Kasmet, artėjant gražiausioms metų šventėms, parduotuvių lentynos ima lūžti nuo įvairiaspalvių, šviečiančių, blizgančių ir pačių madingiausių dekoracijų namų ir stalo papuošimui. Tačiau vis labiau Lietuvoje plintantis „zero waste“ (angl. nulis šiukšlių) judėjimas ir jo šalininkai priverčia susimąstyti. Ar tikrai reikia pirkti kaskart vis naujas Kūčių ir Kalėdų stalo dekoro detales? Kaip papuošti šventinį stalą, vadovaujantis „zero waste“ filosofija?
„Ne dekoracijų kiekis ir pompastika sukuria jaukumą. Man jaukumas slypi paprastume, o mažiau visada yra daugiau“, – savo požiūrį atskleidžia floristė ir knygos „Kviečiu prie „žalio“ stalo“ autorė Miglė Plukienė.
„Zero waste“ filosofija moteris susidomėjo dar prieš keletą metų. „Visada turėjau savo, kitokią viziją, kaip puošti šventinį stalą, namus, kokias puokštes kurti. Mėgstu naudoti viską, kas natūralu, lietuviška, ką galima panaudoti antrą kartą. Kurdama puokštes, kompozicijas ir įvairias dekoracijas net savo klientų klausiu, ką jie turi namuose, kokią vazą, indą, pintinę ar kitą, ką galime panaudoti, kad kuo mažiau pirktume naujų daiktų“, – pasakoja Miglė Plukienė, rugsėjį įkūrusi ir pradžiuginusi šiauliečius „Gėlių ir dovanų namais „Plukė“.
Moters sukurta parduotuvėlės – gėlių namų aplinka žavi savo natūralumu, jaukumu ir svetingumu. Paprašyta pasidalinti idėjomis, kaip dekoruoti Kūčių ir Kalėdų stalą, Miglė prisipažįsta, kad natūralistinių, „zero waste“ idėjų jai netrūksta. „Dažnai juokauju, kad turiu įsiūtą žalią mikroschemą“, – šypsosi floristė ir sutinka atskleisti, kaip papuošti šventinį stalą, vadovaujantis minėta filosofija.
Žiemiškas stalo dekoras – rožė ledainėje
„Taip dekoruoti stalą sugebės kiekvienas. Visa esmė – paprastumas. Tačiau taip dekoruotas žiemiškas šventinis stalas neatrodys paprastas“, – pabrėžia floristė. Vietoje vazų naudokite ledaines. Į ją įpilkite vandens, merkite rožės žiedą, kurio kotelis stipriai sutrumpintas. Rožė turi plaukti vandenyje. Šalia pamerkite kėnio ar eglės šakelę, papuoškite gabalėliu beržo tošies ar kita natūralia dekoro detale. „Taip dekoruokite kelias ledaines ir išdėliokite jas ant stalo“, – rekomenduoja Miglė Plukienė.
Jūros dvelksmas advento metu
Puikią šventinio stalo dekoro idėją floristė siūlo tiems, kurie mėgsta jūrą ir vasarą vaikščiodami pakrante prisirinko bei namo parsivežė jūros nugludintų akmenėlių, kriauklių, medžio šakelių ar pajūrio smėlio. „Imkite didelį, gražų indą – lėkštę. Viduryje sustatykite keturias advento žvakes. Berkite smėlio ir išdėliokite pagaliukus, akmenėlius, kriaukles. Tokia kompozicija gali puošti stalo vidurį, o kiekvienam svečiui šalia lėkštės pastatykite po mažą dubenėlį su smėliu, akmenukais, kriauklele. Improvizuokite, kurkite“, – drąsina floristė.
Nedaug spalvų, bet romantiška ir jauku
„Labai mėgstu asketišką dekorą. Nereikia daug investicijų, tačiau galime sukurti šiltą, jaukią ir paslaptingą atmosferą“,- pasakoja Miglė. „Tai ypač tinka Kūčioms. Pavyzdžiui, tereikia stalą uždengti linine staltiese, tris skaidraus stiklo stiklines pripildyti dirbtinio sniego (beje, jį galima pakeisti druska ar cukrumi) ir į jas pamerkti baltauogės meškytės šakeles su uogomis. Dar galite ant stalo išdėlioti keletą mažų stiklinių žvakidėlių su arbatinėmis žvakutėmis. Toks Kūčių stalo dekoras dar subtiliau atrodytų, jei patiekalai nebūtų labai spalvingi“, – pataria Miglė Plukienė.
Šienu kvepiantis Kūčių stalas
Mėgstantiems ekologišką ir natūralistinį dekorą, floristė siūlo idėją, paremtą lietuvių liaudies tradicijomis. „Iš pusiau sulenkto celofano gabalo padarykite kišenes ir pripildykite jas šieno. Kraštus susekite ar suklijuokite. Štai ir puikios servetėlės! Pasigaminkite jų tiek, kiek bus svečių. Viduryje stalo pastatykite durpinius daiginimo indelius, pripildytus sėklų, riešutų, kūčiukų ar kitų gėrybių. Nepatingėkite juos papuošti iš tokių pat indelių iškarpytais Kūčių ir Kalėdų simboliais – eglutėmis, varpeliais, žvaigždutėmis. Toks dekoras dar ir sudomins mažuosius, kvies laukti stebuklo“, – patirtimi dalijasi floristė ir keturių vaikų mama.
Ekologiškas šventės dekoras
„Nuo mažų dienų buvau mokoma vartoti atsakingai. Ir dabar visada galvoju, kur ir kaip galėčiau panaudoti atlikusį daiktą, pavyzdžiui, konservų dėžutes, kad jos ne iš karto nukeliautų į konteinerį“, – intriguoja Miglė. Ji siūlo įvairių dydžių skardines nuo žirnelių ar konservuotų vaisių sustatyti į didelę skardinę lėkštę ar padėklą, pamerkti medžių šakeles ir jas papuošti skardinėmis sausainių formelėmis. Formeles ant šakelių galima pririšti naudojant raudonas juosteles. Tokią kompoziciją floristė rekomenduoja papuošti raudonomis žvakelėmis, kankorėžiais, kalėdiniais burbulais ir kitomis dekoro detalėmis. „Jei jums priimtina ekologiška mąstysena ir mėgstate naujoves, būkite drąsūs“, – ragina floristė.
Džinsai, cinamonas ir kankorėžiai
„Senų džinsų, ko gero, galima rasti kiekvienuose namuose. Išskalbei, suplėšei, sukarpei ir panaudojai. Tai ir kartu pakankamai ekologiška, ir šelmiška, ir jaunatviška“,- idėją siūlo Miglė Plukienė. Specialistė pataria iš džinsinio audinio išsikarpyti žvaigždučių. Jomis puošti stiklines, pripildytas kankorėžių bei cinamono lazdelių, sulankstyti ir džinsiniu audiniu perrišti servetėles. „Iš džinsinio audinio galite pasiūti net žaisliukus Kalėdų eglutei“, – siūlo eksperimentuoti moteris.
Muzikinės Kalėdos
„Visada žaviuosi, kai namų ir stalo dekoras atspindi ne naujausias madas ir tendencijas, o šeimininkų pomėgius ir vertybes. Pavyzdžiui, mūsų namuose labai svarbi yra muzika. Vieną dieną atsitiktinai radau užmirštą savo vaikystės natų segtuvą ir nusprendžiau natas atgaivinti. Jos skleidžia tokią prisiminimų šilumą”, – dalijasi Miglė. „Jei ir jums svarbi muzika, dekoruokite kalėdinius žaisliukus, žvakes iš senų natų išplėšytomis juostelėmis. Tuomet imkite medžių šakeles, kankorėžius ir kurkite kompozicijas. Iš senų natų knygų galite išplėšyti net padėkliukus po lėkštėmis ar taurėmis. „Ir tegul visą vakarą jūsų namuose skamba muzika“, – jaukių ir muzikinių Kalėdų palinki Miglė Plukienė.