Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
Kaip išvengti klaidų renkantis lauko apšvietimą

Kaip išvengti klaidų renkantis lauko apšvietimą

Gegužės mėnesio žurnalo „Mano namai“ numeryje, kurį jau tuoj galėsite laikyti savo rankose, prasideda vasaros sezonas. Jo puslapiuose rasite ir terasoms skirtų lauko šviestuvų pasiūlymų. O šiame straipsnyje patariame, į kokius techninius parametrus reiktų atkreipti dėmesį renkantis lauko šviestuvus.

Apšvietimo tipai. Projektuojant lauko apšvietimą, ypač terasoje, svarbu paisyti saiko jausmo. Per daug apšvietus aplinką, dings paslaptingą ir romantišką nuotaiką kuriantys šešėliai. Jei nuspręsite taupyti mažindami šviestuvų skaičių, terasoje vakarieniaudami galite nematyti net savo lėkštės… Paprastai aplinkai apšviesti naudojami keli apšvietimo tipai: apsauginis arba budintis (apšviečia sklypo perimetrą ir tas zonas, kur dažniausiai vaikštoma); funkcionalusis (kasdienis apšvietimas, leidžiantis lengvai orientuotis naktį lauke: šviestuvais nubrėžti lauko keliukai, apšviesta pavėsinė, sūpuoklės ar smėlio dėžė, baseinas, terasa ir pan.) ir dekoratyvusis, skirtas ne šviesti, o išryškinti tam tikrą zoną ar objektą ir naudojamas, kai norima pasiekti tam tikrą vizualinį efektą.

Projektuojant terasos bei lauko poilsio zonos apšvietimą itin aktualūs funkcionalusis ir dekoratyvusis apšvietimo tipai. Funkcionalus apšvietimas turi atitikti daug reikalavimų: būti saugus, patogus, ilgaamžis, estetiškas, nereikalauti ypatingos priežiūros, ekonomiškas. Pavyzdžiui, terasos laiptus apšviečiantys šviestuvai turi būti ne tik atsparūs mechaniniams poveikiams, bet ir tinkamai šviesti, kad iš apačios sklindanti šviesa neakintų. Patys šviestuvai gali būti įvairių formų ir dydžių medžiagų: senoviniai žibintai, elegantiški, įsmeigiami šviestuvai, ant žemės statomi prožektoriai, į taką integruoti šviestuvėliai. Dekoratyvusis apšvietimas gali sukurti šviesos kontūrą, išryškinti norimą nuotaiką, pabrėžti augalus, o tai ypač svarbu kuriat jaukią terasą. Šiems tikslams skirti įvairiausių formų ir stilių šviestuvai. Tačiau svarbiausia, kad jie būtų itin kokybiški, atsparūs mechaniniams poveikiams bei drėgmei.

Apsaugos nuo drėgmės klasė. Ji žymima raidėmis IP. Kad šviestuvas būtų pakankamai hermetizuotas ir tinkamas saugiai naudoti po atviru dangumi, jo apsaugos nuo drėgmės klasė turi būti ne mažesnė nei 23 (žymima IP 23). Kuo šis skaičius didesnis, tuo lauko šviestuvas bus saugesnis ir atsparesnis drėgmei. Didžiausia šiuo metu gaminamų šviestuvų atsparumo drėgmei klasė – IP 43. Žinoma, šis rodiklis lemia ir jų kainą. Todėl stengdamiesi ekonomiškai išspręsti lauko apšvietimo klausimus, atsižvelkite ir į tai, kokioje vietoje šviestuvus įrengsite – po atviru dangumi ar po stogu suformuotoje terasoje, kur neužlyja lietus. Tokiose vietose galima montuoti ir mažesnio atsparumo (ne mažiau nei IP 23) šviestuvus.

Energijos sąnaudos. Lauko šviestuvai paprastai uždegami temstant ir nuolat dega iki vėlyvo vakaro. Tokiu atveju specialistai nerekomenduoja rinktis kaitrinių lempučių, mat ilgai degdamos jos sunaudoja daug elektros energijos, be to, veikia kur kas trumpiau nei kokybiškos kompaktinės liuminescencinės lempos. Lauko šviestuvai dažnai nejunginėjami, o taupiosios lemputės taip pat veiksmingesnės, jei dažnai nejunginėjamos, todėl jas pasirinkus už elektros energiją galima mokėti net iki 5 kartu mažiau nei naudojant kaitrines. Kitas tinkamas pasirinkimas – šviesos diodinės lempos, padedančios taupyti energiją, ilgai veikiančios, tačiau gana brangios.

Mano išsaugoti straipsniai