kaip „CSI“, „Įstatymas ir tvarka“. Net filme „Matrica“ – ilgaamžę kėdę nesunku įsivaizduoti sulaukusią tolimos ateities.
„1006 Navy“ nuo 1944-ųjų be pertraukos gaminama iki šiol.
Kardinalus virsmas
Nors „1006 Navy“ kėdės buvo naudojamos kiekviename JAV laive, praėjusio amžiaus pabaigoje „Emeco“ vos sudūrė galą su galu. 1998 metais kompaniją įsigijęs Greggas Buchbinderis iš karto įvertino tai, kad šis baldas įdomus ir garsiems architektams bei dizaineriamss (pavyzdžiui, Giorgio Armani), kurie „1006 Navy“ pirkdavo tiesiai iš gamintojo ir įkomponuodavo savo kuriamuose interjeruose. Todėl kėdė pasiūlyta šiai auditorijai. Tais pačiais metais ji atsidūrė ant žurnalo „House Beautiful“ viršelio ir stilingas jos dizainas bei išskirtinė kokybė pagaliau sulaukė deramo dėmesio.
„Emeco“ ėmė bendradarbiauti su tokiomis garsenybėmis kaip Philippe’as Starckas, Frankas Gehry bei Ettore’as Sottsassas ir atnaujino kėdės dizainą – pirmą kartą per penkiasdešimt metų.
Pirmoji nauja „1006 Navy“ versija sukurta prancūzų dizainerio Philippe’o Starcko 2000 metais ir pavadinta viešbučio, kuriam buvo skirta, vardu – „Hudson Chair“. Nuo savo pirmtakės ji skiriasi tuo, kad atkaltė yra vientisa, o paviršius šlifuotas ir blizgus.
Iki 2014-ųjų buvo sukurta maždaug 88 modeliai įvairių „Emeco“ kėdžių versijų – kolekciją papildė ir taburetės, krėslai. Tačiau ir dabar kėdė gaminama rankomis iš perdirbto aliuminio.
Ką pakeitė XXI amžius
„1006 Navy“ dizaino istorija tęsiasi iki šiol – tai lemia inovatyvūs sprendimai ir drąsūs eksperimentai su medžiagomis. Bendradarbiaudama su kompanija „Coca-Cola“ 2010 metais „Emeco“ sukūrė kėdę „111 Navy“. Naujasis kūrinys ne tik atkartoja ankstesnį egzempliorių, bet ir žėri ryškesnėmis spalvomis – raudona, žalia, balta, pilka. „111 Navy“ pagaminta ne iš perdirbto aliuminio, o 111 panaudotų plastikinių gėrimo „Coca-Cola“ butelių. Tyrimams, projektavimo darbams atlikti ir dizainui sukurti prireikė ketverių metų – eksperimentams kasmet buvo sunaudojami 3 milijonai butelių. Kompanija „Coca-Cola“ svajojo apie ilgaamžį produktą, o dėmesys, kurio vos pristatyta „111 Navy“ sulaukė Milano baldų parodoje „Salone del Mobile“, leidžia tikėtis, kad lūkesčiai pasiteisins.
Įdomu! Lietuvoje „1006 Navy“ galima įsigyti kompanijos „Emeco“ atstovo „Barselona Living“ salone: poliruoto aliuminio kėdė kainuoja 1809 eurus, pašiaušto aliuminio – 678 eurus.