Pavasariui prasidėjus, nuosavų sklypų savininkai skuba kuo greičiau atidaryti daržininkystės sezoną. Tačiau, kad galima būtų džiaugtis kokybišku derliumi, reikia stengtis išvengti per skubėjimą ir nežinojimą daromų klaidų. Pristatome 7 dažnai pasitaikančias daržininkystės klaidas, iš kurių vertėtų pasimokyti.
1. Pernelyg ankstyva sėja. Per anksti pasėtos daržovės (tiek namuose ant palangės, tiek darže ar nešildomame šiltnamyje), dėl nepakankamo šviesos kiekio bei netinkamų oro sąlygų (per žemos temperatūros, šalnų), patirs stresą ir augs prastai. Ant palangės per anksti pasodinti daigai bus silpni ir ištįsę, o per anksti lauke pasėti daigai gali nukentėti nuo šalnų. Taigi labai svarbu išlaukti tinkamo sodinimui momento.
Teisingiausia informacija, kada geriausia sėti pasirinktas daržoves, visada yra nurodyta ant sėklų pakuotės. Taip pat visada reikia įvertinti ir tai, per kiek laiko užauga daigai, pavyzdžiui, esant geroms sąlygoms kambaryje, pomidorų daigai užauga per 50–55 dienas, paprikų 55–65 dienas, o esant prastesnėms sąlygoms – esant vėsesniai temperatūrai, prastesniam apšvietimui, pomidorų daigų augimas gali tęstis 60, o paprikų – 70 dienų.
Lauke anksčiau sėti galima šalnoms atsparias daržoves, kurių sėkloms sudygti reikia nepastovios temperatūros ir daug drėgmės (tai gali būti: svogūnai, salotos, petražolės, žirniai, morkos, ridikai).
2. Sėjimas per giliai. Kitas labai svarbus aspektas sėklų sėjimo metu – tinkamo gylio parinkimas. Daigai prastai augs pasėjus sėklas tiek per giliai, tiek per sekliai. Per giliai pasėtos sėklos prastai dygs, o per sekliai pasėtoms sėkloms gali pritrūkti drėgmės (ypač tuo atveju, jei sėjama lauke, nes viršutinis žemės sluoksnis labai greita perdžiūsta).
Tiksliausia informacija apie sėjimo gyli visada būna nurodyta ant sėklų pakuotės, tačiau jei taip nutiko, kad tokia informacija nenurodyta, paprastai sėklą rekomenduojama sėti 2–3 kartus giliau už jos plotį.
3. Blogo substrato naudojimas daigų auginimui. Daigus auginant namuose ant palangės, kartais kyla pagunda jų sodinimui naudoti žemę tiesiai iš nuosavo sodo. Tačiau tai yra klaida, nes tokioje žemėje gali būti ligų sukėlėjų bei kenkėjų. Kadangi daigai yra labai jautrūs, geriausia jų auginimui naudoti sterilų durpinį substratą.
4. Netinkama daigų priežiūra. Auginant daigus ant palangės, vanduo yra ir didžiausias draugas, ir priešas. Nors augantys daigai mėgsta drėgmę, nereikėtų persistengti juos laistant. Gruntas turi būti nuolatos drėgnas, bet nešlapias. Pasėjus sėklas, laistyti rekomenduojama tik per tankų sietelį arba purkšti vandenį su purkštuvėliu.
5. Netinkamas augalui skirtos vietos parinkimas sklype. Tinkamai parinkta vieta sodinamiems augalams yra be galo svarbi, nes ji užtikrina sklandų augimo procesą. Svarbu įvertinti vietos apšviestumo (daržovės, kurioms nepakanka saulės šviesos, sunkiai augs visą sezoną, jos duos mažesnį ir netokį saldų derlių) bei drenažo subtilybes. Augalai turėtų gauti mažiausiai 6 valandas tiesioginių saulės spindulių.
6. Neatsižvelgimas į dirvožemį. Geras daržininkas turi išsiauginti meilę dirvožemiui. Juo reikia rūpintis, turtinti jo sudėti. Daržovės pasodintos į netinkamai paruoštą, nepraturtintą maistinėmis medžiagomis dirvožemį, bus silpnos ir neatsparios ligoms.
7. Reguliarios daržo priežiūros nebuvimas. Kartais, pasodinus daržoves, yra gan lengva aptingti ir pradėti atidėlioti paprasčiausius priežiūros darbus, tačiau ravėjimas, augalų maitinimas ir laistymas privalo būti reguliarūs.
Reguliariai neravint, augalams tenka kovoti su piktžolėmis dėl maistinių medžiagų ir vandens, o nelaistant ir nemaitinant jų, augalai „užsidaro“, ima saugoti energiją ir atsisako duoti derlių.