53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Renkamės grindjuostes: ką reikėtų žinoti

Renkamės grindjuostes: ką reikėtų žinoti

Grindjuostės yra tarsi nematomas, tačiau būtinas atributas. Kambarį apžiūrintis svečias greičiausiai retai pagirs jūsų grindjuostes, tačiau jų neįrengę, tikrai sulauktumėte klausimo, kada užbaigsite grindų įrengimą. Vis dėlto nepaisant grynai techninės paskirties, grindjuostės gali būti ir papildantis interjero akcentas.

Rūšys. Pagrindinės grindjuosčių rūšys yra šios – plastikinės, MDF (medžio dulkių plokštės), faneruotos, medžio masyvo, PVC grindjuostės.
 
Faneruotos grindjuostės. Grindų salono „Solum“ atstovo Roberto Margevičiaus teigimu, tokios grindjuostės yra pačios populiariausios. „Jų spalvos labai artimos arba identiškos parketlentėms, atrodo kaip medžio masyvo grindjuostės, nes viršutinis sluoksnis yra natūralaus medžio lukštas. Solidus ir stilingas vaizdas, gerai ir paprastai supjaunamos ir gražiai susileidžia kampai“, – apibūdina jis.

MDF grindjuostės – presuotų medžio dulkių grindjuostės su klijuotu medžio piešiniu. Pagrindinis privalumas – spalvų gausa ir galimybė tiksliai pritaikyti grindų spalvą. Atrodo natūraliau nei plastikinės, tačiau dėl pačios medžiagos ypatybių, sudėtingiau suleisti kampus. Įrengiant reikalauja daug kruopštumo ir bijo drėgmės.
 
Medžio masyvo grindjuostės. Visą grindjuostę sudaro natūrali mediena, dažniausiai uosis arba ąžuolas. Šio tipo grindjuostės dažniausiai parduodamos nedengtos, todėl galima patiems pasidengti norima spalva. Šių grindjuosčių minusas – jos jautriausios drėgmės svyravimams. Labiausiai tinka prie natūralaus vienetinio parketo arba medžio masyvo grindų.

Medžio masyvo grindjuostės gaminamos iš įvairių medžių, tačiau populiariausias pasirinkimas yra uosinės arba ąžuolinės. Pastarosios yra kiek brangesnės, tačiau savo savybėmis mediena beveik nesiskiria. „Savybės labai artimos , todėl pagrindinis skirtumas – medžio vaizdas. Grindjuostės skiriasi vizualiai ir skirtumas tarp ąžuolo ir uosio yra ženklus. Uosio mediena turi daugiau margumo, ąžuolas – lygesnis raštas“, – apibūdina pašnekovas.  

Plastikinės grinduostės. Plastikinės ir MDP (medžio drožlių) pagrindu gaminamos plastiku dengtos grindjuostės, geriausiai tinka prie ruloninių dangų, teigia Indiana Grigienė, įmonės „Decorum projektai“ vadovė. „Galima pasirinkti iš daug profilių, skirtingų aukščių, dizaino. Tokios grindjuostės yra patogios valyti, todėl tinka ir medicinos įstaigoms. Montavimas paprastas, kampai supjaunami specialiomis staklėmis. Šiuo metu nėra tokios populiarios, be to per laiką kampeliai nusispardo, nusidaužo“, – teigia pašnekovė.

PVC grindjuosės. Nuo paprastų plastikinių grindjuosčių, PVC grindjuostės skiriasi tuo, kad yra tvirtesnės, masyvesnės ir atsparesnės mechaniniam poveikiui. Galimi metalizuoti dekorai, paruoštos dažymui grindjuostės arba galima rinktis norimą spalvą iš spalvų paletės. Pagrindiniu pliusu, naudojant jas komercinėse patalpose, pašnekovas įvardija atsparumą smūgiamas, įbrėžimams, drėgmei. Jų minusas – maža spalvų gama.
 
Metalinės grindjuostės. Rečiausias pasirinkimas vien dėl to, kad norint suderinti jas su medžio grindinis reikia šį derinį kruopščiai apsvarstyti. „Metalinės grindjuostės praktiškai nėra naudojamos. Jas sudėtinga suderinti su medžio raštais, nebent išskirtinai moderniuose interjeruose. Kur reikia patvarumo ir patikimumo, renkamasi PVC grindjuostes“, – teigia R. Margevičius.
 
Grindjuosčių aukštis.
Grindjuosčių aukščio pasirinkimas dažniausiai yra susijęs su patalpos dizainu. Aukštomis jau galėtumėme laikyti 8-12cm aukščio grindjuostes.  „Prie tam tikrų interjerų dera tik žemos grindjuostės, prie klasikinių ar amerikietiškų interjero variantų dera aukštos baltos grindjuostės. Aukštis ir profilis dažniausiai renkamas prie dizaino, nes techniškai, ar įrengti žemas, ar aukštas grindjuostes nėra skirtumo. Svarbu atkreipti dėmesį į grindjuosčių storį, kad jis nebūtų labai mažas, nes tuomet grindjuostės nedengs prie sienos palikto apie 1 cm tarpelio“, – pataria pašnekovas.
 
Tvirtinimas. Geram ir efektyviam grindjuosčių tvirtinimui labiausiai trukdo nelygios patalpos sienos ir grindys, kas vis dar yra problema senesnės statybos butuose. Tokiu atveju, tenka ieškoti sprendimų, kaip „pritraukti“ grindjuostę prie sienos, kad neliktų tarpelių ir tiktų aukščiai. Itin nelygioms sienoms labiausiai tinkamos plastikinės grindjuostės, tačiau dažnai atsižvelgiame ne tik į funkcionalumą, o ir į estetiką, tad grindjuostes derinant su grindų danga, kartais viršų paima grožis, o ne lengvo montavimo galimybė. Sunkesniais atvejais naudojami tvirtinimo būdai, kai tvirtinimo elementai eina per pačią grindjuostę.

Jeigu sienos lygios bei leidžia techninės galimybės, pirmiausia rekomenduojama visų rūšių grindjuostes, išskyrus plastikines, klijuoti montažiniais klijais. „Sprendimas tvirtinanti grindjuostes specialiais prie sienos prisukamais tvirtinimais – patogus, bet nepatikimas. Dažnu atveju grindjuostės laikui bėgant nušoka nuo tokių tvirtinimų“, – pasakoja R. Margevičius.

Kai kurie gamintojai turi savų sprendimų, pavyzdžiui, specialias dvipuses lipnias juosteles.

Paprasčiausias yra plastikinių grindjuosčių tvirtinimas. „Jos puikiai gali prisitaikyti prie sienos nelygumų, turi patogų tvirtinimą ir didelį tarpą paslėpti laidus. Taip pat turi visas papildomas detales, vidinius, išorinius kampus, sujungimas ir užbaigimus, kurie padeda gražiai sujungti grindjuostes“, – pasakoja R. Margevičius.

Tokių grindjuosčių tvirtinimo elementai gręžiami specialiame griovelyje, kuris pritvirtinus uždengiamas dekoratyvine juostele, taip visiškai paslėpdamas tvirtinimo taškus.

Mano išsaugoti straipsniai