53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Kai namuose per karšta – efektyvūs sprendimai prikaitusioms patalpoms

Kai namuose per karšta – efektyvūs sprendimai prikaitusioms patalpoms

Nors vasara jau perkopė į antrąją pusę, tvankių dienų dar gali pasitaikyti. Visą dieną spiginanti saulė gerokai prišildo kambarius. Optimali patalpos temperatūra turėtų būti 18–25o C, tačiau prastai nuo šilumos izoliuotuose pastatuose ši norma neretai viršijama.

Be abejo, neretai problema sprendžiama įrengiant kondicionierių. Tačiau esama ir kitų būdų, kurie naudingi tuo, kad padeda apsisaugoti nuo tiesioginių saulės spindulių.

Būtent tiesioginiai saulės spinduliai lemia, kad patalpoje pradeda kauptis šiluma. Jų išvengti galima keliais būdais – izoliuojant pastato sienas ar stogą, vėsinant patalpų orą, mažinant elektros energijos sąnaudas.

1. Didelę įtaką šilumos laidumui turi namo spalva – tamsiai nudažyti namai sugeria nuo 70 iki 90 % saulės šviesos, kuri patenka į namus. Ir priešingai, šviesūs paviršiai atspindi didžiąją šilumos dalį, todėl ji į vidų nepatenka.

2. Užuolaidos ir šviesą atspindintys audiniai – vienos efektyviausių priemonių, padedančių sulaikyti šilumą ir neįleisti jos į namo vidų. Nuleiskite užuolaidas, o dar geresniam efektui pasiekti kartu pakabinkite šviesą atspindintį audinį. Karščiausiu dienos metu jų neatitraukite. Pasistenkite, kad langai būtų aklinai uždangstyti – taip geriausiai apsisaugosite nuo karšto oro srauto. Uždenkite visus į vakarus ar pietus nukreiptus langus, kurie gauna daugiausia tiesioginių saulės spindulių.

3. Tentai gali net iki 77% sumažinti gaunamos saulės šilumos kiekį – mat jie atspindi tiesioginę saulės šviesą. Tentus nesunkiai galite pasidaryti savo rankomis: sienoje ties langais prismeikite paklodę ar kitą standų audinį, o kitą jo galą pritvirtinkite prie turėklų ar kieme stovinčių baldų. Turbūt nereikia nė sakyti – tentai turėtų būti iš šviesaus audinio.

Shutterstock nuotr.

4. Langinės padeda sumažinti tiek gaunamos, tiek prarandamos šilumos kiekį. Vidinės langinės paprastai turi reguliuojamas lentjuostes, kuriomis galima kontruoliuoti vidun patenkančios saulės kiekį. Be kita ko, langinės sukuria privatumo, saugumo įspūdį, o žiemą padeda apsisaugoti nuo šalčio. Pakeliamųjų žaliuzių privalumas – kad reguliuojant jas galima įleisti šiek tiek šviesos, svarbu tik, kad jų saulę atspindinčioji pusė būtų nukreipta į pastato išorę. Egzistuoja daugybė panašių produktų, padedančių apsaugoti namus nuo kaitros – specialios širmos, bambukinės užuolaidos ar tinkleliai nuo saulės.

Shutterstock nuotr.

5. Įsirenkite saulės spindulius sulaikantį barjerą iš folija padengto popieriaus. Pasilypėję ant pastogės sijų, pritvirtinkite jį prie kiekvienos iš laikančių stogo gegnių. Iizoliacinės medžiagos sluoksniai turi būti tvirtai prikabinti prie stogo, kad cirkuliuojantis oras jų nenuplėštų.

6. Izoliuokite pastogės grindis stiklo pluošto izoliacija – taip užkirsite kelią karščiui sklisti į žemesnius namo aukštus.

7. Galite įsigyti šviesą atspindinčias langų plėveles ir apklijuoti jomis į rytus ir vakarus nukreiptus langus: jos padės išlaikyti vėsą vasarą ir įleis saulės žiemą. Langų plėvelės sulaiko didžiąją dalį saulės skleidžiamų ultravioletinių spindulių. Specialistų teigimu, veidrodinio ir pusiau veidrodinio tipo plėvelės yra efektyvesnės nei visiškai skaidrios.

8. Atidarykite pirmojo aukšto langus iš tos pusės, iš kurios pučia vėjas. Duris palikite atviras, o viršutiniame aukšte atverkite priešingoje namo pusėje esančius langus. Taip suformuosite tunelį, pro kurį išeis šiluma, nes šiltas oras bus traukiamas į viršų. Šis būdas veiksmingiausias, kai namų temperatūra yra šiltesnė nei lauko.

9. Įmontuokite stoge ventiliacijos angas. Tai gerokai sumažins sukauptos šilumos kiekį, kuri kitu atveju būtų išspinduliuojama į namus.

Shutterstock nuotr.

10. Naktį ar nukritus temperatūrai ties atviru langu ar balkono durimis pastatykite nešiojamą ventiliatorių – oras namuose privalo judėti, nes tai padeda sumažinti prakaitavimą ir kūno temperatūrą. Norėdami atvėsti dieną, priešais ventiliatorių pastatykite indus su lediniu vandeniu. Šaltas oras atvėsins kambario sienas, grindis ir baldus. Įdienojus, jie vėl pradės kaupti šilumą, tad patalpos oras ilgiau išliks vėsus.

11. Karštomis dienomis stenkitės kuo rečiau naudotis įvairiais elektriniais prietaisais, ypač virykle, orkaite, skalbykle, indaplove, plaukų džiovintuvu. Kaitrinės lemputės išskiria labai daug šilumos, tad venkite jas naudoti karštu paros metu. Geriau rinktis dienos šviesos arba LED lempas.

12. Paskutinis, bet tikrai ne prasčiausias patarimas – pasodinkite aplink namus daugiau augalų. Geriausią pavėsį suteiks lapuočiai. Prieš sodindami medžius, įvertinkite jų būsimą aukštį, lajos plotį ir šaknų apimtį. Nuo šilumos veiksmingai saugos ir vijokliniai augalai, tokie kaip gebenė. Juos geriausia želdinti pietinėje namo pusėje, kurią stipriausiai veikia saulė.

Shutterstock nuotr.
Mano išsaugoti straipsniai