53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Pirmosios voveraitės: grybautojas patarė

Pirmosios voveraitės: grybautojas patarė, kur jų ieškoti 

Įsibėgėjus vasarai galime pasilepinti ne tik įvairiausiomis sodo ir daržo gėrybėmis, bet ir grybais, kurių pirmas derlius jau pasirodė ir parduotuvėse. Grybavimo asociacijos įkūrėjas ir pasaulio čempionas Vytenis Daugudis sako, kad tam tikrose vietose jau galima rasti voveraičių, be to, su išsiruošusiais jų ieškoti jis pasidalijo ir keliais patarimais, kuo privalu pasirūpinti ruošiantis į mišką.

Nepatyrusiems grybautojams rasti – sunku

Visuomenininkas, grybautojų asociacijos įkūrėjas, devynis kartus Lietuvos ir kartą pasaulio grybavimo čempionatą laimėjęs Vytenis Daugudis pasakoja, kad pirmųjų grybų sezonas prasideda dar nuo pavasario, gegužės mėnesio, kai galima rasti bobausių, briedžiukų, avižėlių. O pirmosios voveraitės šiemet pasirodė dar prieš Jonines.

„Išsiruošus grybauti dabar realiausia yra rasti būtent voveraičių. Tiesa, reikia žinoti, kur jų ieškoti, todėl nepatyrusiam grybautojui rasti šių grybų dar per sudėtinga. Voveraitės šiuo metu nėra didelės ir kol kas auga ant kieto grunto – įvairiausių takelių, aikštelėse, keliukuose. Nuklydę į samanas tikrai nieko nerasite“ , – sako V. Daugudis ir prideda, kad Aukštaitijoje ir link Žemaitijos jau galima pamatyti ir vieną kitą raudonikį.

Vyras pasakoja, kad norint susekti grybingas vietas – galima pasitelkti socialinius tinklus.

„Socialiniuose tinkluose žmonės dalijasi laimikių nuotraukomis, todėl verta pasidairyti po grybautojų grupes. Jose žmonės dažnai skelbia, kuriuose kraštuose kas ir kur dygsta. Mat skirtingų grybų dygimo laikas Žemaitijoje, Aukštaitijoje ir Dzūkijoje taip pat skiriasi. Būtent dėl šios priežasties, prieš važiuojant grybauti, siūlau peržiūrėti socialinius tinklus. Svarbiausia iš vakaro susirinkti informaciją ir išsirinkti tuo metu grybingą kryptį“, – teigia grybautojų asociacijos įkūrėjas.

Patarimai prieš ruošiantis į mišką

Tiems, kurie planuoja išvyką į mišką, V. Daugudis sudarė sąrašą – ką privalu padaryti, prieš ruošiantis grybauti.

Pasikraukite telefoną. Pirmas dalykas, kurį privalote padaryti prieš eidami grybauti – visiškai įkrauti telefoną. Pasak grybautojo, ryšį turėti privalu, jeigu toliau nuklystumėte nuo kelio, pasiklystumėte miške ar kitų nelaimių atveju.

Pasiruoškite pintinę ir peiliuką. Einant grybauti geriausia yra su savimi pasiimti ne kibirą, o pintinę – ją neštis daug patogiau. Taip pat reikėtų nepamiršti ir nedidelio peiliuko, kuriuo pastebėjus grybus būtų patogu juos nupjauti.

Priemonės nuo uodų ir erkių. Pasak V. Daugudžio, šiuo metu miškuose yra labai daug uodų ir erkių, todėl prieš ruošiantis į gamtą, svarbiausia yra nepamiršti įvairiausių purškalų ar kitų apsaugos priemonių. Pasak jo, erkės gyvena aukštesnėje žolėje, todėl tokių vietų reikėtų vengti. Tačiau jeigu miške – vien aukšta žolė, tam yra įvairiausi repelentai, kuriais reikia apsipurkšti kojas, rankas. Grįžus iš miško iš karto reikėtų persirengti, palįsti po dušu, o grybavimo drabužius išskalbti skalbyklėje. Mat erkės gali užsilikti rūbuose.

Drabužius rinkitės pagal orą. Avalynę ir drabužius grybautojas pataria rinktis pagal oro sąlygas. Jeigu karštą dieną išeisite su guminiais batais – kojos iššus ir paskaus. Todėl tiek drabužius, tiek batus reikėtų rinktis kuo patogesnius ir pagal esamą temperatūrą. Kadangi daugelis grybauti vyksta automobiliais, pravartu įsimesti ir lietpaltį, nes orai Lietuvoje dažnai kinta.

Mano išsaugoti straipsniai