Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
Pavasaris sode ir darže: kaip įrengti pakeliamas lysves?

Pavasaris sode ir darže: kaip įrengti pakeliamas lysves?

Pavasarį atbunda gamta, o kartu su ja ir noras vėl kibti į darbus sode ar darže. Jau metas genėti vaismedžius, pasiruošti dirvožemį sodinimui ir iš esmės susitvarkyti aplinką.

Specialistai pasidalijo patarimais, kaip pasirūpinti daržu, kad vasarą nereikėtų ilgai triūsti darže ir priminė, kokius darbus reikėtų atlikti pavasarį.

Estetiška, patogu ir užtikrina gerą derlių

Įpusėjus pavasariui sode ir darže galima atlikti daugybę darbų, vienas jų – pasirūpinti, kur sodinsite daržoves. Vieni formuoja lysves darže, kiti stato didžiulius šiltnamius, tačiau prekybos tinklo „Senukai“ ekspertai per pastaruosius kelerius metus tiek elektroninėje, tiek fizinėse parduotuvėse stebi ypač išaugusią pakeliamų lysvių paklausą.

Jų teigimu, populiarumas išaugo ne veltui, pakeliamos lysvės – geras pasirinkimas, siekiant, kad daržas atrodytų tvarkingai ir derėtų šiuolaikinių namų kontekste.

Šiandien rinkoje galima rasti įvairių tipų pakeliamų lysvių – tiek skirtingų formų, tiek medžiagų. Specialistai pastebi, kad lyginant metalines ir medines lysves, pastarosios yra ypač populiarios. Medinių lysvių populiarumą dažnai nulemia ne tik mažesnė kaina, aplinkai draugiškesnė medžiaga, bet ir galimybė kiekvieną sezoną jas atnaujinti – perdažyti norima spalva.

Pakeliamas lysves ypač patogu montuoti, tam nereikia specifinių žinių – tik sujungti keletą atskirų dalių. Ekspertai pažymi, kad montuojant kelias lysves, svarbu atkreipti dėmesį į tarp jų paliekamų takelių plotį. Jis turi būti ne siauresnis nei jūsų žoliapjovė, kad galėtumėte lengvai pasirūpinti veja.

Jeigu pastebite, kad jūsų aplinkoje dirvožemis nederlingas, pakeliamos lysvės gali padėti išspręsti šį iššūkį. Tereikia užpildyti jas derlinga žeme, žemės mišiniu ar kompostu ir galėsite sėkmingai auginti pasirinktas daržoves. Specialistai primena, kad pakeltose lysvėse žemė sušyla greičiau, todėl sodinimą galima pradėti anksčiau nei darže.

Pavasaris sode ir darže: kaip įrengti pakeliamas lysves
Pavasaris sode ir darže: kaip įrengti pakeliamas lysves
Shutterstock nuotr.

Sprendimai užimtam miesto žmogui

Greitas gyvenimo tempas daugelį miesto žmonių sustabdo nuo minties užsiimti daržininkyste, kadangi tai dažnai pareikalauja nemažai laiko. Tačiau pakeliamos daržo lysvės gali padėti sutaupyti laiko, skirto auginamų daržovių priežiūrai.

Pavyzdžiui, pakeliamų lysvių įrengimas gali padėti išvengti piktžolių, o kartu ir papildomo ravėjimo. Ruošiant lysves sodinimui, dar prieš supilant gruntą, jų dugną reikėtų iškloti kartono lapais, kad piktžolės negalėtų prasiskverbti šaknimis į vidų. Tačiau specialistai pažymi, kad kas 3-4 metus reikėtų iš naujo iškloti gruntą kartonu ir pripilti papildomai grunto.

Tiems, kurie prie namų turi nedidelį žemės plotą arba pritrūksta laiko didelio šiltnamio priežiūrai, taip pat yra puikių alternatyvų. Ekspertai pastebi, kad pastaruoju metu auga ir itin mažų šiltnamių paklausa. Galima įsigyti arba pasistatyti net 1m² šiltnamį keliems augalams ar porai gėlių vazonėlių. Svarbu tik įsitikinti, kad šiltnamis turėtų pakankamai saulės dienos metu ir žemė būtų tinkama sodinimui.

Kokių darbų imtis pavasarį?

Šviežio derliaus bei tvarkingos namų aplinkos poreikis skatina gyventojus jau nuo ankstyvo pavasario planuoti darbus sode ir darže, tačiau daugeliui gali kilti klausimas – nuo ko pradėti?

Ekspertų teigimu, vasarai neverta palikti vaismedžių ir vaiskrūmių genėjimo darbų, nes tuomet sunkiau pasieksite jų kamienus. Todėl rekomenduojama pašalinti išlūžusias ar ligotas šakas, išpjauti ir tas, kurios užsisuka ir krypsta link kamieno ar auga lygiagrečiai ir taip užstoja viena kitai saulę. Nepamirškite ir vaiskrūmių: anksti pavasarį iškirpkite senas šilauogių, serbentų, agrastų šakas, kad liktų tik kelios jaunesnes, perspektyvesnės šakos.

Taip pat profilaktiškai galite nupurkšti vaismedžius preparatais, kurie apsaugo nuo grybinės kilmės ligų ir didina atsparumą. Kad preparatai tinkamai veiktų, svarbu, jog oro temperatūra lauke būtų bent 10 laipsnių šilumos ir kad po to bent dvi valandas nelytų.

Rūpintis kiemo veja taip pat galima jau dabar. Prašukuokite veją su grėbliu, o dar geriau – skarifikatoriumi: taip išjudinsite miegančias žolės šaknis, sugrėbsite atpūstas lapų liekanas, negyvos žolės likučius. Veja iš karto taps gaivesnė ir ryškesnė.

Mano išsaugoti straipsniai