Jei per žiemos šventes nukeliausite į Laplandiją, o ten žvalgysitės suomiškų lauktuvių, pasiūlymų sąraše neišvengiamai atsiras taurės „Ultima Thule“. Nenustebkite, jei šią taurių kolekciją aptiksite ne tik interjero salone, bet ir dizaino enciklopedijoje…
Apšarmojęs stiklas
Unikalią stiklo taurių ir serviravimo indų kolekciją „Ultima Thule“ sukūrė vienas garsiausių Suomijos dizainerių Tapio Wirkkala 1968 metais. Įspūdingą kūrinių dizainą lemia stikle tobulai įkūnytas tirpstančio ledo grožis: menininkas manė, kad gabalėlis ledo išreiškia suomių estetinio pojūčio esmę… Skaidrus, nelygus taurių stiklo paviršius primena srovenantį vandenį, kojelės – vandens lašelius, aptakios linijos – netrikdomą ledo ramybę, kurią tirpdo žaižaruojantys šviesos atspindžiai stikle. Dizainerio kūrybą stipriai veikė natūralus gamtos grožis: ne veltui menininkas, nors nemažai gyveno užsienio šalyse, mėgo savo vasarnamį Laplandijoje – ši vieta buvo jo įkvėpimo šaltinis.
Kad ištobulintų specifinį stiklo gamybos būdą, leidžiantį pakartoti gruoblėtą ledo paviršių, ir gautų norimą įspūdį, Tapio Wirkkalai prireikė tūkstančių valandų kruopštaus darbo. Taip jam pavyko išgauti lakoniškas ir drauge ekspresyvias kūrinių formas, stikle, lyg ledo luite, įkalinti oro burbuliukus – į juos menininkas žvelgė ne kaip į trūkumą, bet kaip į gamtos harmonijos įsikūnijimą.
Taurės sudaro didžiąją dalį Tapio Wirkkalos stiklo kūrinių. Garsi ne tik „Ultima Thule“, bet ir butelių kolekcija „Bolle Bottles“, sukurta 1967 metais – ir šiandien ji atrodo labai šiuolaikiškai. Čia specialia technologija sujungtas dviejų rūšių stiklas. Buteliai tušti, bet dugne imituotas ištykštantis įspūdingo dydžio lašas. Ir tai – ne vienintelis eksperimentas: menininkas sukūręs bokalą, kur vandens lašas kybo oro kube ir yra sukaustytas stiklu. Kalbant apie kitus darbus, skaidriam stiklui suteikiama panašumo į medžio žievę. Beje, vienas geriausiai atpažįstamų Tapio Wirkkalos darbų – degtinės „Finlandia“ butelio dizainas. Menininko sukurti buteliai naudoti net trisdešimt metų: nuo 1970 iki 2000.
Išgarsino skandinavišką dizainą
1951 metais Suomija dalyvavo Milano trienalėje – išskirtinai joje sužibėjo ir sulaukė didžiausio susidomėjimo. Šalis pelnė šešis didžiuosius prizus („Grand Prix“), septynis aukso ir aštuonis sidabro medalius. Iš jų net trys „Grand Prix“ atiteko dizaineriui Tapio Wirkkalai: ir už suomių ekspozicijos projektą, ir už dizaino objektus. Milano trienalėje visus sužavėjo tai, kad eksponatai sukurti vadovaujantis minimalistinės estetikos, funkcionalumo principais, tačiau specialiai neskirti parodai, o atrinkti iš serijinės gamybos. Po tokio sėkmingo pasirodymo pasaulyje dar labiau susidomėta Skandinavijos dizainu, ir, žinoma, Tapio Wirkkalos kūryba.
Platūs užmojai
Tapio Wirkkala (1915–1985) pokario metais atsidūrė suomių dizaino vystymosi naujo etapo epicentre. Karjerą pradėjo kaip stiklo dizaineris „Iittala“ kompanijoje, 1954 m. buvo paskirtas jos meno vadovu. Vien šiai kompanijai nuo penktojo dešimtmečio pradžios Tapio Wirkkala sukūrė daugiau nei 400 stiklo dirbinių dizainą.
Tačiau jo interesų ratas platesnis – universalus menininkas dirbo su įvairiomis medžiagomis: stiklu, plastiku, keramika, porcelianu, metalu, fanera. Tapio Wirkkala domėjosi ir grafiniu dizainu – jis laimėjo Suomijos banko skelbtą konkursą ir sukūrė ilgiausiai buvusių apyvartoje (naudotų 1955–1980 metais) markės banknotų dizainą. Taip pat sumaniai panaudojo klijuotinę fanerą – iš jos meistriškai skobė dekoratyvinius objektus, atskleisdamas šios medžiagos faktūros žavesį. Beje, kaip tik skulptūros iš faneros pelnė jam modernizmo pradininko Suomijoje titulą.
Tapio Wirkkala dirbo ir su daugeliu garsių užsienio kompanijų. Šeštojo dešimtmečio viduryje Raymondo Loewy’o biurui Niujorke kūrė stalo įrankius, televizorių dizainą. Grįžęs į Europą pradėjo ilgalaikį bendradarbiavimą su Vokietijos kompanija „Rosenthal“, gaminančia porceliano dirbinius. Dizaineris dalyvavo daugelyje tarptautinių parodų, ilgą laiką buvo Helsinkio Dailės ir dizaino universiteto meno direktoriumi, 1966 metais įkūrė savo studiją.
Nepamirštas ir 2014-aisiais…
Šiandien Tapio Wirkkalos kūryba pristatoma 35 pasaulio muziejuose ir beveik visi jo sukurti dizaino objektai ne tik nepamiršti, bet ir gaminami.
X Šiais metais Helsinkyje vykusiame suomių dizainerių kūrinių aukcione Tapio Wirkkalos vaza parduota už 15 290 eurų, dar už keletą kitų sumokėta nuo 4 iki 15 tūkstančių eurų.
X 2014 metų Tarptautinėje parodoje „Frankfurt Fair“ kompanija „Rosenthal AG“ pristatė garsių menininkų sukurtų penkiasdešimties vazų kolekciją, skirtą „Rosenthal Studio-Line“ penkiasdešimtmečiui paminėti. Pirmasis jos pristatomas eksponatas – Tapio Wirkkalos porcelianinės gėlių vazos, stilizuotai pakartojančios popieriaus maišelius. 1961 metais menininko įgyvendinta idėja imituoti suglamžyto popieriaus maišelių formą ir faktūrą buvo tokia geniali, kad net ir šiandien daug garsių dizainerių kuria naujas indų ir interjero aksesuarų kolekcijas, žaisdami popieriaus bei porceliano faktūrų kontrastais.
X Helsinkio oro uoste atidarytoje išskirtinai prabangioje VIP zonoje gėrimai patiekiami „Ultima Thule“ taurėse. Beje, keleivių krėslai – taip pat iš dizaino klasikos arsenalo: tai Eero Saarineno „Tulip“ ir „Womb“.
Ar jau turite ManoNamai.lt programėlę savo išmaniajame telefone? Parsisiųskite ją ir pirmieji skaitykite portalo naujienas: „iOS“ versija; „Android“ versija Be to, galite sekti visas mūsų naujienas socialiniame tinkle Facebook!