53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Pomidorų veislės

Pomidorų veislės, kurios visuomet džiugins derliumi

Pomidorai yra viena iš tų daržovių, kurią žino ir mėgsta bene kiekvienas. O ir auginti tiek šiltnamyje, tiek balkone ar ant palangės daug kas yra bandę. Ir visai ne be reikalo. Pomidorai dera prie įvairiausių patiekalų, o ir gydomoji vertė jų didžiulė. Pomidorų kolekcininkė atskleidžia, kokią naudą sveikatai duoda šios daržovės, ir kaip nepasimesti tarp pomidorų veislių.

„Hibridiniai pomidorai pasižymi atsparumu ligoms, derlingumu ir ilgu derėjimo periodu, tačiau skonio savybėmis šiek tiek nusileidžia veisliniams pomidorams. Nuskynus žalius (dar nesunokusius) hibridinius pomidorus, jais galima mėgautis net po mėnesio, tačiau hibridinių pomidorų sėklų pasiruošti patiems nepatartina. Veisliniai pomidorai labai skanūs, trumpiau dera, didžiulė jų veislių įvairovė, o pasiruošus sėklų iš pačių išaugintų pomidorų, bus išsaugotos visos tai veislei būdingos savybės“, – pasakoja pomidorų augintojas Vytautas Pėstininkas.

Daugiau apie skanius ir įdomius pomidorus atskleidžia kolekcininkė Ina Lenkaitienė iš Kazlų Rūdos, auginanti virš 50 skirtingų veislių bei hibridų pomidorų.

Pomidorų biocheminė sudėtis, maistinė ir gydomoji vertė

Pagal vaisių biocheminę sudėtį pomidorai yra labai vertinga daržovė. Jų vaisiuose yra tirpių cukrų, organinių rūgščių, celiuliozės ir pektininių medžiagų, baltymų, riebalų, mineralinių medžiagų (kalio, fosforo, sieros, magnio, kalcio, geležies, vario, natrio), daug vitaminų (B1, B2, B3, PP, C, A, I, H), taip pat alkaloido tomatino, pasižyminčio fitoncidinėmis savybėmis. Vaisių biocheminė sudėtis priklauso nuo veislės ir auginimo sąlygų.

Pomidorai valgomi švieži, kepti, virti, marinuoti, iš jų daromos salotos, padažai. Perdirbti pomidorai (pastos, sultys, padažai) išlaiko visas maistingąsias šviežių vaisių savybes.

Nustatyta, kad pomidoruose rūgštynių rūgšties yra mažiau negu salotose, bulvėse ir burokėliuose. Ištirta, kad purinų (baltymų apykaitos produktų, padedančių atsirasti podagrai) juose yra mažiau negu daugelyje kitų augalinių produktų. Pomidorai dabar rekomenduojami valgyti vaikams, suaugusiems ir seniems žmonėms. Jei jautrus skrandis, valgyti šviežius pomidorus rekomenduojama nuluptus, nes odelė, prilipusi prie skrandžio sienelės, gali sukelti skrandžio uždegimą. Pomidoruose esantys vitaminai bei kitos medžiagos ne tik pagerina žmonių mitybą, bet apsaugo nuo daugelio ligų.

Rekomenduojama daug valgyti pomidorų sutrikus medžiagų apykaitai, sergant širdies ir kraujagyslių ligomis. Nustatyta, kad pomidorai turi ir fitoncidinių savybių.

Norint nesenti, reikia kuo daugiau vartoti šviežių pomidorų, su jais gamintų patiekalų, padažų, sulčių. Ypač vertinga pomidoruose esanti medžiaga likopenas, pomidorams suteikiantis raudoną spalvą. Jis organizme stabdo oksidacijos procesą, taigi ir senėjimą. Antioksidantas likopenas organizme neutralizuoja kenksmingas medžiagas, vadinamuosius laisvuosius radikalus, dažnai sukeliančius onkologines bei širdies ir kraujagyslių ligas. Likopeno mūsų organizmas nesintetina, todėl jo turime gauti su maistu. Likopeno kiekis pomidoruose padidėja dėka aukštos temperatūros, tik dvi terminio apdorojimo minutės ir likopeno pomidoruose padidėja trečdaliu.

Pomidorų vaisiai turi savo sudėtyje ypatingą amino rūgštį – triptofaną. Žmogaus organizmas jos negamina, ji gaunama su maistu ir skatina serotonino gamybą organizme. O serotonino kiekis organizme lemia mūsų nuotaiką. Kenčiantieji nuo nemigos depresijos neapsiriks reguliariai vartodami pomidorų vaisius ir gerdami jų sultis.

Pomidorai didina žmogaus organizmo atsparumą radiacijos poveikiui, mažina cholesterolio kaupimąsi organizme, gydo kai kurias ligas, stabdo odos grybelinių ligų plitimą. Liaudies medicinoje pomidorai vartojami tromboflebitui, venų išsiplėtimui, gastritui gydyti ir kaip vidurių laisvinamoji priemonė.

Na, o kai po darbų darže, ypač genint pomidorus, labai pajuosta rankos, sunku nuplauti, jos gerai nusivalys ir oda bus švelni, jeigu trinsime sutraiškytu prinokusiu pomidoru.

Ką reikėtų žinoti apie pomidorų hibridus ir veisles?

Pomidorų hibridai ir veislės skiriasi pagal augalo aukštį, vaisių dydį ir spalvą. Jie skirstomi į dvi grupes: indeterminantinius ir determinantinius. Tai svarbu žinoti, norint teisingai formuoti augalą.

Indeterminantiniai hibridai yra aukštaūgiai, neriboto augimo. Pirma kekė formuojasi virš 8-11 lapo, kas tris lapus formuojasi naujas žiedynas. Determinantiniai hibridai yra riboto augimo, jų stiebas paprastai baigiasi susiformavus 4-6 ir daugiau žiedinėms kekėms. Pirma kekė formuojasi virš 6-8 lapo, nauji žiedynai formuojasi kas 1-2 lapus.

Šiltnamyje reiktų neapsiriboti vienu hibridu ar veisle, geriau auginti kelis. Pasirenkant hibridą ir veislę, svarbu ir vaisiaus dydis bei skonis.r veislę, svarbu ir vaisiaus dydis bei skonis.

Pomidorai skirstomi pagal derėjimo ankstyvumą į ankstyvus, kai nuo sudygimo iki pirmo derliaus praeina 95-115 dienų, vidutinio ankstyvumo – 111-125 dienos, vėlyvus – 125-140 dienų.

Pasirenkant hibridą ir veislę, svarbu ir vaisiaus dydis bei skonis ir forma. Stipraus augimo hibridų vaisiai: vidutinio dydžio (100-140 g), dideli (150-170 g), mėsingi ir stambūs, pailgos formos. Riboto augimo hibridų vaisiai: vidutinio dydžio, dideli, pailgi, mėsingi. Yra dar kekiniai pomidorų hibridai, kokteiliniai, kurių vaisiai smulkesni, skinami kekėmis.

Vaisių formos

Klasikiniai pomidorai, paprasti, apvalūs – plačiausiai paplitę. Puikiai tinka salotoms, kepti ant grotelių, gruzdintuvėje, padažams, sriuboms.

Vyšniniai arba kokteiliniai pomidorai – maži ir labai saldūs, skanūs, aromatingi. Vaisiai valgomi švieži, juos galima kepti ant iešmelių. Kokteiliniai pomidorai truputį didesni, dažniausiai parduodami kekėmis. Puikiai tinka salotoms.

Slyviniai pomidorai – pailgi, ovalo formos. Puikiai tinka picoms ir patiekalams su makaronais, taip pat patiekalams, keptiems ant grotelių, konservuoti.

Jautiniai pomidorai – didesni nei klasikiniai pomidorai. Labai gerai tinka įdaryti arba kepti, taip pat švieži, ypač su bazilikais.

Visi išvardyti pomidorai taip pat gali būti kekiniai. Dažniausiai kekiniai pomidorai yra renkami nevisiškai prinokę. Su kekėmis jie geriau pakelia transportavimą.

Spalvingoji pomidorų kolekcija

1) ‘De Barao čiornyj‘ – labai derlinga vidutinio ankstyvumo veislė. Vaisiai tamsiai raudoni į juodumą, turi didelį likopeno kiekį, pailgos formos lyg kiaušinis, nedideli, iki 80 g svorio, saldžiarūgščio skonio, sultingi, sultingesni už ‘Čiornyj mavr‘, vidutinio storio odele. Tinka konservuoti. Augalai 2 m aukščio. Tinka auginti šiltnamiuose ir lauke.

2) ‘Čiudo zemli‘ – labai derlinga vidutinio ankstyvumo veislė, atspari temperatūros svyravimams. Vaisiai raudonai avietinės spalvos, įdomios formos, gražūs, labai dideli – 500-800 g svorio, labai gero skonio, mėsingi. Rusų pomidorų mėgėjų vienas iš skaniausių pomidorų. Nuo vieno augalo priskinama po 15 kg derliaus. Vieno pomidoro užtenka visai šeimai. Augalai 1,5-1,8 m aukščio. Tinka auginti šiltnamiuose.

3) ‘Čiornaja gruša‘ – vidutinio ankstyvumo tamsių pomidorų veislė. Augalo aukštis apie 2 m. Vaisiai nedidelės kriaušės formos, 50-80 g svorio. Tvirti, mėsingi, saldūs, sultingi. Vartojami švieži, tinka konservuoti. Tinka auginti šiltnamiuose.

4) ‘Čiornyj Princ‘ – tradicinė vidutinio ankstyvumo tamsių pomidorų veislė. Aukštaūgė, apie 2-2,5 m. aukščio. Vaisiai rudi (pradžioje rožiniai), stambūs, 200-300 g svorio, saldūs, sultingi. Vartojami švieži, tinka konservuoti, spausti sultis, troškinti. Tinka auginti šiltnamiuose.

5) ‘Čiornaja lakomka‘ – derlinga ankstyva veislė, vertinama dėl labai skanių, neįprastos rudos spalvos vaisių. Tamsiuose vaisiuose likopeno gerokai daugiau nei raudonuose. Ši veislė priskiriama juodiesiems pomidorams. Vaisiai vidutinio dydžio iki 150 g, sultingi, skanūs, labai gero saldžiarūgščio skonio, plona odele. Tinka salotoms ir spausti sultis. Visi juodieji pomidorai labai skanūs. Augalai išauga iki 1,5-1,8 m aukščio. Patartina auginti šiltnamiuose ir lauke. Atsparūs ligoms.

6) ‘Čiornyj Ruskij‘ – vidutinio aukščio, tamsių pomidorų veislė. Gana derlinga. Vaisiai stambūs, 150-250 g svorio, mėsingi, neįprastai saldūs. Turi nemažai sulčių. Viena skaniausių tamsių pomidorų veislių. Tinka salotoms, sultims.Augalai išauga iki 1,5-1,7 m aukščio. Patartina auginti šiltnamiuose ir lauke. Atsparūs ligoms.

7) ‘Rozovaja škatulka‘ – derlinga vidutinio ankstyvimo pomidorų veislė. Vaisiai raudoni, iki 120 g svorio, pailgos formos (panašūs į Krasnyj list), blizgantys, skanūs, saldžiarūgščio skonio, su storesne luobele, transportabilūs, mėsingi ir pakankamai sultingi. Kekėje pomidorai sunoksta vienu laiku. Tinka salotoms, konservuoti. Augalai išauga iki 1,6-1,8 m aukščio. Tinka auginti šiltnamiuose.

8) ‘Zefir v šokolade‘ – labai derlinga vidutinio ankstyvimo pomidorų veislė. Vaisiai raudonai rudi, 120-150 g svorio, skanūs, į saldumą, su vidutinio storio luobele. Tinka salotoms, gražiai atrodo su įvairių spalvų pomidorais. Augalai išauga iki 1,5-1,8 m aukščio. Tinka auginti šiltnamiuose.

9) ‘Tolstyj monach‘ – labai derlinga vidutinio ankstyvumo veislė. Vaisiai ryškiai raudoni, dideli, 220-400 g svorio, nerūgštūs, skanūs, mėsingi, plona minkšta odele. Ant augalo išauga po 4-5 kekes po 5-6 vaisiais. Laikosi iki 7-10 dienų. Tinka salotoms ir įdaryti vaisius. Augalai išauga iki 1,5-1,8 m aukščio. Patartina auginti šiltnamiuose. Tai puikus pasirinkimas mėgstantiems didelius pomidorus.

10) ‘Čiornaja grozd F1‘ – vėlyvas labai derlingas pomidorų hibridas. Vaisiai juodi – vaisiaus dalis juoda, kuri apšviečiama saulės ir nedengia lapai, o ta dalis, kuri negauna saulės spindulių – raudona. Neprinokę vaisiai ilgai būna tamsiai violetiniai – žali. Vaisiai 50-80 g svorio, rūgštoko skonio, tvirta odele. Transportabilūs, laikosi iki mėnesio. Tinka konservuoti, salotoms. Augalai 2 m aukščio, neriboto augimo. Tinka auginti šiltnamiuose.

11) ‘Negritionak‘ – derlinga vidutinio ankstyvimo pomidorų veislė. Vaisiai raudoni, 100-150 g svorio, puikaus skonio, daugiau į saldumą, išvaizdūs, su storesne luobele. Tinka gaivioms salotoms.

Augalai išauga iki 1,5 m aukščio. Tinka auginti šiltnamiuose ir lauke.

12) ‘Sladkij nosik‘ – labai derlinga vidutinio ankstyvumo. Vaisiai maži, po 50 g svorio, raudonos spalvos, apvalūs, į viršų smailėjantys, desertiniai – saldūs, plona odele. Nuskinti laikosi apie 8 dienas. Tinka valgyti vienus arba salotoms. Mėgstami vaikų, dėl saldaus skonio ir gražios formos. Augalai išauga iki 2 m aukščio, neriboto augimo. Tinka auginti šiltnamiuose.

13) ‘Krasnyj lis‘ – derlinga vidutinio ankstyvumo pomidorų veislė. Vaisiai raudoni, po 150-170 g svorio, pailgos formos, mėsingi, valgyti nėra skanūs, sausoki. Tinka džiovinti. Išėmus sėklas, liekas sausas storas mėsingas sluoksnis. Augalai išauga iki 1,5-2 m aukščio. Tinka auginti šiltnamiuose.

14) ‘Krasnyj finik‘ – labai derlinga vidutinio ankstyvumo vyšninių (kokteilinė) pomidorų veislė. Vaisiai raudoni, smulkūs, 10-15 g svorio, pailgos formos, skanūs, rūgštoko skonio.

Augalai išauga iki 1,5-2 m aukščio. Ilgai derantys. Tinka auginti šiltnamiuose.

15) ‘Olesia‘ – labai derlinga vidutinio ankstyvumo pomidorų veislė. Vaisiai geltoni, 90-150 g svorio, cilindro formos, labai skanūs, turintys persiko poskonį, patys saldžiausi iš visų Inos auginamų pomidorų veislių, itin sultingi. Tinka salotos ir sultims. Šviežiai išspaustos sultys aromatingos, kvepia persikais. Augalai išauga iki 2 m aukščio. Tinka auginti šiltnamiuose.

16) ‘Čiuchloma‘ – labai derlinga vidutinio ankstyvumo pomidorų veislė. Vaisiai, oranžinės spalvos, apie 100 g svorio, skanūs, saldarūgščio skonio, sultingi, pakankamai tvirta luobele, transportabilūs. Labai derlingi, didelėmis ir svyrančiom kekėmis, maždaug po 9 vaisius jose. Tinka konservuoti ir gaivioms salotoms. Žaismingai atrodo su kitų spalvų pomidorais. Augalai išauga iki 2 m aukščio. Tinka auginti šiltnamiuose.

17) ‘Zolotoja rybka‘ – labai derlinga vidutinio ankstyvumo veislė. Vaisiai geltonos spalvos, iki 150 g svorio, sultingi, skanūs, saldžiarūgščio skonio, plona odele. Tinka spausti sultis ir salotoms. Nuo vieno augalo galima priskinti po 4 kg vaisių. Augalai 1,8-2 m aukščio. Tinka auginti šiltnamiuose.

18) ‘Churma‘ – labai derlinga vidutinio ankstyvumo smulkiavaisių pomidorų veislė. Vaisiai oranžiniai, 100-250 g svorio, apvalios formos, šiek tiek suploti, skanūs, į saldumą, sultingi. Pasižymi švelnia rūgštele. Tinka salotoms, sultims, kurios būna labai švelnaus skonio. Augalai apie 1,0-1,2 m aukščio. Tinka auginti šiltnamiuose ir lauke.

19) ‘Koroleva rinka‘ – labai derlinga vidutinio ankstyvumo pomidorų veislė. Vaisiai raudoni, 180-200 g svorio, apvalios formos, skanūs, saldžiarūgščio skonio, sultingi, stora luobele, tvirti, transportabilūs. Tinka salotoms, konservuoti ir ilgam laikymui. Vėsioje patalpoje galima išlaikyti iki 2 mėnesių. Augalai apie 1,7-2,0 m aukščio. Tinka auginti šiltnamiuose. Labai gausiai ir ilgai dera.

20) ‘Medovaja kaplia‘ – labai derlinga vidutinio ankstyvumo smulkiavaisių pomidorų veislė. Vaisiai geltoni, smulkūs, 10-15 g svorio, lašo formos, skanūs, pasakiškai saldūs lyg medus. Tinka salotoms arba tiesiog valgyti kaip vynuoges, konservuoti. Augalai išauga iki 2,0 m aukščio. Tinka auginti šiltnamiuose. Ilgai ir gausiai dera.

21) ‘Moskovskyj delikates‘ F1– labai derlingas ankstyvas pomidorų hibridas. Vaisiai geltoni, cilindro formos, su nusmailėjusiu galiuku, slyviniai, iki 70 g svorio, skanūs, saldaus skonio, desertiniai, sultingi, transportabilūs. Labai gausiai dera, fantastiškas derlius. Tinka salotoms, konservuoti, sultims. Augalai išauga iki 1,2-1,5 m aukščio. Tinka auginti šiltnamiuose ir lauke. Nepalankiomis sąlygomis gali sutrūkinėti luobelė.

22) ‘Orlinij kliuv‘ – labai derlinga vidutinio ankstyvumo pomidorų veislė. Vaisia avietinės spalvos, stambūs, 200-800 g svorio, skanūs, saldžiarūgščio skonio, mėsingi, jaučiaširdžių tipo. Juose labai nedaug sėklų. Savo forma labiau primena ne širdį, o kumpą erelio snapą. Tinka salotoms, konservuoti, troškinti, tirštoms sultims. Augalai išauga iki 1,2-1,5 m aukščio. Tinka auginti šiltnamiuose ir lauke.

23) ‘Mužskoje čiudo‘ – labai derlinga vidutinio ankstyvumo pomidorų veislė. Vaisiai raudoni, blizgantys, pailgos

formos, 100-150 g svorio, skanūs, saldžiarūgščio skonio, sultingi, su tvirtoka luobele. Tinka konservuoti, salotoms. Augalai išauga iki 1,5-1,7 m aukščio. Tinka auginti šiltnamiuose ir lauke. Gausiai ir ilgai dera.

24) ‘Big Pinck Daddy ‘ F1 – labai derlingas vidutinio ankstyvumo pomidorų hibridas. Vaisiai avietiniai, 150-200 g svorio, mėsingi, labai skanūs, į saldumą, blizgantys. Tinka salotoms, troškinti, gaminti padažams. Augalai išauga iki 1,8-2,0 m aukščio. Atsparūs ligoms. Tinka auginti šiltnamiuose. Nepalankiomis sąlygomis gali sutrūkinėti luobelė (pavyzdžiui, per gausiai laistant).

25) ‘Babuškin sekret‘ – labai derlinga vidutinio ankstyvumo pomidorų veislė. Vaisiai stambūs, iki 800 g svorio, avietiniai, skanūs, saldžiarūgščio skonio, daugiau į saldumą, mėsingi ir pakankamai sultingi. Tinka salotoms, troškinti. Augalai išauga iki 1,5-1,7 m aukščio. Tinka auginti šiltnamiuose ir lauke.

Mano išsaugoti straipsniai