Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
Monika iš Living in a farmhouse: TOP 5 pavasario patarimai auginantiems fikusus namuose

Monika iš Living in a farmhouse: TOP 5 pavasario patarimai auginantiems fikusus namuose

Ypatingai permainingas balandžio mėnuo ne tik išbando daugelio iš mūsų imuninę sistemą ir priverčia ne vieną skųstis gerklės, ausų skausmais, sloga, bet meta iššūkį ir mūsų kambariniams augalams. Kaitrūs pavasariniai saulės spinduliai pro langą, vėjai ir skersvėjai, lauke dar pasitaikančios šalnos, skatinančios šildyti namus – laimės augalams neprideda. ManoNamai šio mėnesio viešnia Monika namuose augina ne vieną tuziną žaliųjų oro valytojų ir džiaugiasi jais visais, tačiau vienas iš jų pas ją – tikra namų pažiba. Svetainėje auga 4 metrų lyralapis fikusas (ficus lyrata). Jam draugiją palaiko daugiau kitokių rūšių ir dydžių fikusų. Monika dalinasi savo pastebėjimais apie tai, ko auginantiems fikusus nevertėtų pamiršti šį mėnesį.

Monika, jau kurį laiką savo Instagram paskyroje vedanti tinklaraštį „Living in a farmhouse“, pritaria, kad pavasaris nėra labai dėkingas kambariniams augalams, todėl visada naudinga žinoti keletą taisyklių.

„Ne vienerius metus augindama fikusus – populiariausią kambarinį augalą, sukaupiau patirties iš savo laimėjimų ir pralaimėjimų. Augindama augalus, vadovaujuosi tik vienu principu: augalai turi puošti namus! Tad visų „mirtininkų“ ant palangių stengiuosi išvengti – juk puikiai žinot, apie ką kalbu, visi turime tokius augalus, kuriems nelemta augti mūsų namuose. Auginkime tuos – kurie puošia namus ir pagyvina namų interjerą. Startui puikiai tiks fikusas. Nereiklus kambarinis augalas, kurį galite formuoti, kaip tik jums patinka“,– pasakoja kambarinių augalų mylėtoja Monika.

Lyralapis fikusas (ficus lyrata)
Lyralapis fikusas (ficus lyrata)
Monikos Vilčinskaitės asmeninio albumo nuotr.

Įvairių rūšių fikusai
Įvairių rūšių fikusai
Monikos Vilčinskaitės asmeninio albumo nuotr.

Monikos šeimos namai, apsupti fikusų
Monikos šeimos namai, apsupti fikusų
Monikos Vilčinskaitės asmeninio albumo nuotr.

5 tinklaraštininkės patarimai apie fikusų priežiūrą pavasarį

1. Stebėkite dirvožemį vazone

Fikusai nemėgsta užmirkusios žemės, todėl prieš laistymą, leiskite dirvožemiui pilnai išsausėti. Neapsigaukite, jei viršutinis žemės sluoksnis jau sausas, reikia pasistengti įsivertinti visą žemę vazone. Tam puikiai tiks medinis pagaliukas, kurį įsmeikite kuo giliau ir palikite vazone. Jį ištraukę, galėsite patikrinti, ar jau žemė sausa, ar jau laikas lieti – labai panašiai, kaip kepant pyragus.

O jei vis tik padauginote laistant, reikia augalą persodinti įsivertinant ar nepūva šaknys. Jei pastebėjote puvinį – jį pašalinkite ir augalą persodinkite į sausą substratą.

2. Nuvalykite lapus

Fikusų lapų valymui puikiai tinka distiliuotas vanduo, nes nepalieka baltų kalkių dėmių. Namuose tokio turiu iš skalbinių džiovyklės. Tik jei norite šį džiovyklės vandenį naudoti – būtina atsakingai rinktis ir ekologiškus skalbiklius.

Augalas lapų pagalba vykdo fotosintezę, kurios metu saulės šviesos energiją panaudoja organinėms medžiagoms gaminti. Nuvalyti lapai tik paskatins šį procesą ir pabudins miegančius augalus.

3. Formavimas

Dažnu atveju, mes fikusus formuojame kaip medžius. Piname kotus ar rišame juos prie atramos. Pavasaris yra tinkamas metas nukirpti formos neatitinkančias augalo šakas, ar patrumpinti vietas, kur norima apimties bei šakojimosi.

Fikusai iš pažeistos vietos leidžia pieningas sultis, kurios sunkiai valosi iš drabužių ar grindų dangos, todėl nukirpus šaką – įbeskite ją į vazoną, o augalo vietą patepkite to paties vazono žemėmis – taip sustabdysite sulčių tekėjimą.

4. Periodiškai pajudinkite

Fikusus reikia karts nuo karto pajudinti. Taip suaktyviname šaknų darbą, dirvožemis lengviau prisipildo deguonimi. Viršutinį žemės sluoksnį taip pat patariu supurenti, kad nesusiformuotų kieta žemių pluta.

Tačiau šio darbo nereikia painioti su skersvėju. Augalams jis labai pavojingas, tad venkite jo namuose.

5. Tręšimas

Ir paskutinis, bet ne ką mažiau svarbus patarimas – tręšimas. Be jo mes neapsieisime. Rinkimės skystas organiškas trąšas ir pradėkime balandžio mėnesį laistyti augalus jomis. Pagalvokime, kiek nedaug žemių augalas turi savo vazone, maistingas medžiagas jis labai greitai sunaudoja, tad papildykime dirvožemį reikalingais elementais trąšų pagalba. Labai svarbu nepamiršti laikytis nurodytų normų ir nenudeginti augalo šaknų.

Fikusų augintoja Monika linki rasti pavasario metu laiko savo augalams, nes darbas su jais yra tikra terapija. „O jei vis dar fikuso neturite, susiraskite draugą, kuris augina fikusus, ir pasisiūlykite į kompaniją formuojant. Nukirpta šaka su lapais išleis vandenyje šaknis ir bus galima pasisodinti. Tik reikės kantrybės – kartais šis procesas trunka ir 2 mėnesius. Linkiu leistis į augalų auginimo kelionę – tai labai praturtina. Ir kiekvienas lapas tampa brangus“,– nuoširdžiai dalinasi ManoNamai mėnesio viešnia.

Mano išsaugoti straipsniai