Sudaiginti baklažanus nėra labai sudėtinga.
Regis, kas gali nepavykti, juk tiek parašyta apie baklažanų auginimą iš daigų – tik imk ir daryk. Tačiau, pasirodo, daugelis bando daiginti baklažanus senoviniu būdu – įberia į dėžutę sėklų, palaisto, pastato ant palangės ir laukia. Deja, tokiomis sąlygomis gerų daigų nebus.
Taip sakome todėl, kad ne pirmus metus susidaiginame baklažanų. Sveiki daigai – gero derliaus garantas. O ką daryti, jei nutarėte išbandyti naują rūšį, kurios daigų nėra pirkti?
Tarkime, jau išsirinkote baklažanų rūšį, nusipirkote sėklų. Jei neturite patirties, internete rasite informacijos, kaip išsirinkti baklažanų sėklas.
Kaip apdoroti sėklas prieš sėjimą
Įprastai prieš sėjant bet kokias sėklas, patariama jas dezinfekuoti vandenilio peroksido tirpalu. Į 100 g vandens įpilo 3 ml peroksido, pakaitinkite šį mišinį iki 40 laipsnių ir pamerkite į jį sėklas 10 min. Tiesa, kiekvienas daržininkas turi savo mėgstamų sėklų dezinfekavimo metodų. Norint parinkti tinkamiausią, reikia žinoti, kokia metodo esmė, koks kokių augalų sėkloms tinka.
Per kiek laiko sudygsta sėklos
Viskas priklauso nuo klimato, nuo sąlygų, pradėję daiginti baklažanų sėklas, patys pamatysite, per kiek laiko jos sudygsta. Visi žinome, kad pasėjus per anksti, daigai peraugs, pasėjus per vėlai, praleidžiamas palankus laikas sodinti daigus dirvoje. Taigi bandykite, o vėliau skaičiuokite, remdamiesi patirtimi.
Parengiame žemę
Žemė baklažanų sėkloms sėti turi būti derlinga, biri, drėgna, pagal rūgštingumo lygį artima neutraliam.
Žemės mišinio sudėtis
Lygiomis dalimis imkite įprastos žemės iš daržo (jame – derlingas juodžemis), grunto sėkloms, smėlio. Galite išbandyti vermikulitą. Dėkite jo į visus žemių mišinius visiems augalams.
Į ką sėti
Galima sėti į plastikinius 50 ml indelius, paskui perkelkite į didesnius indus.
Sėjimas
Pridėkite žemių mišinio į indelius, palaistykite. Laistyti žemių mišinį sėjimui užšaldytu ir atitirpintu vandeniu.
Drėkiname atitirpintu vandeniu arba ištirpusius sniegu
Žinote, šis metodas iš tiesų veiksmingas – pastebėta, kad ištirpusiu sniegu palaistytoje žemėje sudygę daigai tvirtesni ištvermingesni, lengviau ištveria persodinimą, nei tie, kuriuos laistyti lietaus vandeniu.
SVARBU: sniegas tinka tik nesudygusioms sėkloms. Jei jau pasirodė daigeliai, žemės, į kurią juos sodinsite, temperatūra, turi būti pašildyta iki 25–28 laipsnių šilumos.
Grįžtame prie sėjimo
Viename indelyje – viena sėkla. Į kiekvieną plastmasinį indelį dėkite po vieną sėklą, ant jos užberkite 0,5 cm žemių, kurias irgi prieš beriant sudrėkinkite. Paskui uždenkite indelius plėvele ir statykite į šiltą vietą. Kol sėklos nesudygo, šviesos ir deguonies nereikia, svarbiausia – kad būtų šilta. Ideali temperatūra šiuo laikotarpiu – 25–25 laipsniai šilumos.
SVARBU: nesėkite į vieną padėklą skirtingų rūšių – jų sudygimo laikas gali stipriai skirtis, vieni gali jau sudygti, o tada reikės nuimti plėvelę, kiti gali būti dar nesudygę. Geriausia skirtingas rūšis sėti į kelis plastmasinių indelių padėklus.
Daigelių priežiūra
Baklažanų daigelius reikia rūpestingai prižiūrėti, tačiau titaniškų pastangų tam nereikės.
Į ką atkreipti dėmesį:
Temperatūra. Vos pasirodys daigeliai, plėvelę nuimkite, o oro temperatūrą patalpoje sumažinkite. Pirmą savaitę dieną galite laikyti 16–17 laipsnių šilumos, naktį 13–14. Tokia temperatūra palanki vystytis šaknų sistemai. Paskui temperatūrą vėl reikia padidinti iki 25 – 27 laipsnių dieną, 13–14 laipsnių naktį.
Temperatūros dieną ir naktį skirtumas labai svarbus daigams – sukurdami natūralių sąlygų imitaciją, mes juos grūdiname, tada pasodinti į dirvą lauke jie patiria mažiau streso, lengviau prigyja.
Laistymas. Vandens laistymu temperatūra turi būti ne žemesnė nei oro patalpoje temperatūra. Laistyti geriausia purkštuku, nes stipri srovė gali išplauti sėklas ar nuplauti žemes nuo šaknų sistemos. Neleiskite žemei perdžiūti – baklažanai labai jautriai reaguoja į drėgmės dirvoje trūkumą. Bet ir neperlaistykite, nes tai dar blogiau. Geriausia laistyti lietaus vandeniu o jei neturite, laistykite parą pastovėjusiu vandeniu iš vandentiekio.
Papildomas apšvietimas. Normaliam sodinukų augimui ir vystymuisi užtikrinti natūralaus apšvietimo nepakaks – teks pasirūpinti papildomo apšvietimo įrengimu. Jei neturite galimybės naudoti fitolempų, tiks ir įprastinės liuminescencinės lempos. Rekomenduojama papildomą apšvietimą taikyti 12 val. per parą nuo 7 iki 19 val., tarp lempos ir augalų paliekant ne mažesnį nei 50 cm atstumą. Jei apšvietimo trūks, ūgliai ištįs, pašviesės ir nusilps. Tokius augalus kur kas dažniau užpuola ligos, o persodinus į atvirą gruntą jie žūsta.
Trąšos. Baklažanų sodinukus tręšti nebūtina, jei jų kokybė jus tenkina. Jei vis tik toks poreikis yra, galima rinktis vieną iš dviejų baklažanų sodinukams tręšti tinkamų variantų. Jei sodinukų retinimas nebus vykdomas tręšti reikia praėjus 7-10 dienoms po sėklų sudygimo, o taikant sodinukų retinimą – praėjus 10-12 dienų po šios procedūros atlikimo. Baklažanų sodinukai tręšiami priemonėmis, kurių sudėtyje daug fosforo. Šios trąšos stimuliuoja šaknų vystymąsi (1 šaukštą trąšų ištirpinti 10 l vandens).
Dar po 7-10 dienų augalai tręšiami vegetacijai stimuliuoti. Tręšimus būtina derinti su laistymais. Jei baklažanus tręšite tinkamai, praėjus 50-70 dienų po sėklų sudygimo jaunus augalus jau galima sodinti į gruntą.