Medžio apdirbimas – tai hobis, kuriuo galėtų užsiimti kiekvienas. Tam, žinoma, reikia praktikos bei įrankių, o šis aspektas gali gąsdinti. Pasineriant į naują hobį būtina ne tik paruošti aplinką, tačiau ir save patį. Taip galėsite mėgautis darbu ir daugiau išmokti.
Prieš pradedant darbą jums reikia plano ir keleto pagrindinių įrankių. Kai pradedate užsiimti mediena, paprastai atrodo, kad reikės įmantrių galingų įrankių, tačiau tai yra netiesa.
Medžio apdirbimas yra „įkandamas” įvairaus amžiaus žmonėms su įvairiu biudžetu, turintiems ar kol kas neturintiems įgūdžių. Nereikia tikėtis tapti profesionalu per vieną naktį, tačiau yra daugybė informacijos šaltinių apie medžio apdirbimą, pradedant tinklapiais, vaizdo platformomis, o kur dar knygos bei neįkainojami profesionalų ar kitų labiau pažengusių mėgėjų patarimai. Medienos darbų pasaulis yra įvairialypis, tačiau prieš pasineriant į jį, naudinga žinoti penkias bendrąsias taisykles:
1. Įrankiai mažai ką pasako apie medžio apdirbėją
Praktika bei kantrybė – štai kas pasako. Nereikia jaustis nepilnaverčiu, neturint 1000 eurų vertės pjūklo – įprastas pjūklas pjauna lentą ne prasčiau. Žinoma, elektriniai įrankiai yra itin patikimi ir patogūs kai reikia dirbti greitai, tačiau jie dirbtuvėse gali atsirasti su laiku, o kol kas rinkitės tai, kas prieinama pagal galimybes. Juk prieš šimtmečius dirbę apdirbėjai neturėjo įmantrių elektrinių pjūklų, o mūsų senelių ar tėvų laikais pasirodę elektriniai įrankiai dažniausiai būdavo švelniai tariant nekokie. Tačiau tai nesutrukdė jiems kurti medinių šedevrų.
2. Dirbtuvės plotas taip pat mažai ką pasako apie apdirbėją
Dirbate garaže? Nuo to puikiai galite pradėti, o kai šilta, išsikelkite į kiemą. Gerai įrengtos dirbtuvės turi savų privalumų, tačiau norint pradėti, milžiniško ploto dirbtuvių tikrai neprireiks norint kurti nuostabius daiktus.
3. Nenuvertinkite saugumo
Susižeisti galima ir su įprastais įrankiais, tokias kaip pjūklas ir plaktukas, ką jau kalbėti apie kur kas galingesnius elektrinius įrankius. Jei pirmieji dažniausiai leidžia išsisukti su nedideliu nubrozdinimu ir sumušimu, neatsargus elgesys su elektriniais įrankiais gali sukelti kur kas skaudesnių pasekmių. Skirkite užtektinai laiko susipažinimui su įrankiais, pasidomėkite, ko su jais negalima daryti ir laikykitės nurodymų.
4. Neįmanoma būti tobulu
Niekas nėra tobulas, netgi tas, kuris visą laiką dirba su medžiu, nepaisant to, ką jis ar kiti mano apie jį. Atminkite, kad tai tik mediena ir žengiant pirmus žingsnius šioje srityje svarbiausia yra praktikuotis, nebijoti suklysti ir mokytis iš savo klaidų. Dažnai, net ir “sugadinus” vieną projektą, galima rasti būdų gerą medieną panaudoti kitur.
5. Trys milijonai meistrų
Paklauskite dešimties medžio apdirbėjų, kaip geriausia atlikti vieną ar kitą užduotį – nenustebkite, jei gausite dešimt skirtingų atakymų. Dažnai medžio apdirbėjai susikoncentruoja ties aplinkelių ieškojimais, norėdami greičiau pasiekti norimą ar geresnį rezultatą. Neleiskite medžio apdirbimo snobams jūsų paveikti. Neapsunkinkite darbo, jei tam nėra reikalo. Ne veltui įrankiai ir klijai patobulėjo, tvirtinimo detalės tapo dar tvirtesnės ir atsirado nauji darbo metodai. Domėkitės ir bandykite įvairius metodus, vėliau užsiimkite tais, kurie geriausiai sekasi.