ŽURNALAS MANO NAMAI JAU 30 METŲ SU JUMIS
Patarimai

Patarimai, kaip sukurti gyvenamą erdvę palėpėje

Individualaus namo palėpė – erdvė, kuri investavus pinigų ir pastangų, gali tapti papildomu miegamuoju, darbo arba poilsio kambariu. Laikui bėgant tokia investicija atsiperka, o naujai įrengta palėpės erdvė, dėl savo išskirtinių architektūrinių detalių (nuožulnių sienų, neuždengtų medinių sijų), atrodo itin patraukliai ir kartu pakelia namo vertę. Įrenginėjant palėpę tenka susidurti su tam tikrais specifiniais darbais, kokie jie?

Šilumos ir garso izoliacija

Neįrengtoje palėpėje žiemomis yra šalta, o vasaromis gali pasidaryti labai karšta. Tad įrenginėjant palėpę, visų pirma, joje reikia sudaryti tinkamas gyvenimui sąlygas. Kadangi nuo šiol ši erdvė bus integrali namo dalis, ją reikia apšiltinti. Jeigu namo stogas yra neapšiltintas, tai būtinai reiks padaryti. Apšiltinimui tinka keli būdai: dengimas putomis (ekovata, termovata) arba apšiltinimas šilumos izoliacijos plokštėmis (polistirolo, mineraline stiklo, akmens vata). Vieno, visoms palėpėms pritaikomo patarimo, kurį būdą pasirinkti nėra, kadangi tai labai priklauso nuo individualios palėpės ir žmogaus galimybių. Beje, stogo apšiltinimas yra naudingas visam namui, nes stogas yra itin jautri šalčiui vieta ir per jį netenkama didelė dalis namo šilumos. Apšiltinus palėpę bus padaryta teigiama įtaka viso namo energijos suvartojimui.

Shutterstock

Kita problema, kurią reikia išspręsti įrenginėjant palėpę – triukšmas. Palėpėje, priklausomai nuo stogo dangos, lyjant lietui gali kilti nemalonus triukšmas (ypač jei stogas yra skardinis). Šiandien metalinių stogų gamintojai stengiasi kuo labiau sumažinti šį metalinių stogų trūkumą ir siūlo keletą sprendimų, vienas kurių yra specialios tarpinės įsirengimas. Kitoms stogų dangoms, kurios yra mažiau triukšmingos, užtenka stogo apšiltinimo, kuris kartu veikia ir kaip garso izoliacija. Be stogo, reikia neužmiršti langų ir grindų. Perkant stoglangius palėpei, reikia pasidomėti jų galimybėmis sugerti garsą. Taip pat, kadangi nuo šiol palėpė bus gyvenama, gali prireikti įrengti papildomą garso izoliacijos sluoksnį grindyse, ypač jei perdanga tarp aukštų yra medinė.

Papildoma šviesa

Gyvenamoje erdvėje norisi kuo daugiau šviesos, todėl planuojant palėpės įrengimą, reikia apsispręsti tiek dėl natūralios šviesos, tiek dėl dirbtinės šviesos šaltinių išdėstymo bei kiekio. Šviesa yra palėpės jaukumo pagrindas, tad joje rekomenduojama įrengti bent kelis stoglangius. Juos patariama įrengti iš abiejų stogo šlaito pusių, ne pernelyg aukštai – optimalu, kai jų apatinė dalis yra apie 90 cm aukštyje. Taip pat svarbu naudoti langų aksesuarus (žaliuzes, užuolaidėles, markizes), kurie padeda reguliuoti vidun patenkantį šviesos srautą bei apsaugo nuo pernelyg didelio karščio.

Shutterstock

Planuojant dirbtinį palėpės apšvietimą, reikia gerai pagalvoti ir įvertinti šviesos kritimo kampą, kuris šioje erdvėje yra gana specifinis. Paprastai palėpėje prireikia bendro apšvietimo ir kelių tikslinių šviestuvų, kurie apšvistų specifines zonas, kuriose reikia papildomai šviesos.

Shutterstock

Laiptai

Kadangi nuo šiol į palėpę lipama bus kur kas dažniau, reikia pagalvoti apie patogų ir saugų užlipimą. Palėpėms tinka visi standartiniai laiptų tipai. Patogiausia, kai palėpės laiptų statumas siekia standartinius <45 laipsnius.

Shutterstock

Tačiau jau įrengtuose namuose papildomiems laiptams gali būti mažai vietos. Kai trūksta erdvės, patrauklūs gali pasirodyti spiraliniai laiptai, kurie yra stilingi ir kartu neužimantys daug erdvės. Tačiau jei galimybės laiptų įrengimui nėra, galima pasitelkti specialius ištraukiamus palėpės laiptus.

Mano išsaugoti straipsniai