Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
Solveigos Pranckūnės patarimas pradedantiesiems daržininkams: dabar svarbu atlikti namų darbus

Solveigos Pranckūnės patarimas pradedantiesiems daržininkams: dabar svarbu atlikti namų darbus

Nors kalendorinis pavasaris jau prasidėjo, bet už lango dar vėsu. Pavasario pojūtį galima pasiankstinti, pradedant ir planuojant pirmuosius daržo darbus. Tiesa, tiems, kurie tokį planą ketiną įgyvendinti pirmą kartą, daržininkė Solveiga Pranckūnė pataria, pirmiausia atlikti būtinus namų darbus ir prie praktikos pereiti, tik pasidomėjus teorija.

Pirmasis laiptelis į namų daržą – mikrožalumynai

Tiems, kurie iki šiol niekada nebuvo suleidę rankų į žemę, „Lidl“ sodo ir daržo prekių ambasadorė Solveiga ragina pradžioje neužsigriebti per daug: „Kuo daugiau skirtingų augalų auginsite, tuo daugiau žinių ir pastangų tai pareikalaus. Turėti didelį, gausų daržą yra puiki ir graži svajonė, tačiau reikia įvertinti, kiek darbo tai pareikalaus, kad netektų darbuotis per prievartą“, – perspėja Solveiga.

Vienas iš būdų, nuo ko galima pradėti kaupti pirmąją namų daržo patirtį – mikrožalumynai. Tai maži valgomieji augalai, pavyzdžiui, brokoliai, bazilikai, burokėliai, ridikėliai, saulėgrąžos. Mikrožalumynai – tai jaunos žalumyninės daržovės ir prieskoniai, kurie skinami daigeliais, dar nepasiekę brandos ir valgomi neapdoroti.

Jokių darbų be namų darbų

Nors dalis žmonių daržo auginimo imasi, norėdami užsiimti fizine veikla ir suleisti rankas į žemę, Solveiga pataria prieš imantis pirmųjų darbų, apsispręsti, ką norite auginti ir atlikti sąžiningus namų darbus. Vienas iš jų – pasidomėti apie augalų savybes ir poreikius.

„Skirkite laiko ir detaliai išsiaiškinkite, kada sėti, kokį substratą augalas mėgsta, kokio dydžio daigyklų ar vazonėlių jam prireiks, kuo ir kada tręšti, kokiose sąlygose augalui palanku augti. Jei tai vienas pirmųjų jūsų namų daržų, geriau neplanuokite iškart užsiauginti visos galybės skirtingų augalų. Nepersistengdami su augalų skaičiumi, galėsite geriau susikoncentruoti į savo augalų poreikius ir įgausite tos tikrosios patirties, kuri ateityje padės ir plečiant daržą“, – pataria Solveiga.

Neskubėk ir būsi pirmas

Nors norisi, kad pavasaris prasidėtų kuo greičiau, vis dėlto, Solveiga pataria nepaankstinti sėjos. „Iš savo pačios patirties žinau, kaip pradedantiesiems daržininkams knieti kuo anksčiau pradėti šiuos darbus. Tačiau per anksti pavasarį ar net žiemą pasėti augalai dėl šviesos stokos ištįs, bus silpni, išvystys prastą šaknų sistemą ir galiausiai taps nekokybiškais daigais, kurie bus bereikalingai išeikvoję daug jūsų laiko ir pastangų“, – sako daržininkė.

Siekiantiems geriausių rezultatų, ji rekomenduoja vadovautis sėjos kalendoriumi. „Kad daržovių sezonas džiugintų gausa ir įvairove numatytu laiku, kartu su „Lidl“ komanda sudarėme metų kalendorių ir jame pažymėjome svarbiausią augalų sodinimo laiką. Ir šį kalendorių, ir kitus daržo patarimus bei rekomendacijas galite rasti specialiame „Arčiau žemės“ leidinyje“, – pataria Solveiga. 

Mano išsaugoti straipsniai