Štai ir pagaliau sulaukėme kalendorinio pavasario. Apie artėjančius darbus darže ir sode mums primena ilgėjančios dienos ir garsiau girdimos paukščių giesmės. Tad kokie darbai mūsų laukia darže bei sode kovo mėnesį.
Kovo mėnesio darbai sode
Medelių balinimas. Jeigu rudens pabaigoje nenubalinote medelių kamienų ir storesnių jų šakų, tai galite padaryti kovo pradžioje, prieš didesnius temperatūros svyravimus. Šis darbas yra svarbus tuo, kad balta spalva padengti medeliai lengviau atlaiko staigius temperatūros pokyčius. Toks metas, kai dienomis spigina saulė, o naktys yra labai šaltos, yra pavojingas jų kamienams. Kamienai gali suskilinėti, nes dienomis jie gerokai įkaista, o naktimis staigiai atvėsta.
Nubalinti kamienai atspindi saulės spindulius, todėl kamienas taip neįkaista. Medelius balinti galima emulsiniais vandeniniais dažais arba specialiu balinimo mišiniu įsigytų sodo prekių parduotuvėje, kuriame yra tinkamas kalkių ir klijų santykis, taip pat jame gali būti molio, antiseptikų bei kitų priedų.
Vaismedžių genėjimas. Antroji mėnesio pusė, kai dar nepabudę medžių pumpurai ir neprasidėjęs augimas, yra tinkamas metas vaismedžių genėjimui. Šis darbas yra svarbus tam, kad vaisiai būtų kuo stambesni, saldesni ir sveikesni. Suaugusių vaismedžių genėjimas turėtų būti atliekamas kiekviena pavasarį, o jaunus medelius genėti reikia rečiau ir mažiau.
Pavasarį svarbu praretinti sutankėjusius suaugusių ir senų vaismedžių vainikus, šalinant šakas, kurios liečiasi viena su kita. Apskritai patariama nebijoti pašalinti daugiau šakų ir taip atnaujinti vainiką. Jeigu vaismedis yra senas, galima jam nupjauti netgi viršūnę, kad į vainiko vidų patektų kuo daugiau šviesos. Ūglius ir jaunas šakutes rekomenduojama trumpinti iki žiedinių pumpurų.
Vaiskrūmių genėjimas. Kovo mėnesį taip pat yra genimi vaiskrūmiai. Pirmiausia yra pašalinamos nulūžusios agrastų bei serbentų šakas. Vaiskrūmių šakas patariama kirpti taip, kad žemiau pjūvio likę pumpurai būtų vidinėje krūmo pusėje ir iš jų išaugtų kuo vertikalesni stiebai, centre rekomenduojama palikti atvirą ertmę.
Avietyne reikia pašalinti pernai derėjusius stiebus ir juos sudeginti.
Vaismedžių gydimas. Jeigu prieš žiemą medelių neaprišote ir jų kamienus apgraužė stirnos, kiškiai arba graužikai, reikia suskubti ir užsiimti jų gydimu. Tokias kamieno žaizdas tinka gydyti molio tyre, į kurią yra primaišyta apie 25 proc. galvijų mėšlo. Užtepus žaizdą, ją reikia aprišti maišiniu audiniu, kurį rekomenduojama nuolat drėkinti.
Vėžio sukeltas žaizdas patariama pirmiausia išvalyti švariu audiniu ir dezinfekuoti vario sulfato bei vandens mišiniu. Tokią žaizdą taip pat tinka gydyti molio ir mėšlo tepalu (1:1), papildomai į jį įmaišius 2 proc. fungicidų.
Inkilų kėlimas. Norėdami į sodą pritraukti paukščius, kurie gali padėti apsaugoti vaismedžius nuo kenkėjų, kovo mėnesį į medžius keliame inkilus. Inkilus galima kelti ne tik į medžius, bet ir tvirtinti prie namo skliautų ir panašiai.
Kovo mėnesio darbai darže
Šiltnamio karkaso tvarkymas. Kovo mėnesį ateina metas sutvarkyti šiltnamį. Pirmiausia reikia apžiūrėti karkasą, orlaides, jo paviršių, jei yra reikalas, reikia ištiesti naują polietileno plėvelę. Jeigu nesutvarkėte šiltnamio vidaus rudens pabaigoje, tai reikia padaryti dabar (pašalinti negyvus augalus bei mulčią, nes tai yra puiki vieta įvairiems užkratams veistis). Tada reikia karkasą išplauti, tam tinka paprasti natūralūs plovikliai, probiotiniai tirpalai, karštas vanduo, „negyvas“ vanduo, kalio muilas ir panašiai.
Šiltnamio dirvožemio gerinimas. Sutvarkius šiltnamio karkasą, ateina metas pasirūpinti dirvožemiu. Jį reikia dezinfekuoti arba pakeisti kitu. Specialistai rekomenduoja per kastuvo gylį nukasti esamą gruntą ir pakeisti jį nauju. Tada gruntą galima papildyti tokiais dirvos papildais, kaip: keramzitu, perlitu, ceolitu.
Pagerinus dirvožemį, jo paviršių patariama mulčiuoti, nes tai padės sukurti tinkamas sąlygas augalams augti. Mulčiuoti galima įvairiomis augalinės atliekos: šiaudais, pjuvenomis, medžių žieve ir panašiai. Specialistai pavasarį pataria rinktis tamsios spalvos mulčių, nes jis sugeria šilumą ir ją išlaiko, o tai labai svarbu pavasarį, kai vyrauja didelį temperatūros svyravimai.
Inspektų ruošimas. Kovą taip pat ateina metas ruošti inspektus, kurie yra skirti daržovių daigams, ankstyvosioms daržovėms ir gėlėms auginti. Tam yra iškasama pasirinkto ilgio ir pločio duobė, kurios gylis yra apie 50 cm. Padaromos rėmjuostės jai apjuosti (tam tinka senos plytos). Į duobę yra dedamas biokuras – mėšlas (labiausiai tinka arklių mėšlas) ir ant viršaus yra pilamas substratas (švarus smėlis). Inspektui uždengti yra naudojamas rėmas, kuris gali būti stiklinis (tam galima panaudoti seną langą) arba uždengtas sintetine plėvele.
Sėklų daiginimas. Kovą prasideda sėklų daiginimas. Pomidorų ir agurkų sėjos laikas priklauso nuo to, kokiame šiltnamyje jie bus auginami: jeigu jie bus auginami nešildomame šiltnamyje, tai reikia daryti kovo viduryje, o jeigu po priedangomis – kovo pabaigoje. Kovo pabaigoje taip pat ateina metas pra