Atkeliavęs ruduo atneša įvairius pokyčius tiek į gamtos, tiek į žmogaus gyvenimą. Kalbant apie daržininkystę bei sodininkystę, ruduo paprastai reiškia, kad vienus darbus keičia kiti nemažiau svarbūs darbai. Tad kokie yra pagrindiniai rugsėjo darbai darže bei sode?
Svarbiausi darbai darže rugsėjo mėnesį
Šviežios daržovės. Rugsėjo pradžioje, tie kurie nori pasilepinti šviežių žalumynų teikiamais vitaminais, dar gali spėti pasodinti ir užauginti ridikėlius bei špinatus. Jie spės užaugti lengvoje, trąšioje dirvoje. Orams atvėsus juos reikia pridengti agroplėvele.
Taip pat dar galite spėti užsiauginti šiek tiek krapų bei petražolių. Vėstantys orai neturi itin didelio poveikio krapų augimui. Jeigu norite paspartinti jų dygimą, tris paras prieš sodindami pamirkykite vandenyje. Petražoles geriausia šiuo metų laiku auginti vazonuose, kuriuos galite iki šalnų laikyti lauke. Juose galima naudoti daržo dirvožemį.
Svogūnų ir česnakų nuėmimas. Rugsėjo pradžioje, kai pradeda geltonuoti ir gulti ant žemės laiškai, reikia rauti iš sėklų išaugintus svogūnus. Svogūnai yra pakeliami šakėmis, kad džiūtų šaknys ir ropelės greičiau subręstų, paskui jie yra nuimami esant sausam orui. Rekomenduojama po to dar savaitę ropeles džiovinti ant lysvių, o, jeigu oras yra drėgnas, nakčiai jas reikia sunešti po stogu. Laiškams sudžiuvus, juos reikia nupjauti taip, kad liktų 3 cm kaklelis.
Žieminiai ir vasariniai česnakai paprastai yra nuimami rugpjūti, tačiau jei to nepadarėte, rugsėjį reikia suskubti, nes laiku nuimti česnakai geriau laikosi per žiemą. Jie yra kasami tada, kai augalo stiebelis tampa tiesus, skiltelės lengvai atsiskiria, o svogūnas būna padengtas ne mažiau kaip 2-3 išoriniais lukštais. Žiedstiebį reikia sutrumpinti iki 1,5-2 cm virš svogūno.
Pomidorai, agurkai ir bulvės. Vėstant orams prastėja pomidorų skonis bei išvaizda, juose susikaupia mažiau cukraus, taip nutinka dėl temperatūros bei drėgmės svyravimų. Taip pat šiuo metu pradeda plisti įvairios ligos. Tad pomidorų vaisiams nuraudus, juos reikia kuo greičiau nuskinti. Prieš oro atšalimą rekomenduojama visus pomidorus nuskinti ir baigti juos sunokinti patalpoje. Orų atvėsimas taip pat reiškia, kad nustoja augti agurkai, todėl visus juos (net ir mažesniuosius) reikia nuskinti dar prieš šalnas. Kalbant apie bulvių kasimą, specialistai sako, kad geriausias metas bulvių kasimui yra laikotarpis nuo rugsėjo 15 d. iki spalio 15 d. Nukastas bulves reikia apdžiovinti saulėje arba gerai vėdinamoje patalpoje, tai padės apsaugoti jas nuo šlapiojo puvinio bei užgydyti grybelinių ligų padarytas žaizdas.
Svarbiausi darbai sode rugsėjo mėnesį
Obuolių ir kriaušių skynimas. Rugsėjis yra obuolių, kriaušių, slyvų, kitų vaisių skynimo ir sandėliavimo mėnuo. Visus vaisius reikia nuskinti iki šalnų. Šiuo metu taip pat yra svarbu nuo medžių pašalinti visus ligotus vaisius, nes ant jų vystosi ir plinta ligų sukėlėjai. Nuskynus vaisius galima nuimti atramas, kuriomis buvo paremtos sunkios šakos. Patalpas, kuriose yra laikomi nuskinti vaisiai, reikia vėdinti. Kuo greičiau vaisiai atvės, tuo ilgiau jie laikysis.
Vaismedžių priežiūra. Nuskynus vaisius, reikia pasirūpinti pačiais vaismedžiais. Rugsėjo pradžioje yra genimi obelų vienmečiai ūgliai, prašviesinamas vainikas. Kai kurie žmonės vaismedžių kamienus apriša gofruoto popieriaus juostomis, kurias prieš žiemą nuima, taip sunaikindami nemažai kenkėjų. Jeigu to neketinate daryti, tada reikia apžiūrėti vaismedžių žievę, surinkti ir sunaikinti vaisgraužių vikšrus. Taip pat reikia neužmiršti apravėti pomedžius, supurenti ir patręšti žemę kalio ir fosforo trąšomis.
Braškių ir aviečių sodinimas. Pirmoje rugsėjo pusėje vis dar galima sodinti braškių daigus. Pasodinus braškes, reikia neužmiršti daigų patręšti mineralinėmis trąšomis. Mulčiuoti reikia tiek rudenį, tiek pavasarį, tam labiausiai tinka šiaudai.
Ruduo yra tinkamiausias metas aviečių sodinimui. Jaunų aviečių šaknys yra labai lengvai pažeidžiamos, tad prieš sodinimą rekomenduojama pamerkti jas į vonelę su vandeniu. Pasodinus jas, reikia palaistyti, patręšti superfosfatu ir mulčiuoti.
Medelių sodinimui skirtos vietos paruošimas. Šį mėnesį taip pat reikia paruošti plotą, kur spalio mėnesį bus sodinami vaismedžiai. Visiems vaismedžiams labiausiai tinka dirva pasižyminti šiomis savybėmis: puri, silpnai rūgšti arba neutrali, gausiai įtręšta organinėmis trąšomis, pakilaus reljefo, neįmirkusi, su 1–1,5 m gylyje esančiu podirvio vandeniu, priesmėlio / priemolio / puraus molio dirva. Medeliui parinkus vietą, reikia iškasti duobę: 100 cm pločio ir 60 cm gylio obelims ir kriaušėms, 70 cm pločio ir 40 cm gylio slyvoms ir vyšnioms. Viršutinį žemės sluoksnį reikia sumaišyti su perpuvusiu mėšlu arba tinkamai paruoštu kompostu.