Iki didžiausios pavasario šventės ‒ Velykų ‒ liekant vis mažiau laiko, švenčių dekoratorė Roberta Drąsutė dalijasi paprastomis ir ekologiškomis idėjomis, kaip sukurti namuose velykinę nuotaiką ir dekoruoti šventinį stalą.
Geriausios dekoro idėjos – mums po ranka
Velykos, kaip ir kitos didžiosios metų šventės, yra ta diena, kai stengiamės ne tik įspūdingai padengti stalą, bet ir sukurti šventišką atmosferą savo namuose. Pasak švenčių dekoratorės Robertos Drąsutės, pačią tikriausią Velykų nuotaiką namuose padeda atskleisti bundančios gamtos objektai ‒ anksčiau laiko pražydintos medžių šakelės, svogūninės gėlės, skleidžiančios intensyvius kvapus ‒ hiacintai, narcizai ir panašios, ryškiaspalviai gėlių žiedai. Visa tai primena apie atėjusį pavasarį, atgimstančią gamtą bei, žinoma, tiesiogiai siejasi su pačiomis Velykomis.
Švenčių dekoratorė Roberta sako per savo darbo praktiką pastebėjusi, jog šventinių idėjų toli ieškoti nereikia. Jos visąlaik yra mums po ranka, tereikia išmokti jas pastebėti. Specialistė siūlo apsidairyti aplinkui ir pabandyti iš naujo atrasti medžiagas, kurios mus supa kasdien ir kurių nė nepastebime.
Pavyzdžiui, velykinėms dekoracijoms galite panaudoti popierines dėžutės, kuriose parduotuvėje perkame kiaušinius. Iš jų galima pasidaryti karkasą puokštei ar velykinį indą kiaušiniams. Tereikia putplasčio pusrutulį apklijuoti kiaušinių dėklo „dygliais“, nudažyti norima spalva ir pripildyti žalumynų ar pridėti margučių.
Kitas variantas ‒ kiaušinių lukštus susmulkinti trintuvu ir putplasčio pusrutulį apklijuoti gautais trupiniais. Gražiausias menas gimsta iš antrinių žaliavų.
Taigi, nesunkiai galima papuošti namus bei stalą išleidžiant mažiau pinigų ir išvengiant naujų daiktų pirkimo. Naudokite priemones ar daiktus, esančius bet kuriuose namuose. Neišmeskite popierinių kiaušinių pakuočių, iš kurių galite pagaminti įvairių puošmenų, kurkite kompozicijas su kiaušinių lukštais ar itin dekoratyviais putpelių kiaušiniais, nupinkite velykinį vainiką iš pavasarį genimų krūmų ir vaismedžių šakų.
„Visada stengiuosi kurti grožį iš to, ką turiu po ranka. Jeigu tik įmanoma, atsisakau naujų pirkinių arba to, kas skatina dar didesnį vartojimą. Neįsivaizduojate, kiek įdomių dalykų galima sukurti iš turimų žaliavų. Tokiu būdu ne tik išvengiama šiukšlių, bet ir sukuriama pridėtinė vertė“, ‒ įsitikinusi pašnekovė.
Velykų simboliai ir šiuolaikinės tendencijos
Viena iš šiųmečių dekoro naujovių ‒ apšviesti stalą ne žvakių, o lempučių šviesomis. Jų girliandas galima ištiesti per visą stalo ilgį, išdėlioti tarp patiekalų ar tiesiog įkomponuoti į velykinę stalo puošmeną. Lemputėmis galima sukurti labai šventišką, stilingą ir modernią nuotaiką.
Beje, ar žinojote, kad Velykos siejamos ne su kiaušinius dedančiomis vištomis, o su zuikiu, velykiniu simboliu tapusiu XVI a. Vokietijoje? Giliau pakapsčius velykines tradicijas, paaiškėja, jog zuikis turi itin glaudžių sąsajų su šia pavasario švente. Tiek zuikis, tiek ir kiaušinis yra naujo prado ir gyvybės simboliai. O nauja gyvybė gamtoje mezgasi pavasarį. Be kita ko, zuikis dar laikomas ir mėnulio gyvūnu. Kaip visi žinome, Velykos yra apskaičiuojamos remiantis mėnulio pilnatimi. Tai ‒ pirmasis sekmadienis po pirmosios mėnulio pilnaties ir pavasario lygiadienio. Todėl šiemet patariama ant velykinio stalo turėti bent vieną zuikį – keraminę statulėlę, pintą ar šiaudinį, molinį. Galite netgi nulipdyti jį iš sviesto ar suformuoti iš maisto.
Be abejo, labai svarbus dalykas dekoruojant namus yra spalva. 2019-ųjų spalva „Pantone“ paskelbė romantišką, žavią ir išraiškingą koralų spalvą. Dekoratorė siūlo parduotuvių lentynose paieškoti šios spalvos indų, servetėlių, kiaušinius marginti blyškia oranžine spalva, nes ji yra artimiausia koralo atspalviui. Galvodami apie šių metų spalvą, prisiminkite flamingą – kerinčią, ryškią ir itin gyvybingą gamtos puošmeną. Namus puoškite koralo spalvos tulpėmis, hiacintais ar bijūnais.
Koralų spalva yra šilta, o šiltus atspalvius visada galima drąsiai derinti su šaltais. Ji kontrastuoja su mėlyna, žydra, violetine spalvomis. Itin gražiai tokiame derinyje atrodytų pavasario pranašės ‒ žibutės. Koralų spalvą galima derinti ir su gretutinėmis spalvų rato spalvomis. Prie jos puikiai tinka visi panašūs atspalviai, pavyzdžiui, geltoni, rožiniai, oranžiniai ar netgi raudoni.
Be koralo šiemet madingos visos ryškios žymekliams naudojamos spalvos ‒ salotinė, oranžinė, rėkianti rožinė ir t. t. Apsidairę aplink, pastebėsite, jog šių spalvų gausu parduotuvių vitrinose, garderobe, interjero dizaine. Tad kodėl nepanaudojus jų šventiniam dekorui?
Sumani idėja, kaip šiemet padengti Velykų stalą
Iš patirties puikiai žinome, jog dažna šeimininkė ant šventinių stalų mėgsta sukrauti nemažą kiekį indų, patiekalų, žvakių ir įvairių kitų daikčiukų. Ir jie dažnai būna netinkamai išdėstyti, todėl stalas atrodo pernelyg apkrautas, tampa nepatogu bendrauti su kitoje pusėje sėdinčiu žmogumi, pasiekti tai, ką norime pasiimti.
Žinodami vieną paprastą taisyklę, visą šią galybę indų sustatysite kur kas paprasčiau, o rezultatas nudžiugins ir jus, ir jūsų svečius. Mūsų kalbinta dekoratorė siūlo maistą patiekti trejopo tipo induose: aukštuose (dideliuose), vidutinio aukštumo (dydžio) bei smulkiuose (žemuose).
Dengdami stalą visus indus sustatykite po tris, sudarydami atskiras grupes iš didžiausio, vidutinio ir mažiausio indo. Kuo daugiau tokių grupių bus ant stalo ‒ tuo geriau. Jos turėtų aiškiai išsiskirti ir matytis, o ne susilieti viena su kita. Tinkamai parinktos proporcijos stalui suteiks harmonijos.
Tikimės, kad šie patarimai jums bus naudingi. Harmoningų ir jaukių Velykų!