53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Uosis. Pagrindinės charakteristikos ir naudojimas

Uosis. Pagrindinės charakteristikos ir naudojimas

Uosis – alyvmedinių (Oleaceae) šeimos lapuotis, vienintelis natūraliai augantis Lietuvoje. Dažniausiai uosiai auga Šiaurės pusrutulyje, taip pat tropinėse bei subtropinėse klimato juostose. Priskaičiuojama iš viso apie 70 jo rūšių. Dėl pagrindinės uosio medienos savybės, apie kurią bus kalbama toliau, uosio mediena plačiai naudojama tiek kaip statybinė medžiaga, tiek baldų ar laisvalaikio prekių gamyboje.

Uosio medienos tankis siekia apie: 680 kg/m3. Uosio mediena ne visuomet yra vienodo tankio – jauno medžio mediena yra 2-3 kartus retesnė. Šerdies spalva – šviesiai rusva su rudu atspalviu, mediena gelsva ar kiek rausva. Perėjimas nuo medienos į šerdį yra neryškus.

Uosio mediena yra tvirta, kieta ir sunki. Būdingas mažas atsparumas vandeniui, vidutiniškai džiūsta, gerai apdorojama bei poliruojama, todėl plačiai naudojama drožimo, staliaus darbuose. Medienos tekstūra ryški, įdomi, graži, matomi dideli rašto lankai. Dažant ar beicuojant medieną raštai dar labiau paryškėja.

Shutterstock nuotr.

Uosio mediena yra kieta ir atspari biologiniam poveikiui, ąžuolui praktiškai nenusileidžia nei tvirtumu, nei tekstūra ar rašto įmantrumu. Taip pat pasižymi atsparumu deformacijai.

Štai dėl šių savybių uosio mediena plačiai naudojama laiptų, turėklų, langų rėmų, įvairios grindų dangos, įskaitant lentas ir grindis, interjero elementų gamybai. Taip pat gaminami raižyti bei išlenkti baldai, apdailinama fanera. Pigesnės rūšys naudojamos kaip statybinė medžiaga. Taip pat, kadangi uosio mediena nėra skali (maža tikimybė įsivaryti rakštį) ir gerai lenkiasi, ją naudoja įvairaus sportinio inventoriaus gamybai: irklams, biliardo lazdoms, ledo ritulio, beisbolo lazdoms. Kadangi uosis neturi jokio skonio anksčiau buvo naudojamas indų gamybai.

Mano išsaugoti straipsniai