Taupydami pinigus žmonės dažnai patys imasi darbų statybos darbų, tačiau toks sprendimas ateityje gali pareikalauti dar didesnių išlaidų. Šiame straipsnyje papasakosime, kokios dažniausiai pasitaikančios savarankiškų statybų klaidos ir kokių remonto darbų neverta daryti pačiam.
Darykite tai, ką mokate
Ilgametę statybų patirtį turintis Deividas Kačerauskas tikino, kad pats padaryti žmogus gali beveik viską, tačiau labai svarbu atsiminti du dalykus – visų pirma toks sprendimas kainuos daug laiko. Antra, privalu suprasti, kad pradėjus darbus viskas pasirodys kur kas sudėtingiau nei atrodė iš pirmo žvilgsnio.
„Todėl visada prieš imantis kokių nors darbų siūlau gerai pamąstyti, ar tikrai ne geriau būtų pasisamdyti profesionalus. Pasidaryt tai pasidarys, o kas bus po to? Jei ne po metų, tai po dvejų, trijų išlys koks nors brokas, kurį sutvarkyti po to kainuos kur kas brangiau“, – sakė D. Kačerauskas.
D. Kačerauskas rekomendavo užsiimti tais statybos darbais, dėl kurių žmogus yra įsitikinęs, kad moka ir gali juos atlikti: „Niekas negimė mokėdamas. Bet mokytis statant savo namą neverta ir to daryti tikrai nerekomenduočiau.“
„Daugiausiai savo praktikoje pastebiu problemų, kai patys žmonės bando pasidaryti stogus, pasitaiko klaidų jų dengimo konstrukcijose. Žmonės tinkamai nesudeda sluoksnių, taip pat pasitaiko, kai pridaryta klaidų jungiamosiose konstrukcijose, tarp sienos ir pamatų arba tarp stogo konstrukcijos ir sienos. Pridarius čia klaidų dažnai išlenda pelėsis ar net pradeda skilinėti sienos, o šioms problemoms atsiradus jas spręsti labai sunku“, – sakė D. Kačerauskas paprašytas įvardinti būdingiausias jo pastebimas klaidas.
Vidaus apdaila – norime kokybės ar bet ko?
„Jokių“, – buvo dažniausias iš ekspertų išgirstas atsakymas į klausimą, kokių statybos darbų verčiau nedaryti pačiam. „Domremus“ projektų vadovas Mindaugas Butkus teigė, kad viskas priklauso nuo žmogaus požiūrio: „Arba jis nori labai aukštos kokybės, arba jis nori, kad kas nors tiesiog būtų.“
Kalbėdamas apie vidaus apdailą, M. Butkus teigė savo praktikoje dažnai pastebi atsilupinėjusius tapetų kampus, jau atsiklijavusius dažus nuo ką tik nudažytų sienų: „Nudažyti ar ištapetuoti žmogus aišku gali, bet ko jis tikrai pats nepadarys, tai nepriklijuos plytelių. Jei jis jas ir priklijuos, tai bus visiška tragedija.“
D. Kačerauskas taip pat teigė savo praktikoje prisižiūrintis daugybę broko vidaus apdailoje, ypač jis išskyrė nelygiai nutinkuojamas sienas: „Kviečiasi žmonės, kai nutinkuoja kreivai šleivai, po to viską net pataisyti būna problematiška.“
Santechniką ir elektrą palikti specialistams
Specialistai jokiu būdu nerekomendavo patiems užsiimti santechnikos ir elektros darbais. Anot M. Butkaus, imantis šių darbų, ne tik didelis šansas, kad jie bus atlikti nekokybiškai, tačiau taip pat žmogus jais užsiimdamas rizikuoja savo sveikata ir gyvybe.
Jam antrino ir ilgametę statybų patirtį turintis Deividas Kačerauskas: „Kiek esu matęs, kai bando žmonės patys sudėti kanalizaciją ir kai išvysti, kaip ten viskas padaryta, tai garantuotai anksčiau ar vėliau viskas užsikimš. Na, jei žmogui tinka kanalizacijos kvapas ar varvantys čiaupai, tada tegul daro.“
D. Kačerauskas griežtai teigė, kad su elektra, nenusimanantiems žmonėms, negalima dirbti jokiu būdu, nes čia rizikuojama ne tik savo, bet ir savo šeimos bei aplinkinių gyvybe: „Laidai netvarkingi, kontaktai nesutvirtinti, laiko klausimas, kada ten užtrumpins ar užsidegs viskas. Taip elgtis gali tik visiški bepročiai.“