53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Kokie paukščiai jau sugrįžo? 5 mobiliosios programėlės

Kokie paukščiai jau sugrįžo? 5 mobiliosios programėlės, kurios padės tai nustatyti

Pagaliau pavasaris. Gamta bunda iš gilaus žiemos miego, saulė vis dažniau palepina savo šiluma, o iš šiltų kraštų grįžtantys paukščiai gieda skambias giesmes – visa tai traukia žmones pabėgti nuo pilkos dienos rutinos į parką, mišką, pažintinį taką ar kitą jaukų gamtos kampelį. Ir nereikia kartu vestis ornitologo, kad sužinotumėte, kieno čiulbesys ataidėjo iš miško gilumos ar kas skleidžia sparnus ant eglės šakos – jums padės išmanusis.

„Visame pasaulyje yra apie 10 tūkstančių paukščių rūšių, taigi juos atskirti vien pamačius ar išgirdus gali būti sunku net profesionaliam ornitologui, ką jau kalbėti apie mus, mėgėjus. Geroji žinia ta, kad visai neblogą šios srities specialistą galite turėti tiesiog savo telefone. Tam skirtos programėlės atpažinti paukščius gali tiek iš nuotraukos ar garso įrašo, tiek iš apibūdinimo“, – sako „Telia“ telefonų kategorijos vadovė Rimantė Marcišauskienė. Ji kviečia susipažinti su populiariausiomis ir geriausiai vertinamomis šios srities programėlėmis.

1. „BirdNET“ – greitas būdas atpažinti paukštį pagal jo giesmę

Ar kada girdėjote paukščio giesmę, kuri taip suintrigavo, kad žūtbūt norėjote sužinoti, koks tai skrajūnas? „BirdNET“ mobilioji programėlė patenkins jūsų smalsumą.

Ši programėlė gali atpažinti daugiau nei 3 tūkst. dažniausiai sutinkamų paukščių rūšių. Jums tereikia savo išmaniuoju įrašyti garsą ir pateikti jį apdoroti „BirdNET“, o ši nustatys galimas paukščių rūšis, esančias jūsų įraše. Tokia greita ir efektyvi priemonė yra naudinga ne tik smalsiems keliautojams ir gamtos tyrinėtojams, bet ir gamtosaugininkams, biologams, zoologams ir kitiems gamtos gerovei tarnaujantiems specialistams. Atsisiųskite iš „Google Play“ arba „App Store“.

2. Turite paukščio nuotrauką? Parodykite ją „Merlin Bird ID“

Dar viena itin populiari paukščių atpažinimo programėlė – „Merlin Bird ID“. Ji sparnuotojo tapatybę gali akimirksniu nustatyti pagal nuotrauką, o jei jos neturite – tiesiog atsakykite į penkis nesudėtingus klausimus: kokio dydžio paukštį matėte, kokios buvo jo vyraujančios spalvos ir kt. Jei vieno atsakymo neturės, programėlė parodys geriausiai jūsų apibūdinimą atitinkančių paukščių sąrašą. Taip pat joje rasite visų aprašymą atitikusių paukščių nuotraukas, garsus ir netgi jiems būdingas ypatybes.

„Merlin Bird ID“ iš kitų programėlių išsiskiria ir tuo, kad joje rasite Kornelio laboratorijos ekspertų patarimų, daugiau nei 40 tūkst. paukščių nuotraukų, įskaitant įvairių rūšių patinus, pateles ir jauniklius, bei pasiklausyti net 15 tūkst. paukščių giesmių įrašų. Atsisiųskite iš „Google Play“ arba „App Store“.

3. Ornitologijos enciklopedija vienoje programėlėje

„Birds Encyclopedia“ programėlė yra puikus paukščių pažinimo gidas tiek pažengusiems, tiek ir pradedantiesiems. Joje rasite daugiau nei 3 tūkst. paukščių rūšių su išsamiais aprašymais ir aukštos kokybės nuotraukomis. Galėsite rinktis iš tokių kategorijų, kaip gandrai, garniai, albatrosai, gegutės, turakiniai, balandžiai, papūgos, geniai, tukanai, vandens ir naktiniai paukščiai.

Tiesa, ši mobilioji enciklopedija neapsiriboja vien teorine medžiaga, tad ji patiks ir tiems, kurie labiau myli praktines užduotis. Čia rasite dėlionių, vaizdinių ir tekstinių viktorinų, užduočių ir kitų įdomybių. Taigi „Birds Encyclopedia“ gali ne tik padėti atpažinti pamatytą ar išgirstą paukštį, bet ir labiau pagilinti teorines žinias, išplėsti akiratį ornitologijos srityje, išmokti taikyti pateiktą informaciją praktikoje ir pasukti galvą sprendžiant įvairius uždavinius. Atsisiųskite iš „Google Play“.

4. Lietuvos pamario paukščiai skaitmeninėje erdvėje

„Paukščių kelias“ – tai įtraukiantis paukščių paieškos žaidimas, kurį verta turėti laukiant karantino suvaržymų pabaigos. Jis kviečia visus pradedančius ir patyrusius paukščių stebėtojus keliauti po Lietuvą su šeima ir stebėti paukščius, kurie aptinkami Nemuno deltos regione. Toks unikalus žaidimas apjungia tris skirtingas žmonių kategorijas – gamtos ir paukščių mylėtojus, mėgstančius keliauti ir dievinančius azartą bei tarpusavio konkurenciją.

Programėlė skatina pamatyti gražiausius Lietuvos kampelius, praleisti daugiau laiko gryname ore, ieškoti ir stebėti paukščius, o kartu varžytis su kitais ir siekti geresnio rezultato. Akivaizdu, kad kiekvienas čia gali atrasti kažką sau. Atsisiųskite iš „Google Play“ arba „App Store“.

5. Visiems gamtos mylėtojams

Tikriausiai nesuklysime sakydami, kad tie, kam patinka paukščiai ir jų giesmės, mėgaujasi ir visa gamta. Todėl mobilioji programėlė „iNaturalist“ apjungia viską, ką ji mums gali pasiūlyti.

Viena populiariausių gamtos programėlių pasaulyje „iNaturalist“ padės atpažinti ne tik paukščius, bet ir kitus gyvūnus, augalus, grybus. Čia galėsite atrasti jums dar nežinomas rūšis ir daugiau apie jas sužinoti, bendrauti su bendraminčiais ir padėti kitiems žmonėms atpažinti jų radinius. „Pagaliau žinau, ką matau būdamas gamtoje“, – tokiu taikliu įvertinimu pasidalino vienas jos naudotojas. Atsisiųskite iš „Google Play“ arba „App Store“.

Mano išsaugoti straipsniai