Sienos kambaryje yra viena labiausiai matomų konstrukcijų. Grindis galima padengti įvairiomis medžiagomis, lubas paslėpti po pakabinamomis konstrukcijomis, tačiau nelygių sienų nelabai ir bepaslėpsi. Ypač, jei jų nedengia dideli paveikslai ar kitos interjero detalės.
Daugelis statybų darbų dažniausiai yra atliekami specialistų, deja, kartais ne visai profesionalūs „specialistai“ pasidarbuoja taip, kad sienų nuokrypis per sienos ilgį siekia net keletą centimetrų, o jei dar įsigijote būstą sename name, galite rasti sieną tokios būklės, kad tenka pačiam griebtis statybininko įrankių.
Sienos paprastai lyginamos dviem būdais: tinku ir gipso kartonu. Tinkas paprastai naudojamas lyginti nedidelius nuokrypius, gipso kartonas tvirtinamas norint sulyginti itin nelygią sieną, maždaug nuo 30 mm. Prieš pradedant lyginti, būtina pašalinti senąjį dažų sluoksnį ar kitą dangą, dažniausiai iki mūro ar betono paviršiaus. Visų pirma reikia nusistatyti sienų kreivumą, taip bus aiškiau, kiek darbo reikės atlikti. Tam naudojamas statybinis gulsčiukas.
Tad kyla klausimas, kurią medžiagą pasirinkti? Abu šie būdai, bent jau teoriškai nėra labai sudėtingi, tačiau rezultatas atsiremia į įgūdžius bei kaip kruopščiai laikotės gamintojo nurodytų reikalavimų.
Lyginimas tinku
* Esant nedideliems nelygumams tinkavimas sutaupo vietos ir erdvės, kadangi dažniausiai užtenka ir nestoro tinko sluoksnio. Dengiant sienas gipso kartonu, ypač tvirtinant karkasą, prarandama daugiau. Taip pat tinkuojant nelieka ir tarpų, kurie gali sukelti savų problemų, pavyzdžiui, tapti vietomis, kuriuose gali veistis pelėsis ar kenkėjai.
* Tinkuojant išsaugomos praktiškai visos galimybės tvirtinti lentynas ir kitas konstrukcijas, kai naujai pritvirtintas gipso kartono sluoksnis turi savų apribojimų.
Lyginimas gipso kartonu
Sienas lyginant gipso kartonu lakštai tvirtinami prie jau anksčiau pritvirtinto metalinio karkaso arba klijuojami prie sienų specialiais klijais. Įrengti tokią sieną užima mažiau laiko ir reikalauja mažiau įgūdžių. Svarbiausia šiame darbe – tiksliai nustatyti vertikalumą bei statmenumą montuojant metalinius profilius.
* Nelygumams lyginti gipso kartonas yra greitesnė išeitis. Šis metodas labai naudingas, kai reikia dirbti drėgnesniu oru, nes tinkas lėtai džiūsta, jam būtina geresnė ventiliacija. Kita vertus, šis privalumas kiek susiplnėja šiltuoju metų laiku.
* Gipso kartono plokštės yra gamykliškai lygios, todėl nereikės įgūdžių lyginant. Kitaip tariant užtenka mažiau patirties. Tinkavimui reikalingi geri įgūdžiai – didelė tikimybė, kad savininkas idealiai nenutinkuos, o geri tinkuotojai yra gana užimti. Tad plokščių tvirtinimas gali būti išeitis ir tuo atveju, jei nenorite ilgai laukti.
* Idealus būdas nestandartiniam ir probleminiam, nestabiliam ar smarkiai pažeistam pagrindui, kai tinkas su pagrindu tiesiogiai nekimba. Ant tokio pagrindo užteptas tinkas gali pradėti greitai trūkinėti. Tiesa, reikėtų atkreipti dėmesį, kad netinkamoje vietoje bei atsainiai įrengta GK apdaila taip pat nėra atspari trūkiams.