Virtuvė yra gana komfortiška vieta augalams. Čia paprastai būna šviesu, šilta, didelis oro drėgnumas, be to, šioje patalpoje mes būname kasdien, tad mažesnė tikimybė, kad pamiršime augalus palaistyti. Bet toli gražu ne visus augalus ir ne visada galima statyti šalia viryklės. Pasidalinsime idėjomis, kaip virtuvėje įsirengti nedidelį sodelį, papasakosime, kokius augalus auginti ir kur juos laikyti.
Kur padėti ir kaip teisingai prižiūrėti augalus virtuvėje?
Augalai tradiciškai vertinami kaip gražus virtuvės dekoro elementas. Jie pasižymi ne tik estetiniu poveikiu, bet ir valo orą nuo įvairiausių maisto gaminimo metu išsiskiriančių junginių. Virtuvėje galima auginti ir valgomuosius augalus – daržoves bei prieskonines žoleles. Turėkite omenyje, kad augalų nereikėtų statyti prie pat viryklės, šylančių elektros prietaisų ir kriauklės (kur ant jų gali pakliūti vandens purslai kartu su plovimo priemonėmis).
Taip pat turėkite omenyje, kad net jei virtuvėje įsirengėte galingą gartraukį ir jį reguliariai jungiate, ilgainiui ant augalų gali susidaryti riebalinės plėvelė. Nepamirškite bent du kartus per mėnesį virtuvėje gyvenantiems augalams organizuoti „pirties dieną“ su šiltu dušu, kuris puikiai stimuliuoja mūsų žaliųjų draugų augimą ir vystymąsi.
Vazonus su augalais reikia statyti taip, kad jie nekliudytų virtuvėje esantiems žmonėms. Didelėms floristinėms kompozicijoms standartinio dydžio virtuvėje dažniausiai vietos nėra. Geriausia augalus laikyti prie lubų, ant šaldytuvo, ant stalviršio ir ant palangių. Jei virtuvėje yra komoda ar skalbyklė, ant jų taip pat galima statyti vazonus su gėlėmis. Jei yra vietos ant sienų, galima pakabinti specialius metalinius ir medinius laikiklius vazonams. O jei virtuvėje yra laisvas kampas, jame galima pastatyti stambų augalą, pavyzdžiui, mandarinmedį ar citrinmedį.
Pratiškas patarimas: virtuvės augalams labiau tinka ne vazono ir lėkštelės derinys, o vazonas su skyle, įdėtas į dekoratyvinį vazoną be skylės.
Per daug augalų nedidelėje virtuvėje įkurdinti nereikėtų, nes jie vizualiai užgriozdins erdvę. vertėtų apgalvoti kiekvieną smulkmeną ir pasitelkus fitodizainą vizualiai praplėsti erdvę. Ant grindų pastačius vazoną su medžiu, lubos atrodys aukštesnės. Jei jas, atvirkščiai, reikia „pažeminti“, galima prie lubų pakabinti krepšelį su kabančiais augalais.
Puikus dizaino sprendimas – vietoje paprastų vazonų naudoti dekoratyvesnius variantus, pavyzdžiui, daržovės, vaisiaus formos arba dekoratyvinį vazoną, margintą dabar madingais gyvūnų atvaizdais. Tačiau, jei norite – minimalistinis variantas visada pasiteisina.
Paieškokite vazonų su virtuvės tema, juk net speciali virėjų apranga gali įkvėpti sukurti originalų vazoną – pavyzdžiui, apverstos virėjo kepurės formos. Taip pat klasikinį dekoratyvinį vazoną galima dekoruoti patiems, pavyzdžiui, kavos pupelėmis ir pupomis, kiaušinių lukštais, džiovintomis šakelėmis, cinamono lazdelėmis ir virvelėmis.
Pabandykite vazonu paversti seną arbatinuką, puodelį, cukrinę, prikaistuvį. Kaip atramą augalui galima naudoti kokteilių arba sumuštinių pagaliukus. Madinga tendencija – „aprengti“ vazonus megztais ar nertais šalikais, movomis.
Kokius augalus įkurdinti virtuvėje?
Šiltoje virtuvėje puikiai jausis pelargonija, begonija, kinrožė. Mažiau apšviestose zonose gerai augs monstera ir fikusas. Šie augalai pasižymi puikia savybe – jų lapai traukia ir sulaiko dulkes, o kadangi yra glotnūs, juos patogu nuvalyti.
Kaktusai ir kiti subtropiniai augalai gerai jausis virtuvėje nuo pavasario vidurio iki rudens, o šaltuoju metų laiku jiems reikia ramybės, todėl karštis virtuvėje, kurį dar sustiprina radiatoriaus šiluma, gali pakenkti šių augalų sveikatai. Jei norite, kad pavasarį palangė virstų žydinčiu sodu, verta susirinkti žibuoklių kolekciją. Nuostabius vasaros žiedus jums dovanos petunija, serenčiai, našlaitės ir kitos sodo gėlės ilguose loviuose ant palangės.
Išradingi sodininkai ant plačių palangių įsigudrina auginti agurkus, pomidorus ir aitriąsias paprikas. Iš žalumynų vertėtų rinktis petražoles, svogūnus, krapus, kalendras, mėtas, bazilikus ir čiobrelius. Gerai ant virtuvės palangės pavasarį ir vasarą jausis salotos, pavyzdžiui, originalių ir efektyvių rūšių su karpytais arba garbanotais lapais. Jei turėsite mažą daržą ant palangės, namiškius ir svečius visada galėsite palepinti šviežiais, kvapniais žalumynais ir daržovėmis.